Izrael ponownie atakuje kompleks religijny we Wschodniej Jerozolimie

Izrael ponownie atakuje kompleks religijny we Wschodniej Jerozolimie

Oficjalna agencja informacyjna Wafa doniosła, że ​​dziś rano siły okupacyjne zamieniły dziedzińce kompleksu w koszary wojskowe, aby zabezpieczyć najazd osadników z okazji żydowskiego święta Paschy.

Według Departamentu Zasobów Islamskich w Jerozolimie, dziesiątki osadników przybyło na to miejsce i odbywało prowokacyjne wycieczki pod ścisłą ochroną mężczyzn w mundurach wojskowych.

Różne arabskie stacje telewizyjne poinformowały również, że izraelska policja wzmocniła swoją obecność na Starym Mieście w Jerozolimie, gdzie znajduje się Wzgórze Świątynne, czyli Szlachetne Sanktuarium.

Wafa skrytykował, że siły utworzyły kilka punktów kontrolnych wewnątrz murów Starego Miasta i uniemożliwiły palestyńskiej młodzieży wejście do meczetu Al-Aqsa.

Od wtorku wieczorem w regionie doszło do eskalacji napięć w związku z wydaniem przez to uzbrojone ciało rozkazu wydalenia z meczetu obecnych palestyńskich wyznawców, jak to było w zwyczaju podczas świętego miesiąca Ramadanu. Obszar ten jest czczony przez muzułmanów, którzy nazywają go Szlachetnym Sanktuarium, i Żydów, którzy znają go jako Wzgórze Świątynne.

Akcja policji od tego czasu doprowadziła do starć wewnątrz i wokół świątyni, co wywołało wiele międzynarodowej krytyki, zwłaszcza w krajach arabskich i islamskich.

W odpowiedzi bojówki palestyńskie wystrzeliły rakiety na Izrael ze Strefy Gazy i południowego Libanu, co z kolei doprowadziło do odwetu ze strony tego kraju.

Zgodnie z porozumieniami zawartymi dziesiątki lat temu, pod wieloma warunkami tylko Żydzi mogą odwiedzać to miejsce, ale nie mogą się modlić.

Ale pod rosnącą presją prawicy i twardogłowych liczba wyznawców tej religii, którzy próbują się tam modlić, wzrosła, co muzułmanie uważają za prowokację.

Izrael okupował wschodnią część stolicy podczas wojny w 1967 roku i od tego czasu utrzymuje kontrolę nad tym obszarem, pomimo rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Mim / Rob

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *