Izrael zbliża się do Polski z powrotem chargé d’affairs

Ta treść została opublikowana 24 listopada 2021 – 09:56

Jerozolima, 24 listopada (EFE). – Izraelski business manager w Polsce, Tel Ben Ari Yaalon, wraca dziś do Warszawy po miesiącach nieobecności, wskazując na poprawę relacji między oboma krajami po niedawnym pogorszeniu stosunków dwustronnych między oboma krajami. lato.

Minister spraw zagranicznych Yair Lapid wezwał Ben Ariego na konsultacje w sierpniu, a także zaapelował o konsultacje z ambasadorem Izraela w Polsce Yaakovem Livnim. Lokalne gazety doniosły dziś, że pomimo powrotu charge d’affaires, ten ostatni na razie pozostanie w Izraelu.

Spór między dwoma krajami wynika z zatwierdzenia przed trzema miesiącami kontrowersyjnego polskiego prawa dotyczącego odszkodowań dla ofiar polskich Żydów podczas II wojny światowej.

Według mediów napięcia między obydwoma krajami zaczęły ustępować po tym, jak w ostatnich miesiącach Polska wydała kilka pozytywnych znaków wobec Izraela, w tym potępiła niedawne działania antysemickie w kraju słowiańskim.

Polskie ustawodawstwo, które rozgniewało władze izraelskie, ogranicza roszczenia o odszkodowanie i przymusowe wywłaszczenie do ostatnich 30 lat, ustanawiając rodziny polskich Żydów, których mienie zostało skonfiskowane podczas II wojny światowej.

Lapid twierdził wówczas, że Polska uchwaliła „i nie po raz pierwszy niemoralne i antysemickie prawo”.

Premier Polski Mateusz Morawiecki odrzucił oskarżenia i podkreślił, że „nikt, kto zna prawdę o Holokauście i cierpieniach Polski w czasie II wojny światowej, nie może zaakceptować tego sposobu uprawiania polityki”.

Polska ze swojej strony zawiesiła powrót swojego ambasadora do Tel Awiwu w połowie sierpnia w zamian za podobny izraelski środek.

Historyczne spory między Izraelem a Polską o to, co wydarzyło się w czasie II wojny światowej i jej następstwa na przestrzeni lat, powodowały okresowe napięcia dyplomatyczne między tymi dwoma krajami.

W rzeczywistości obchody 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz w styczniu 2020 r. musiały zostać podzielone na dwa akty, po jednym w każdym kraju, ze względu na spory dotyczące okresów interwencji i zaproszenia. EFE

Gejer / JGB

© EFE 2021. Redystrybucja i redystrybucja całości lub części treści Usług Efe bez uprzedniej i wyraźnej zgody EFE SA jest wyraźnie zabroniona.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *