Jak zhakowano niemiecką maszynę szyfrującą Enigma

Twórca Maszyna Enigma była szeroko stosowana podczas II wojny światowej przez wojska niemieckie i uważany za niezgłębiony. Jednak połączenie różnych czynników pomogło naukowcom rozszyfrować tajne kody. Brutalna siła, groźby, błędy ludzkie, aw wielu przypadkach samo szczęście odegrały rolę. Czy uważasz, że ten temat jest interesujący? Tutaj podamy Ci wiele informacji, które chciałbyś wiedzieć.

Zhakuj Enigmę

Jako pierwsi rozszyfrowali Enigmę polscy kryptolodzy i matematycy Henrik Szygalski, Marian Adam Rygowski i Jerzy Rosicky z Polskiego Biura Kryptograficznego.

Skorzystali m.in. z informatora, Niemiecki szpieg Hans Thelo Schmidt, Zdobył konfigurację Enigmy oraz instrukcję obsługi i sprzedał je francuskiemu wywiadowi.

Informacje te zostały przekazane polskim specjalistom, którzy dzięki pozytywnym informacjom byli w stanie szybko rozwiązać problem. Ale Wciąż brakowało kolejności kluczy, a biuro kryptograficzne miało tylko jeden z nich.

Biuro posiadało komercyjną wersję maszyny szyfrującej Enigma, którą sprzedawali sami Niemcy. Następnie genialny matematyk Rejewski, Zgadnij, że Niemcy, mając taką obsesję na punkcie sprawności i porządku, zmienią kolejność klawiszy I ułożą to alfabetycznie, od góry do dołu.

Założenie było słuszne, kody były znacznie zaawansowane w zrozumieniu, a wyniki można było przesłać do Wielkiej Brytanii. To jest czas Alan Turing i 10 000 ostrzypołożony w Bletchley Park, Zabrali pracę Rejewskiego i byli w stanie ją całkowicie rozszyfrowaćWłaśnie w tym czasie Niemcy najechali Polskę.

Enigma zdemontowana przez automatyczny system

Gdy łamacze szyfrów zaczęli odszyfrowywać wiadomości, to… Byli przytłoczeni zadaniem. Trzeba było znaleźć inny sposób prowadzenia śledztwa i po raz drugi Rejewski znajduje rozwiązanie.

Kryptoanalityk produkuje maszynę elektromechaniczną do automatyzacji procesów fuzji i przyspieszenia systematycznej pracy. Według zapisów Maszyna może wykonać pracę 100 osób i zyskała przydomek „bomba”.

Kolejnym składnikiem, który pomógł rozszyfrować kody, było to, że Niemcy podpisali wszystkie swoje listy „Heil Hitler”., co pozwoliło sojusznikom na tworzenie prostych skojarzeń symboli.

Historia przełomu Enigmy została nakręcona w filmie w 2014 roku, w filmie lamada Gra naśladująca (Rozszyfruj zagadkę, w Hiszpanii), na podstawie biografii Alana Turinga Andrew Hodgesa.

Zostaw swój komentarz do tej historii lub kliknij przyciski społecznościowe, aby podzielić się nią ze znajomymi.

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *