Izraelskie partie prawicowe rozpoczynają dialog w celu utworzenia rządu

Papież Franciszek wzywa do piękna opartego na różnorodności wszystkich

Według gazety, minister sprawiedliwości i lider Nueva Esperanza Gideon Sar rozmawiał z Likudem, byłym premierem Benjaminem Netanjahu, który stoi na czele koalicji partii ultranacjonalistycznych przeciwnych władzy wykonawczej.

Obie formacje opowiadają się za bardzo konserwatywnymi stanowiskami, ale różnice między politykami utrzymują ich w różnych obszarach.

Saar był uważany za jastrzębia i opuścił partię Likud dwa lata temu, aby ustanowić Nową Nadzieję z powodu jego starć z Netanjahu.

Gazeta zwróciła uwagę, że ugrupowanie opozycyjne w ostatnich tygodniach złagodziło atak na ministra.

Zidentyfikował głównego człowieka Netanjahu w rozmowach jako adwokata Yaakova Atraktze.

Saar ostrzegł wczoraj, że rządząca koalicja upadnie, jeśli w nadchodzących dniach nie ratyfikuje dyrektywy przyznającej Izraelowi jurysdykcję prawną nad osadnikami mieszkającymi na Zachodnim Brzegu, inicjatywa ta była zatwierdzana co pięć lat od czasu okupacji ziem palestyńskich w 1967 roku.

Ustawa wygasa z końcem czerwca przyszłego roku, a Zjednoczona Lista Arabów i Meretz, dwie formacje wchodzące w skład koalicji, ogłosiły odmowę jej poparcia.

Sondaż opublikowany przez Channel 12 w zeszłym tygodniu pokazał, że 58% Izraelczyków szacuje, że rząd upadnie w ciągu najbliższych sześciu miesięcy z powodu głębokich nieporozumień wśród jego członków.

Kryzys władzy Al-Ittihada pogłębił się w maju, kiedy deputowany Ghida Rinawi al-Zoubi opuścił go po tym, jak skrytykował premiera Naftalego Bennetta za to, że nie wspiera mniejszości arabskiej. Po jego odejściu Liga Ośmiu Partii opuściła 59 ze 120 miejsc w Knesecie (parlamencie), ponieważ ataki Netanjahu i jego sojuszników nasiliły się.

Pierwszy cios koalicji zadał 6 kwietnia, kiedy straciła większość ustawodawczą w wyniku decyzji skrajnie prawicowej posłanki Edith Silman o dodaniu swojego głosu do opozycji.

Koalicja składa się z ugrupowań skrajnej prawicy, centrum, islamistów i lewicy, zjednoczonych w odrzuceniu powrotu do władzy Netanjahu, który rządził krajem od 15 lat, z czego 12 bez przerwy.

Te głębokie różnice ideologiczne powodują ciągłe tarcia w wielu kwestiach, od stosunków z Palestyńczykami i żydowskiej kolonizacji ich ziemi po kwestie religijne i budżetowe.

wiersz / rob

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.