ISI jest prawdziwym zwycięzcą odrodzenia talibów

ISI jest prawdziwym zwycięzcą odrodzenia talibów
Propagandowe wideo ISI, pakistański wywiad, główny zwolennik afgańskich talibów. (witryna YouTube)

Chicago (specjalnie dla Infobae) – w dzielnicy Aabpara w Islamabadzie, stolicy Pakistanu, wśród wypielęgnowanych trawników i fontann wznosi się kompleks budynków. Architektura islamu jest racjonalna bez żadnej wielkości. Ale znalazł się przekraczając mury tego wiejskiego krajobrazu Prawdziwa siła w cieniu za talibami który odzyskał władzę w sąsiednim Afganistanie. To są biura ISI (Inter-Services Intelligence) Pakistańska Służba WywiadowczaKtóry jest uważany za najbardziej wydajny i rozwinięty w Azji Środkowej. W tym tygodniu w tym miejscu odbyły się różne uroczystości i gratulacje.

z tego “kompleksu” Zawsze „kieruje i manipuluje” talibami Afgańczycy zgodnie z geopolitycznymi interesami Pakistanu. Stało się to w połowie lat 90., kiedy pomogli zorganizować madrasy (szkoły koraniczne) na granicy między dwoma krajami, aby uzbroić skuteczną milicję, która ostatecznie przejęła kontrolę w Kabulu w latach 1996-2001, zrobili to w latach oporu przeciwko Amerykańska inwazja i powtarza się teraz Teraz, wraz z atakiem blitzkriegu, który przywrócił islamskich ekstremistów do władzy. Jeśli musisz szukać prawdziwego zwycięzcy w wojnie afgańskiej, to jest to ISI (I oczywiście rząd Pakistanu jako całość).

Dowody poparcia talibów były widoczne po drugiej stronie pasma górskiego Hindukusz kilka godzin po przejęciu przez talibów kontroli nad Kabulem, Jego biała flaga powiewała z wersetem z Koranu wydrukowanym na czarno nad centralnym meczetem w Islamabadzie. Był to gest pogardy dla pokonanych Amerykanów. Ale był to również wyraźny znak, kim byli prawdziwi zwycięzcy w 20-letniej wojnie afgańskiej.

Qamar Javed Bajwa, dowódca armii pakistańskiej, z premierem Imranem Khanem.  (Archiwum Reutera)
Qamar Javed Bajwa, dowódca armii pakistańskiej, z premierem Imranem Khanem. (Archiwum Reutera)

Pakistan jest sojusznikiem Stanów Zjednoczonych w wojnie z terroryzmem. Jej wojsko skorzystało z dziesiątek miliardów dolarów pomocy amerykańskiej Przez ostatnie dwie dekady, nawet gdy wszyscy wiedzieli, że do kanałów korupcji znikają pieniądze. I stało się to, gdy ISI, ściśle powiązane z armią, karmiło i chroniło talibów. W ciągu ostatnich trzech miesięcy stało się jasne, w jaki sposób ci żołnierze pozwolili nowym bojownikom przekroczyć granicę z sanktuariów w głębi Pakistanu. Przywódcy plemienni Pasztunów bezpośrednio podziękowali ISI Ponieważ zapewniał ochronę swojej milicji, która walczyła po stronie talibów.

Pakistańczycy, a zwłaszcza pakistańska agencja wywiadowcza, są przekonani, że to oni dali impuls do zwycięstwa w Afganistanie. ale to Może to być miecz obosieczny. Ci sami Talibowie, którzy są teraz po drugiej stronie granicy, mogą w każdej chwili chcieć przekroczyć granicę i walczyć na pakistańskiej ziemi. Albo gorzej, jeśli afgańscy talibowie staną się przywódcami państwa pariasów, co prawdopodobnie Pakistan zostanie do nich przywiązanyCzy analizę wykonał w MSNBC TV Robert Grenier, były szef biura CIA w Pakistanie.

Jednocześnie, podczas gdy Stany Zjednoczone będą nadal wspierać Pakistan w Utrzymanie stabilności swojego arsenału nuklearnego Aby zatrzymać wyścig zbrojeń w regionie, po opuszczeniu Afganistanu nie miał już tych samych motywacji do dalszej współpracy z armią Islamabadu. Prawdą jest również, że najważniejsi światowi rywale, Chiny i Rosja, są już sprzymierzeni z Pakistańczykami i Talibami, co przyciągnie dużą część uwagi polityki międzynarodowej Waszyngtonu.

Jalaluddin Haqqani (z prawej) i jego syn Nazeeruddin (z lewej) zarządzają ogromną siecią bojowników przy wsparciu wywiadu pakistańskiego.
Jalaluddin Haqqani (z prawej) i jego syn Nazeeruddin (z lewej) zarządzają ogromną siecią bojowników przy wsparciu wywiadu pakistańskiego.

pakistański pasierb, Khalil Haqqani, dowódca talibów i był stałym gościem dowództwa armii pakistańskiej w RawalpindiJest jednym z nowych władców Afganistanu. Haqqani, znany amerykańskiemu wywiadowi jako przywódca talibów najbliższy sieci terrorystycznej Al-Kaidy, pojawił się w Kabulu w zeszłym tygodniu jako nowy szef bezpieczeństwa. I zrobił to, pokazując naprawdę prowokacyjny obraz: był uzbrojony Karabin M4 produkcji amerykańskiej Towarzyszył mu oddział ochrony w przebraniu Amerykańska drużyna bojowa.

szef armii pakistańskiej, Qamar Javed Bajwa i szef ISI Hamid Faiz regularnie spotykali się z Haqqanim, w swoich domach w historycznych miastach Peszawar i Rawalpindi. Wiadomo, że dalsza rodzina Haqqani przez długi czas mieszkała na plemiennych obszarach Pakistanu, wzdłuż granicy z Afganistanem, regionu autonomicznego. Generał Bajwa był naciskany przez Stany Zjednoczone, aby dokonał ekstradycji Khalila Haqqaniego i dwóch przywódców jego klanów, a przez cały czas Bajwa mówił: Powiedz nam, gdzie sąDouglas London pisał w swoich pamiętnikach o latach spędzonych jako agent CIA. Mój ulubiony cytat z Bajwy to ten, który powiedział posłom z Waszyngtonu: „Musisz tylko przyjść do mojego biura, a polecimy helikopterem, aby cię znaleźć”.”.

podczas wojny, Amerykanie tolerowali pakistańską podwójną grę Ponieważ myśleli, że nie mają innego wyjścia: to była chaotyczna wojna w Afganistanie lub konfrontacja Pakistanu z bronią jądrową. Ponadto porty i lotniska tego kraju zapewniają kluczowe punkty wejścia i linie zaopatrzenia dla podstawowego sprzętu wojskowego USA po stronie afgańskiej. Mieli jasną politykę obrony swoich interesów, a wśród nich nie było znaczącej obecności wojskowej USA na ich granicy, autonomicznego Afganistanu z demokratycznym rządem, którego nie mógł kontrolować, ani silnej, scentralizowanej armii afgańskiej. Wszystko było pod jego dyplomatyczną północą od powstania państwa w 1948 roku: Stwórz strefę wpływów, aby zapobiec jego największemu wrogowi, Indiach.

Talibscy komandosi w Wush Chaman, na skrzyżowaniu Pakistanu i Afganistanu w dystrykcie Spin Boldak.  Protokół ustaleń z talibami za pośrednictwem agencji Reuters.
Talibscy komandosi w Wush Chaman, na skrzyżowaniu Pakistanu i Afganistanu w dystrykcie Spin Boldak. Protokół ustaleń z talibami za pośrednictwem agencji Reuters.

„Pakistańska armia wierzyła, że ​​Afganistan zapewnił strategiczną głębię w swoich próbach przeciwko Indiom, co jest jej obsesją”, powiedział New York Times Bruce Riedel, były doradca Azji Południowej w administracjach Busha i Obamy. Stany Zjednoczone zachęcały Indie, po inwazji w 2001 r., do wsparcia prozachodniego rządu afgańskiego, który: To podsycało paranoję armii pakistańskiej”.

Kwestia ta była częścią rozmów obu stron podczas wizyty w Waszyngtonie przed trzema miesiącami Muayyada Yusufa, doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego pakistańskiego premiera Imrana Khana. Yusuf podkreślił konieczność wyeliminowania indyjskiej obecności w Afganistanie. Kiedy indyjscy dyplomaci byli jednymi z pierwszych cudzoziemców ewakuowanych z Kabulu, prasa pakistańska zinterpretowała ich wyjazd jako wyjątkowe zwycięstwo.

wywiad pakistański Może prowadzić lub współpracować bezpośrednio z Haqqani i jego siecią milicji które były niezbędne dla odzyskania władzy przez talibów. Na obszarze przygranicznym, zwłaszcza wokół miasta Quetta, utworzono schroniska dla bojowników czarnych turbanów i ich rodzin. Również Peszawar, pierwsze pakistańskie miasto, które przekroczyło historyczną przełęcz Chajber, oraz Karaczi na południu, gdzie sieć kontroluje kilka szpitali. A wszystko to jest zmieszane z Duże firmy prowadzone przez Haqqani, Od przemytu narkotyków po spekulacje na rynku nieruchomości i dziesięć meczetów. sieć Działa pod ochroną pakistańskich agentów wywiadu i była ich przykrywką. Pakistańscy tajni agenci zawsze unikali angażowania się w bezpośrednie walki, aby nie przedstawiać Stanom Zjednoczonym argumentów, które mogłyby zaszkodzić całej organizacji lub dostarczyć Waszyngtonowi broni i pieniędzy.

Bojownicy talibscy na ulicach Kabulu.  Teraz będą musieli pokazać, że potrafią osądzać.  Zdjęcie: Reuters
Bojownicy talibscy na ulicach Kabulu. Teraz będą musieli pokazać, że potrafią osądzać. Zdjęcie: Reuters

Pakistański wywiad zapewnił również talibom przykrywkę prawną, aby mogli sobie z tym poradzić na całym świecie. Przywódca talibów Abdul Ghani Baradar podróżował z pakistańskim paszportem Udział w rozmowach pokojowych w Doha w Katarze i spotkaniu w Tianjin z chińskim ministrem spraw zagranicznych Wang Yi. „Z pewnością afgańscy talibowie nie byliby na miejscu bez pomocy Pakistańczyków”. Sajan Gohel, dyrektor ds. bezpieczeństwa międzynarodowego w Fundacji Azji i Pacyfiku w Londynie, wyjaśnił w rozmowie z BBC.

Oczywiście zdobywanie władzy to jedno, a ćwiczenie jej to drugie. Nikt nie jest do końca pewien, czy zrobili to talibowie Umiejętność formowania elity politycznej i biurokracji państwowej Rządzić Afganistanem i pozostać w systemie międzynarodowym. Kluczem będzie zarządzanie gospodarką. Afganistan jest całkowicie zależny od pomocy zagranicznej. Stany Zjednoczone przeznaczały setki milionów dolarów miesięcznie na pensje i utrzymanie infrastruktury do dystrybucji żywności. Może Chiny i Rosja zastąpią te pieniądze. Ale to Pakistan będzie trzymał w swoich rękach główny klucz do budowania władzy: tajne służby z pewnością zapewnią swoją wiedzę w dziedzinie bezpieczeństwa i Pomóż tworzyć profesjonalne siły zbrojne.

Czytaj:

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *