Intel zbuduje w Polsce fabrykę chipów o wartości 4,6 miliarda dolarów

Intel zbuduje w Polsce fabrykę chipów o wartości 4,6 miliarda dolarów

Firma zbuduje fabrykę, w której będzie montowana i testowana procesory.

Intel w ramach swojego planu inwestycyjnego w Europie wybrał Polskę na budowę nowej fabryki procesorów. Amerykańska międzynarodowa firma ogłosiła inwestycję o wartości 4,6 miliarda dolarów w nowy zakład montażu i testowania chipów w polskim mieście Wrocław.

W zeszłym roku Intel ujawnił pierwszą fazę swojego europejskiego planu, który obejmuje inwestycje 80 miliardów euro w ciągu dekady. Firma, chcąc rozwijać i dywersyfikować swoje moce produkcyjne, stara się skorzystać z dotacji dozwolonych przez unijną ustawę chipową. W marcu ubiegłego roku producent ogłosił Początkowe zobowiązanie w wysokości 33 miliardów euro Budować fabryki w przestrzeni społeczności, w tym megafabrykę o wartości 17 miliardów euro Niemcy.

Polskie zakłady zapewnią bezpośrednie możliwości zatrudnienia m.in 2000 pracowników Jak wynika z komunikatu firmy, wygeneruje to kilka tysięcy dodatkowych miejsc pracy poza fazą budowy i kontraktami z dostawcami Intela. Firma twierdzi, że ta fabryka „pomoże zaspokoić krytyczne zapotrzebowanie na moce montażowe i testowe, którego Intel spodziewa się w roku 2027”. Projektowanie i planowanie obiektu rozpoczną się natychmiast, a budowa rozpocznie się po zatwierdzeniu przez Komisję Europejską.

Elementem, który zadziałał na korzyść Polski, jest długa historia Intela w kraju, w którym działa od 30 lat. Największym ośrodkiem jest miasto Gdańsk Badania i rozwój Dla firmy w Europie, zatrudniającej prawie 4000 pracowników.

„Polska jest już gospodarzem operacji Intela i jest dobrze przygotowana do współpracy z fabrykami Intela w Niemczech i Irlandii. Jest również bardzo dobrze przygotowana.” Konkurencyjny koszt „Współpracujemy z innymi zakładami produkcyjnymi na całym świecie, które zapewniają doskonałą bazę talentów” – powiedział dyrektor generalny firmy Intel, Pat Gelsinger.

W tym sensie Intel podkreśla, że ​​lokalizacja nowej fabryki umożliwi ścisłą współpracę z fabryką firmy w Irlandii oraz fabryką, która ma powstać w Niemczech, co „pomoże zwiększyć elastyczność i rentowność łańcucha dostaw”. Europejskie dostawy półprzewodników.

Instalacje montażowe i testowe, takie jak ta planowana pod Wrocławiem, odbierają z fabryk całe wafle, tną je na pojedyncze chipy, składają w gotowe produkty i testują je pod kątem wydajności i jakości. Oprócz kompletnych chipów producent będzie mógł otrzymać także pojedyncze chipy i złożyć je w gotowy produkt. Obiekt będzie pracował z waflami oraz waflami firmy Intel i innych odlewni.

Unia Europejska chce zmobilizować ponad 43 miliardy euro na inwestycje publiczne i prywatne, stawiając sobie ambitny cel wyprodukowania 20% światowych chipów do 2030 roku, czyli dwukrotnie więcej niż obecnie, co wymaga również czterokrotnego zwiększenia mocy produkcyjnych. Unijne prawo dotyczące chipów pozwala państwom członkowskim na dotowanie budowy fabryk, które wymagają nakładów rzędu 1 miliarda dolarów.

Niemcy Przeznacza miliardy euro na dotacje, aby przyciągnąć inwestycje producentów chipów, takich jak Intel czy Infineon. Fabryka zaawansowanych chipów Intela w Magdeburgu o wartości 17 miliardów euro będzie największą w Europie. Intel domaga się większej pomocy w Niemczech, które początkowo zadeklarowały 6,8 miliarda euro. Niedawno minister finansów Christian Linder potwierdził, że nie będą rozszerzać wsparcia dla Intela, ale negocjacje trwają i mogą doprowadzić do zatwierdzenia dodatkowych środków.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *