Jaki jest wpływ zmian klimatycznych na zdrowie człowieka?

Spowodowane przez człowieka zmiany klimatyczne powodują poważne i powszechne zakłócenia w przyrodzie. Wpływa również na życie miliardów ludzi na całym świecie, pomimo wysiłków zmierzających do zmniejszenia ryzyka. Fot. Gazeta Odpowiedzialna.

Zmiana klimatu podważa wiele społecznych czynników warunkujących dobry stan zdrowia, takich jak źródła utrzymania, równość, dostęp do opieki zdrowotnej i struktury wsparcia społecznego.

Tak wyszło w czwartek na konferencji Szkolenie kadr, aby stawić czoła wpływowi zmian klimatu na zdrowieLaureatka Pokojowej Nagrody Nobla w Meksyku Ana Rosa Moreno Sanchez, która otworzyła czwarty dzień Kubańskiej Umowy Zdrowotnej z 2022 r.

Spowodowane przez człowieka zmiany klimatyczne powodują poważne i powszechne zakłócenia w przyrodzie. Wpływa również na życie miliardów ludzi na całym świecie, pomimo wysiłków zmierzających do zmniejszenia ryzyka.

Wśród głównych skutków tego zjawiska na przyrodę Moreno Sanchez odnotował wzrost temperatury, zmiany opadów, ocieplenie i zakwaszenie oceanów, topnienie wiecznej zmarzliny i lodowców, cofanie się lodu morskiego oraz wzrost poziomu morza.

Zwłaszcza w obu Amerykach obszary miejskie są w dużym stopniu zagrożone z powodu wysokiego wskaźnika ubóstwa i nieformalności, słabej i nierównomiernie rozłożonej infrastruktury, deficytów mieszkaniowych i częstego zajmowania obszarów zagrożonych. Ponadto w Ameryce Środkowej i Południowej dominują gospodarki oparte na zasobach naturalnych i zmianie użytkowania gruntów.

Specjalista ostrzegł, że katastrofy, z którymi boryka się dziś ludność, niekoniecznie są naturalne, ale są spowodowane społecznie, ponieważ za wieloma z tych zjawisk stoi ludzka ręka.

W ciągu ostatnich dwóch dekad każdego roku miało miejsce od 350 do 500 katastrof. Ekstremalne letnie temperatury zabiły w zeszłym roku około 24 000 osób. „Wyjątkowo niskie” opady spowodowały wysychanie gleby we Francji, Niemczech i innych krajach europejskich w najgorszym sezonie pożarowym. Katastrofy te nasilają się z roku na rok, powodując straty w plonach i pogarszające się ceny żywności.

Co może się wydarzyć w przyszłości?

Konferencja na temat zmian klimatu i zdrowia w ramach porozumienia Cuba Salud 2022. Zdjęcie: Cubadebate.

Moreno Sanchez ostrzegł, że zgodnie z prognozami, w ciągu najbliższych dwóch dekad planeta stanie w obliczu różnych zagrożeń klimatycznych, które są nieuniknione przy globalnym ociepleniu o 1,5 stopnia Celsjusza. Nawet jeśli ten poziom ocieplenia zostanie tymczasowo przekroczony, wystąpią dodatkowe niebezpieczne oddziaływania, z których niektóre mogą być nieodwracalne, ze szczególnymi konsekwencjami dla nisko położonej infrastruktury i osadnictwa przybrzeżnego.

Szacuje się, że do 2030 roku planeta i wszystkie żywe istoty będą dotknięte około 560 katastrofami średniej i dużej skali rocznie, co oznacza 1,5 katastrofy dziennie. Oczekuje się wzrostu niedoboru wody i konkurencji o zasoby. Zakłócenie przepływu wody spowoduje dramatyczną degradację ekosystemów, wpływając na społeczności rolnicze, zdrowie publiczne i produkcję energii.

Specjalista podkreślił, że przy obecnych temperaturach rosnących o około 1,2 stopnia Celsjusza zamiast dotkliwych susz występujących co 400 lat lub więcej istnieje ryzyko ich wystąpienia co 20 lat. Podobnie oczekuje się nasilenia wpływu na źródła utrzymania na obszarach wiejskich i bezpieczeństwo żywnościowe, szczególnie w przypadku małych i średnich rolników oraz rdzennej ludności w górach. Zwrócił uwagę, że spodziewany jest spadek produkcji rolnej i zapewnienie wystarczającej ilości gruntów rolnych.

Konferencja dotycząca zmian klimatycznych i zdrowia ludzkiego. Zdjęcie: Cubadebate.

Konferencja dotycząca zmian klimatycznych i zdrowia ludzkiego. Zdjęcie: Cubadebate.

(aktualności w budowie)

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *