the Rządy Iranu i Boliwii Podpisano memorandum w sprawie rozszerzenia O dwustronnej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony – poinformowała Agencja Islamskiej Republiki Iranu. Porozumienie podpisali w Teheranie minister obrony Boliwii Edmundo Novelo Aguilar i jego irański odpowiednik Mohammad Reza Ashtiani.
Dokument skrytykowali członkowie boliwijskiej opozycji, m.in. Żałowali, że rząd Luisa Arce utrzymuje zbliżenie z Iranem, które rozpoczęło się za czasów byłego prezydenta Evo Moralesa..
Nowa Umowa bezpieczeństwa Nie została ona szczegółowo omówiona, a obie strony potwierdzają, że zamierza z nią współpracować Zwalczanie handlu narkotykami i wzmocnienie kontroli granicznej. On irański minister Powiedział, że umowa obejmuje sprzedaż broni i szkolenie personelu.
W związku z pilnymi potrzebami Boliwii w zakresie Obrona granic i zwalczanie handlu narkotykami„Będziemy aktywnie budować partnerstwa w zespołach i wiedzy z tym krajem” – powiedział Ashtiani.
Ze swojej strony jest Minister Novello potwierdził, że jego rząd jest „zainteresowany i gotowy do współpracy z Iranem”. Nie tylko pod względem bezpieczeństwa, ale także „w dziedzinie nauki, obrony i bezpieczeństwa”, według doniesień boliwijskich mediów.
Porozumienie wzbudziło krytykę i obawy wśród Boliwijscy przeciwnicyktóra w poniedziałek wysłała do rządu petycję o przedstawienie zakresu porozumienia.
„Minister obrony musi wyjaśnić umowę i dlaczego została podpisana ze złożonym krajem” – powiedział Na arenie międzynarodowej, kiedy Boliwia jest pokojowa zgodnie ze swoją konstytucjąpowiedział L Agencja prasowa Poseł opozycji Gustavo Aliago, sekretarz Komisji Obrony i Sił Zbrojnych Izby Reprezentantów.
„Wszystko, co wiem, to to, co donosi prasa. Mówi, że (Iran) da nam drony. Inni mówią, że dadzą nam rakiety. Aliaga powiedział: Wszystko to brzmi dziwnie i znacznie więcej, jeśli dotyczy Iranu. Nie rozumiem, dlaczego Boliwia wchodzi w tak skomplikowany i trudny związek.
Niepokój pojawił się, gdy Institute for the Study of War (ISW) postawił hipotezę, że GRząd Teheranu zaoferuje swoje drony władzom La Paz.
W skierowanym do niego raporcie organizacja specjalizująca się w sprawach wojskowych uzasadniła swoje wątpliwości co do tego faktu Irański minister potwierdził przed podpisaniem umowy, że przemysł zbrojeniowy Ze swojego kraju chce dostarczyć „zaawansowaną technologię” do Boliwii.
Podobnie ISW odnotowało również użycie perskich dronów w kilku krajach do kontroli granic. W 2022 roku wysoki urzędnik irański potwierdził, że 22 kraje już używają swoich dronów, Wśród nich jest Wenezuela.
„Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem.”