Iran i Rosja osiągają długoterminowe porozumienie o współpracy wojskowej

Iran i Rosja osiągają długoterminowe porozumienie o współpracy wojskowej

Przybliżony czas czytania: 1 minuta i 19 sekund

Według wyższego irańskiego dowódcy wojskowego Iran i Rosja opracowują dokument dotyczący długoterminowej współpracy wojskowej i obronnej, który będzie odpowiedni dla obu krajów.

Podczas dzisiejszego spotkania, które odbyło się we wtorek w stolicy Iranu, Teheranie, z ministrem obrony Rosji Siergiejem Szojgu, szefem Sztabu Generalnego Irańskich Sił Zbrojnych, generałem dywizji Mohammadem Hosseinem Bagheri, podkreślił znaczenie wzmocnienia stosunków irańsko-rosyjskich. Wyjaśnił, że ci dwaj pracują nad dokumentem o długoterminowej współpracy, który zdaniem przywódcy irańskiej rewolucji islamskiej, ajatollaha Sayyeda Alego Chamenei, jest odpowiedni dla obu krajów.

Wyjaśnił: „Dokument ten ma silny wymiar wojskowy i obronny i może stanowić odpowiednią platformę do rozwijania długoterminowej współpracy między obydwoma krajami”.

Zdaniem wyższego kierownictwa wojskowego Iranu stosunki między Teheranem a Moskwą znajdują się na ścieżce wzrostu i rozwoju, która z czasem nabrała nowego wymiaru.

Bagheri stwierdził: „Wydarzenia zachodzące obecnie na świecie wskazują, że okres świata jednobiegunowego dobiegł końca i struktura systemu międzynarodowego zmierza w stronę świata wielobiegunowego” – dodał, że stanowisko Iranu i Rosji również na to wskazuje .

Odnotowując rozwój stosunków dwustronnych między Iranem a Rosją w ostatnich latach, podkreślił potrzebę wzmocnienia przez oba kraje współpracy dwustronnej w celu podniesienia stosunków dwustronnych do pożądanego poziomu.

W tym kontekście nawiązał do relacji pomiędzy sektorami wojskowymi obu krajów, takimi jak prowadzenie wspólnych komitetów wojskowych i obronnych, i podkreślił, że to one jako jedne z pierwszych zacieśniają relacje Teheranu z Moskwą.

Z kolei Shoigu podziękował Islamskiej Republice Iranu za przyjęcie, wskazując, że jego wizyta ma na celu rozwój współpracy obronnej w obszarach będących przedmiotem zainteresowania obu krajów.

Ponadto podkreślano współpracę w sprawach edukacyjnych, wymianę studentów na poziomie uniwersyteckim i wspólne ćwiczenia szkoleniowe.

Obie strony wyraziły także gotowość do rozwiązania sporów między obydwoma krajami, Azerbejdżanem i Armenią.

Wizyty: 0

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *