Izrael-Palestyna: „W Strefie Gazy wkrótce nastąpi eksplozja zgonów” dzieci z powodu głodu

Izrael-Palestyna: „W Strefie Gazy wkrótce nastąpi eksplozja zgonów” dzieci z powodu głodu

We wspólnym komunikacie prasowym ostrzegli, że ostre niedożywienie wśród dzieci oraz kobiet w ciąży i karmiących piersią w Gazie gwałtownie wzrasta, a sytuacja jest szczególnie poważna na północy. Globalna Organizacja Zdrowia (Światowa Organizacja Zdrowia), Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) i Światowy Program Żywnościowy.

Po 20 tygodniach wojny w Strefie Gazy niezwykle brakuje żywności i czystej wody, a choroby szerzą się.

„W Strefie Gazy wkrótce nastąpi eksplozja liczby możliwych do uniknięcia zgonów dzieci, co zaostrzy i tak już nieznośny poziom zgonów dzieci w Gazie” – powiedział zastępca dyrektora wykonawczego ds. operacji humanitarnych i logistycznych. UNICEF.

Dodał Ted Shiban: Jeśli konflikt nie zakończy się teraz, „odżywienie dzieci będzie się nadal pogarszać, co doprowadzi do możliwych do uniknięcia zgonów lub problemów zdrowotnych”.„.

Sytuacja w północnej Strefie Gazy jest niebezpieczna

według Nowa analiza Opublikowano wcześniej w poniedziałek Globalna Grupa ŻywieniowaSzczególnie niebezpieczna jest sytuacja w północnej Strefie Gazy, która od tygodni nie otrzymała żadnej pomocy.

Badania żywieniowe przeprowadzone w schroniskach i ośrodkach zdrowia na północy wykazały, że jest ich 15,6%. Co szóste dziecko poniżej drugiego roku życia cierpi na ostre niedożywienie. Spośród nich prawie 3% cierpi na poważne wyniszczenie, najbardziej zagrażającą życiu formę niedożywienia, narażającą małe dzieci na ryzyko powikłań medycznych i śmierci, jeśli nie otrzymają pilnego leczenia.

Ponieważ dane zebrano w styczniu, dzisiaj sytuacja prawdopodobnie będzie poważniejsza.

Bezprecedensowa sytuacja na całym świecie

Wykazały to podobne testy przeprowadzone w południowej Strefie Gazy, w Rafah, gdzie pomoc jest najbardziej dostępna 5% dzieci poniżej drugiego roku życia cierpi na ostre niedożywienie.

„To wyraźny dowód na to, że dostęp do pomocy humanitarnej jest niezbędny i może pomóc zapobiec najgorszym skutkom” – stwierdziły agencje, ponawiając swój apel o ochronę Rafah przed operacjami wojskowymi.

Przed działaniami wojennymi w ostatnich miesiącach wyniszczenie w Strefie Gazy było rzadkością, a jedynie 0,8% dzieci poniżej piątego roku życia cierpiało na ostre niedożywienie. Wskaźnik wyniszczenia wśród dzieci poniżej drugiego roku życia w północnej Gazie wynoszący 15,6% wskazuje na poważny i szybki spadek. Taki spadek stanu odżywienia populacji w ciągu trzech miesięcy jest niespotykany w skali światowej.

Nie ma dla nas nic do jedzenia. Teraz jemy soczewicę, ale przed wojną jedliśmy kurczaka, ryż i wiele pysznych dań. Obecnie żyjemy wyłącznie konserwami. „Kiedyś jedliśmy obiad i dobrze spaliśmy, ale teraz śpimy bez obiadu” – powiedział UNICEF Islam, 12-letni uchodźca w Rafah.

Przyjazd do szpitala Nassera

Z drugiej strony Światowa Organizacja Zdrowia i inni partnerzy weszli w niedzielę do szpitala Nasser w Khan Yunis, po dwóch dniach odmowy przyjęcia przez władze izraelskie, i byli w stanie przewieźć 14 pacjentów w stanie krytycznym.

Dyrektor Generalny Agencji indyjski Strona internetowa X (dawniej Twitter) podała, że ​​w Al-Nasser nadal przebywa ponad 180 pacjentów oraz 15 lekarzy i pielęgniarek. Szpital w dalszym ciągu boryka się z poważnymi niedoborami żywności, podstawowych środków medycznych i tlenu. Nie ma bieżącej wody ani prądu, z wyjątkiem generatora, który utrzymuje niektóre niezbędne maszyny.

Moje słowa nie wystarczą, aby wyrazić szacunek, jaki czuję. Nie tylko dla Ciebie, ale także dla osób, które tu pracują„, Pracownik Organizacji Koordynacji Pomocy Humanitarnej powiedział:Biuro Koordynacji Pomocy Humanitarnej) do jednego z palestyńskich chirurgów.

Tedros Adhanom Ghebreyesus upierał się, że potrzebny jest „trwały i bezpieczny” dostęp, aby móc kontynuować transport pacjentów wymagających pilnej opieki.

Plac Al-Awda (w centrum Rafah, na południe od Gazy) zamienił się w zatłoczony targ. W Rafah, gdzie wcześniej mieszkało około 250 000 ludzi, żyje obecnie 1,5 miliona Palestyńczyków.

Poważne konsekwencje humanitarne

Po poinformowaniu ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej o sytuacji w Strefie, Koordynator Pomocy Humanitarnej w Gazie w Brukseli ogłosił, że rozszerzenie izraelskiej operacji wojskowej w Rafah, gdzie ponad milion Palestyńczyków wewnętrznie przesiedlonych zostało zmuszonych do szukania schronienia, wiązałoby się z „poważnym ryzykiem” .” „Konsekwencje humanitarne”.

Sigrid Kaag powiedziała reporterom: „W Rafah stłoczonych jest ponad milion osób. Nie planuje się, że milion osób będzie przebywać w schroniskach, w przypadkowych budynkach przykrytych plastikowymi płachtami. Warunki sanitarne są bardzo niepokojące.”

Nasilenie ataków na południu

W tym samym czasie w swoim kraju Ostatnio zaktualizowanyOrganizacja Uchodźców Palestyńskich (UNRWAPodkreślił, że starcia, które miały miejsce w ostatnich tygodniach w Chan Yunis i jego okolicach, spowodowały ucieczkę tysięcy Palestyńczyków na południe, do gęsto zaludnionego miasta Rafah.

Jednak raporty na to wskazują Mieszkańcy Rafah przenoszą się do obozów Deir al-Balah i NuseiratCentralna Strefa Gazy w wyniku wzmożonych nalotów.

UNRWA wyraziła zaniepokojenie nasileniem się tych nalotów oraz obawę, że utrudni to operacje humanitarne. W mieście żyje obecnie około 1,5 miliona ludzi, sześć razy więcej niż przed 7 października.

Pomoc humanitarna

Jeśli chodzi o przybycie pomocy humanitarnej do Gazy, agencja wskazała, że ​​liczba ciężarówek wjeżdżających do Strefy jest znacznie niższa od docelowej liczby 500 ciężarówek dziennie ze względu na trudności w transporcie dostaw przez Kerem Shalom na granicy z Izraelem i Rafah w Izraelu Przejście przez Gazę. Przejście z Egiptem.

Regularne dostawy żywności dla ludności są nadal zagrożone Częste zamykanie granic. Brak bezpieczeństwa żywnościowego w północnej Dolinie Gazy osiągnął stan krytyczny ze względu na znaczne ograniczenia dostępu pomocy humanitarnej.

Jedna ze szkół pełniących funkcję schroniska w mieście Khan Yunis w Gazie (archiwum).

Jedna ze szkół pełniących funkcję schroniska w mieście Khan Yunis w Gazie (archiwum).

Napaści na tle seksualnym

Eksperci ONZ* wyrazili zaniepokojenie wiarygodnymi zarzutami dotyczącymi łamania praw człowieka wobec palestyńskich kobiet i dziewcząt w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu. Powiedzieli, że są szczególnie „zszokowani” doniesieniami o tym, że przetrzymywane palestyńskie kobiety i dziewczęta były ofiarami różnorodnych form wykorzystywania seksualnego.

Zarzuty dotyczące molestowania obejmują rozbieranie i przeszukiwanie kobiet przez oficerów izraelskiej armii. „Co najmniej dwie zatrzymane palestyńskie kobiety zostały rzekomo zgwałcone, a innym grożono gwałtem i przemocą seksualną” – stwierdzili eksperci w oświadczeniu prasowym.

Eksperci mówili o zdjęciach zatrzymanych kobiet, które izraelska armia wykonała „w upokarzających warunkach i opublikowała w Internecie”.

Ponadto wyrazili głębokie zaniepokojenie arbitralnym przetrzymywaniem od 7 października setek obrońców praw człowieka, dziennikarzy i pracowników organizacji humanitarnych w Gazie i na Zachodnim Brzegu.

Według doniesień wielu z nich było ofiarami nieludzkiego i poniżającego traktowania oraz dotkliwych pobić. Dodali: „Przynajmniej raz palestyńskie kobiety przetrzymywane w Gazie były przetrzymywane w klatce w deszczu i zimnie, bez jedzenia”.

Arbitralne egzekucje

Według doniesień palestyńskie kobiety i dziewczęta zostały arbitralnie stracone w Gazie, często wraz z członkami ich rodzin, w tym dziećmi. Eksperci stwierdzili: „Byliśmy zszokowani doniesieniami o celowych atakach i pozasądowych egzekucjach palestyńskich kobiet i dzieci w miejscach, w których schroniły się lub podczas ucieczki”, zauważając, że istnieją dowody na to, że niektóre z nich miały przy sobie kawałki białego materiału kiedy się tam schronili. Zostali zabici przez armię izraelską.

Eksperci wyrazili zaniepokojenie zniknięciem nieznanej liczby kobiet po skontaktowaniu się z armią izraelską w Gazie. „Docierają niepokojące doniesienia o co najmniej jednej dziewczynce przymusowo przeniesionej przez armię izraelską na jej terytorium oraz o dzieciach oddzielonych od rodziców, których miejsce pobytu jest nieznane.

„Te rzekome działania mogą stanowić poważne naruszenie praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego oraz stanowić poważne przestępstwa w świetle międzynarodowego prawa karnego, które mogą być ścigane na mocy Statutu Rzymskiego” – ostrzegli, podkreślając żądanie pociągnięcia do odpowiedzialności.

* Ekspertami są Grupa Robocza ds. Dyskryminacji Kobiet, Specjalna Sprawozdawczyni ds. Praw Człowieka w Palestynie Francesca Albanese oraz Specjalna Sprawozdawczyni ds. Przemocy wobec Kobiet Reem Al-Salem.

** Eksperci są częścią tzw Procedury specjalne Podrzędny Rada Praw Człowieka. Procedury Specjalne, największy organ niezależnych ekspertów w systemie praw człowieka ONZ, to ogólna nazwa niezależnych mechanizmów dochodzeniowych i nadzoru Rady. Eksperci ds. procedur specjalnych pracują na zasadzie wolontariatu; Nie są oni pracownikami ONZ i nie otrzymują wynagrodzenia za swoją pracę. Są niezależni od jakiegokolwiek rządu lub organizacji i świadczą swoje usługi według własnego uznania.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *