Inwazja na Ukrainę wstrząsa sektorem zdrowia i powoduje masowy exodus firm z Rosji

Od początku konfliktu zbrojnego osiem firm sanitarnych zrezygnowało z pracy Rosja Ponad 600 firm z dowolnej dziedziny ogłosiło, że dobrowolnie ograniczy swoją działalność w słowiańskim kraju azjatyckim.

Sektor zdrowia reaguje nierównomiernie na inwazję na Ukrainę. Od wybuchu wojny półtora miesiąca temu Osiem firm wodociągowych zrywa wszelkie więzi z RosjąWedług rankingu opublikowanego przez Yale University Business School. Większość firm dobrowolnie ograniczyła swoją działalność, a kilka nadal działa w Rosji.

Najbardziej skrajnymi firmami były polska firma Adamed, niemiecka firma Eppendorf oraz amerykańskie firmy Waters Corporation, Universal Health Services, Thermo Fisher, SonoSim, Mettler Toledo i Conformis, które opuściły Rosję.

Z drugiej strony inne firmy z sektora zdrowia zerwały wiele więzi z krajem rządzonym przez Władimira Putina, Chociaż zachowują niektóre ważne usługi. W tym przypadku wyróżniają się nazwy takie jak Boehringer Ingelheim, Novartis, Pfizer, Abbvie, Abbott, GSK i Lilly.

Firmy te, współpracując z amerykańską Agencją ds. Żywności i Leków (FDA), zawiesiły inwestycje w Rosji, a także odwołały rozpoczęcie jakichkolwiek badań klinicznych. Aby przenieść wszystkie uruchomione wersje próbne do alternatywnych lokalizacji.

Będą jednak nadal dostarczać leki uważane za „krytyczne”. W konkretnym przypadku Pfizera, amerykański producent narkotyków powiedział, że przekaże wszystkie zyski swojej rosyjskiej spółki zależnej na cele, które zapewniają „bezpośrednie wsparcie humanitarne dla ludności Ukrainy”, zgodnie z oświadczeniem tej firmy.

Drugą stronę medalu wdrażają firmy z sektora zdrowia, takie jak: amerykański Amgen, francuski Boiron, słoweński Krka i węgierski Sanatmetal. W tych przypadkach grupy te nadal działają w Rosji poza minimum wymagane przez międzynarodowe sankcje.

Ocena została przeprowadzona przez zespół ekspertów w zakresie analiz finansowych, strategicznych i geopolitycznych. Grupa ta skompilowała ten zestaw danych, korzystając ze źródeł publicznych, takich jak dokumenty urzędowe, dokumenty podatkowe, dokumenty firmowe, źródła niepubliczne i raporty analityków finansowych.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.