Intel zbuduje kolejną fabrykę chipów w Europie i zainwestuje 4,6 miliarda, aby konkurować z Nvidią

Intel zbuduje kolejną fabrykę chipów w Europie i zainwestuje 4,6 miliarda, aby konkurować z Nvidią

Intel zbuduje w Polsce fabrykę chipów za 4,6 miliarda dolarów, poinformowała firma w piątek. Projekt budowlany rozpocznie się teraz, a otwarcie obiektów planowane jest na 2027 rok. Nowa lokalizacja firmy będzie wykorzystywana do montażu półprzewodników i służyć jako centrum testowe.

Firma technologiczna ma już fabrykę w Irlandii, aw zeszłym roku zapowiadała budowę kolejnej w Niemczech. Dzięki zlokalizowanej w Polsce fabryce, która będzie zlokalizowana we Wrocławiu, będzie to trzecia fabryka Intela w Europie. Celem firmy jest posiadanie całego łańcucha dostaw na poziomie społeczności, pierwsze dwa centra produkujące chipy, a trzeci będzie używany do cięcia tych chipów na pojedyncze chipy oraz do montażu i testowania produktu końcowego przed wprowadzeniem go na rynek. Usługa ta będzie jednak dostępna nie tylko dla produkcji własnej firmy Przyjmie zamówienia od swoich konkurentów.

Choć Intel rozpocznie projekt „natychmiast”, wciąż potrzebuje zgody Komisji Europejskiej na rozpoczęcie prac. Fabryka zostanie zatrudniona 2000 pracowników Obejmie wszystkie rodzaje formacji, od inżynierów po operatorów zakładów. Firma półprzewodnikowa rozszerzy swoją obecność w kraju europejskim, ponieważ w Polsce ma już centrum badawczo-rozwojowe, które zatrudnia 4000 osób.

Amerykańska firma podkreśliła również, że zbliżające się otwarcie w Europie przyczyni się do stworzenia kompletnego łańcucha wartości integrującego wszystkie procesy produkcyjne. W ubiegłym roku ogłosiła plan inwestycyjny na Starym Kontynencie w ciągu dziesięciu lat o wartości 80 miliardów euro.

Premier Mateusz Morawiecki świętował: „Cieszymy się, że Intel prowadzi największą nową inwestycję (na otwartym terenie bez ograniczeń budowlanych) w historii naszego kraju”.

Jednak plany Intela w Europie nie idą tak dobrze, jakby firma chciała. projekt Niemcy odłożony, Pomimo tego, że ogłosili to ponad rok temu. Między firmą a rządem niemieckim dochodziło do nieporozumień co do pomocy na budowę. Po miesiącach negocjacji europejska lokomotywa jest teraz gotowa zaoferować Amerykanom 11 000 milionów dolarów, podnosząc początkową kwotę, która według Bloomberga wynosiła 7 200 milionów dolarów. Agencja precyzuje, że wsparcie zostanie oficjalnie ogłoszone w poniedziałek, bo ta najnowsza oferta przekonuje kalifornijskiego giganta.

Poza przestrzenią społeczną firma prowadzi inne projekty budowlane i zainwestuje 20 miliardów dolarów w amerykańskim stanie Arizona. podpis pozostał w branży A firmy takie jak AMD czy Nvidia zjadły Ziemię. Z tego powodu Intel buduje nowe fabryki, które produkują nie tylko dla siebie, ale także dla stron trzecich, Model biznesowy dominujący obecnie w sektorze, do którego firma się dostosowuje. Z drugiej strony sektor procesorów również pozostawał w tyle za swoimi konkurentami, ponieważ nie pozycjonował się dobrze w przełomach, takich jak sztuczna inteligencja (AI), w przeciwieństwie na przykład do Nvidii.

Okres rozkwitu Intela przypadł na rok 2000. Od tego czasu wartość jego akcji spadła o ponad połowę, odzwierciedlając utratę przywództwa przez firmę. W przypadku Nvidii jest inaczej, bo jej droga na giełdzie jest krótsza, sztuczna inteligencja wyniosła ją teraz na szczyty wszechczasów, a jej kapitalizacja przekroczyła bilion, w porównaniu do 150 000 milionów dla tej pierwszej.




You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *