Jak rok po śmierci Elżbiety II radził sobie król Karol III i rodzina królewska?

Jak rok po śmierci Elżbiety II radził sobie król Karol III i rodzina królewska?

(CNN w języku hiszpańskim) — W najbliższy piątek minie pierwszy rok od śmierci Elżbiety II, która zmarła w wieku 96 lat w zamku Balmoral w Szkocji. 70 lat na tronie zapewniło jej tytuł najdłużej panującej królowej w historii, a dla wielu mieszkańców Wielkiej Brytanii była jedyną królową, jaką kiedykolwiek znali.

Jej śmierć utorowała drogę do władzy królowi Karolowi III, rodząc pytania o to, czy uzyska akceptację, wsparcie i współczucie, jakie uzyskał król, oraz czy utrzyma stabilną i odpowiednią monarchię w tamtych czasach.

Rok po śmierci Izabeli II nadszedł czas, aby podsumować, jak potoczyły się losy króla Karola III i rodziny królewskiej. Oto niektóre z najważniejszych wydarzeń, które wydarzyły się w ciągu 365 dni.

Powstanie króla Karola III

Następca tronu został oficjalnie ogłoszony nowym monarchą Wielkiej Brytanii 10 września 2022 roku, stając się automatycznie głową państwa Wielkiej Brytanii i 14 innych królestw Wspólnoty Brytyjskiej, w tym Australii i Kanady.

W swoim przemówieniu Karol III złożył hołd swojej matce i mówił o „wielkim dziedzictwie oraz ciężkich obowiązkach i obowiązkach związanych z suwerennością”, które zostały jej nadane.

Podkreślił, że będzie starał się naśladować inspirujący przykład w przestrzeganiu konstytucyjnego rządu i dążeniu do pokoju, harmonii i dobrobytu mieszkańców Wysp Wspólnoty Narodów, ich królestw i terytoriów na całym świecie.

Ale to nie wszystko było świętem. Ceremonię koronacji przyćmiły protesty, podczas których demonstranci nosili żółte koszulki i skandowali hasła typu „Nie moje”.

„Zamiast koronacji chcemy wyborów. Zamiast Karola chcemy wyborów. To takie proste” – oznajmiła w mediach społecznościowych grupa antymonarchistyczna.

Karol III odziedziczył kraj niezadowolony z spadających standardów życia i płac, który nie nadążał za wysoką inflacją, co pogłębiało skutki brexitu i nawoływań do strajków i protestów różnych związków zawodowych.

Zatwierdzenie Karola III i rodziny królewskiej

A Sondaż przeprowadzony przez CNN W maju ubiegłego roku zauważono, że w ciągu ostatniej dekady opinia rodziny królewskiej stała się bardziej negatywna w przypadku 36% dorosłych Wielkiej Brytanii, podczas gdy 21% opinii stało się bardziej pozytywne, a 41% stwierdziło, że ich opinia pozostała niezmieniona.

Wychodzi na jaw ciekawy fakt: król Karol III nie jest najpopularniejszym członkiem monarchii. Miejsce to zajmują obecni książęta Walii William i Kate ze wskaźnikiem akceptacji na poziomie 62%, następnie król Karol z 49% i królowa Camilla z 34%. Harry i Meghan uzyskali odpowiednio 26% i 22% aprobaty.

(Od lewej) Książę Jerzy, książę Ludwik, księżna Walii, księżniczka Charlotte, król Karol III, królowa Camilla, książę i księżna Edynburga na balkonie pałacu Buckingham, Londyn, 17 czerwca 2023 r. (Credit Victoria Jones/PA Images via Obrazy Getty’ego)

ostatni Badanie Ipsos Sondaż przeprowadzony w kwietniu tego roku wykazał, że 49% ankietowanych potwierdziło, że Karol wykonuje „dobrą robotę” jako król, 32% stwierdziło, że „nie radzi sobie ani dobrze, ani źle”, a 9% stwierdziło, że radzi sobie nieźle. „zła robota.” stanowisko.”

Choć stanowiło to prawie połowę populacji, odsetek ten był znacznie niższy niż uzyskany po ogłoszeniu go królem, kiedy sięgał 61%.

Z tego samego sondażu wynika, że ​​47% uważa, że ​​rodzina królewska nie ma kontaktu ze zwykłymi ludźmi, w porównaniu do 33%, które twierdzi inaczej.

Podział w rodzinie królewskiej

Jednym z wyzwań stojących przed Karolem III jest zaprowadzenie porządku w domu jako głowa rodziny i król kierujący instytucją wykazującą oznaki słabości i oczywistej nieufności.

Król odziedziczył odejście części jej członków, publiczne skandale wywołane oskarżeniami o napaść na tle seksualnym i rasizm, co odbiło się na jego wizerunku.

Odkąd książę i księżna Sussex, Harry i Meghan, ogłosili w 2020 r. swoje odejście z funkcji pełnoetatowych członków rodziny królewskiej i opuszczenie Wielkiej Brytanii, mówi się o trudnych relacjach między Harrym a królem, które nie zostały zmieniony. Udało się go wznowić w roku śmierci królowej Elżbiety II.

Oprócz relacji Harry’ego z jego bratem, księciem Williamem. Na początku tego roku opublikowano „Spare”, pamiętnik księcia Sussex, który zawiera relację Harry’ego z walki z księciem Williamem, w wyniku której doznał „widocznych obrażeń”.

Biografia stanowi kronikę krytyki, krytyki i skarg z czasów Harry’ego, gdy był starszym członkiem rodziny królewskiej, a także szczegółowo opisuje ich rozstanie. Wskazuje na obawy Harry’ego i Williama dotyczące małżeństwa ich ojca z Camillą, obecnie żoną królowej. Po publikacji Pałac Buckingham milczał.

Transkrypcje filmu „Spare” w Londynie, styczeń 2023 r. (Zdjęcie: Justin Tallis/AFP/Getty Images)

Działalność rodziny królewskiej

Książęta Walii, William i Kate, byli obecni na bardziej formalnych uroczystościach reprezentujących Karola III. Biorą udział w różnych projektach wspólnie z organizacjami charytatywnymi.

W marcu ubiegłego roku William odbył niezwykłą podróż do Polski, gdzie spotkał się z siłami brytyjskimi i polskimi w pobliżu granicy z Ukrainą. Spotkał się z członkami brytyjskich sił zbrojnych, aby dowiedzieć się, jak współpracują oni z polskimi odpowiednikami.

Książęta wzięli także udział w koncercie kolęd w grudniu zeszłego roku i udali się do Bostonu w USA, aby wziąć udział w ceremonii wręczenia nagród Earthshot Awards przyznawanych za innowacyjne rozwiązania problemów środowiskowych. Są oddani walce z bezdomnością w Wielkiej Brytanii.

Williama można było zobaczyć na innych nieformalnych wydarzeniach, takich jak serwowanie organicznych burgerów w Londynie lub odbieranie telefonu w restauracji w Birmingham.

Ponadto księżna Anna i hrabia Wessex zostali na prośbę króla doradcami stanu. Ta zmiana pozwala im tymczasowo zastąpić króla, jeśli to konieczne.

Życie Harry’ego i Meghan w Kalifornii

Odkąd książę i księżna Sussex ustąpili ze swoich obowiązków królewskich, ich napięte stosunki z rodziną królewską zostały ujawnione publicznie.

Chociaż para była obecna na pogrzebie Elżbiety II i miała kilka wspólnych występów z książętami Walii Williamem i Kate, „odmówiono im” udziału w przyjęciu w pałacu Buckingham dla głów państw i oficjalnych gości za granicą przed pogrzebem króla z powodu „pomyłki” ” przez źródło zaznajomione ze sprawą. Przed podaniem.

Harry sam uczestniczył w koronacji ojca. Na ceremonii nie pojawiła się jego żona Meghan oraz dzieci Archie i Lilibet. Książę nie pojawił się także na balkonie Pałacu Buckingham, aby powitać publiczność wraz z rodziną królewską.

Od tego czasu doszło do szeregu kontrowersyjnych wydarzeń, m.in. Harry oskarżył małżonkę Camillę o ujawnianie brytyjskim mediom historii o rodzinie w ramach jej kampanii mającej na celu „rehabilitację” ich wizerunku.

W wywiadzie dla CBS stwierdziła, że ​​Camilla jest „niebezpieczna”, ponieważ prasa nazwała ją „złoczyńcą” za rolę w rozpadzie małżeństwa rodziców i że musi „zrehabilitować się swój wizerunek”.

W marcu ubiegłego roku książę i księżna Sussex otrzymali prośbę o opuszczenie swojego oficjalnego domu w Wielkiej Brytanii.

Do tego dochodzi autobiografia Harry’ego, która zawiera odkrywcze wypowiedzi na temat jego brata Williama oraz sześcioczęściowy dokument Netflix, w którym porównuje on księcia Meghan do Diany i krytykuje „nieświadome uprzedzenia monarchii”. Pałac Buckingham nie skomentował tej sytuacji.

Z raportami Jennifer Aguesty, Roba Pichetty, Ariel Edwards-Levy, Sany Noor Haq, Maxa Fostera, Lauren Kent, Lauren Said Morehouse, Amy Woodyatt i Claudii Ribazy z CNN.

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *