Jakie jest niebezpieczeństwo w „rządach stulecia” na rdzennych ziemiach Brazylii?

Jakie jest niebezpieczeństwo w „rządach stulecia” na rdzennych ziemiach Brazylii?

Rdzenna kobieta robi sobie selfie podczas protestu przed brazylijskim Sądem Najwyższym w Brasilii, 24 sierpnia 2021 r. afp_tickers

Ta treść została opublikowana 08 września 2021 – 14:31

(AFP)

Najwyższy Sąd Federalny Brazylii (STF) wznowi w środę proces, który może doprowadzić do demarkacji setek rdzennych ziem w kraju.

W tak zwanym „wyroku stulecia” dotyczącym ludów tubylczych Sąd Najwyższy zadecyduje, czy słuszna jest teza „ramy czasowej”, której agrobiznes broni przy poparciu prezydenta Jaira Bolsonaro, według którego tylko ci, którzy zajmowali przodków ziemie muszą zostać uznane przez te narody, gdy w 1988 r. ogłoszono konstytucję brazylijską.

W szczególności STF omawia sprawę w Ibirama-Laklano, w stanie Santa Catarina (południe), która w 2009 roku utraciła status rezerwy po tym, jak sąd niższej instancji przyjął argument, że grupy nie mieszkały tam w 1988 roku.

Jednak decyzją samego sądu orzeczenie będzie miało ogólne reperkusje i może wpłynąć na wiele spornych terytoriów.

Rozprawa może trwać kilka sesji, a nawet zostać przełożona na wniosek jednego z jedenastu sędziów.

– Co mówią strony?

Ludy tubylcze twierdzą, że konstytucja uznaje ich prawa do ziem ich przodków, nie przewidując żadnych „ram czasowych”.

Twierdzą, że w wielu okresach byli wysiedlani ze swoich ziem, zwłaszcza w okresie dyktatury wojskowej (1964-1985), z którą nie można było ustalić ich obecności w 1988 roku.

Wielcy producenci z obszarów wiejskich twierdzą, że w Brazylii, z populacją 213 milionów, 900 000 rdzennych mieszkańców posiada już dużo ziemi – 13% ogromnego obszaru kraju – i że jeśli „ramy czasowe” nie zostaną przyjęte, liczba ta osiągnie 28 % , które prognozy są nadal wątpliwe.

Sektor ten cieszy się poparciem Bolsonaro, który do tej pory dotrzymywał wyborczej obietnicy nie wyznaczania „jeden centymetr więcej” rdzennej ziemi.

FPA, lobby rolnicze w brazylijskim kongresie, twierdzi, że rdzenne ziemie, które obecnie rozważamy, „rozszerzają się na obszary, które generują najwyższe wartości produkcyjne” dla agrobiznesu, co może mieć znaczący wpływ na ważny sektor brazylijskiej gospodarki.

„Nie jesteśmy przeciwni demarkacji rdzennych ziem, opowiadamy się za tym, aby producent rolny nie został skrzywdzony w tym procesie” – powiedział przewodniczący związku, poseł Sergio Souza.

Jaki jest wpływ zarządzania na ziemie tubylcze?

Jeśli STF przyjmie tezę dotyczącą ram czasowych, rdzenni mieszkańcy mogą zostać wydaleni ze swoich ziem, jeśli nie udowodnią, że osiedlili się tam w dniu ogłoszenia konstytucji.

Według danych Instytutu Społeczno-Środowiskowego (ISA), który opowiada się za prawami ludów tubylczych, z 725 istniejących ziem tubylczych, z czego zdecydowana większość w Amazonii, problem może dotyczyć co najmniej 237 ziem objętych wyznaczeniem. Część tych, którzy jeszcze nie zostali wyświęceni, jest poddawana ocenie sprawiedliwości.

„Aberracją sprawy jest to, że rdzenni mieszkańcy, którzy zwykle mają ustną tradycję, będą musieli udowodnić wydarzenia, które miały miejsce 32 lata temu”, powiedziała AFP Juliana de Paula Batista, prawniczka z Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Ponadto ludy tubylcze twierdzą, że rezerwaty, niezbędne do powstrzymania szybkiego postępu wylesiania w Brazylii, byłyby bardziej narażone na najeźdźców lądowych i nielegalnych górników.

Na jakim etapie jest rachunek?

Bolsonaro i jego sojusznicy z agrobiznesu jednocześnie promują ustawę, która miałaby również dążyć do stworzenia „tymczasowych ram” i otwarcia ekonomicznej eksploatacji rezerw.

Tekst musi być przedyskutowany w Izbie Reprezentantów, której data nie została jeszcze ustalona. Jeśli zostanie zatwierdzony, zostanie przeanalizowany przez Senat.

Jakakolwiek decyzja przeciwko „tymczasowym ramom” STF „nie unieważniłaby automatycznie decyzji Kongresu, ale byłoby lekkomyślne, gdyby Kongres uchwalił prawo, którego treść została już uznana za niekonstytucyjną przez sąd najwyższy. Potencjalnie zostałaby uznana za niekonstytucyjną”, Shin Wyjaśnił adwokat zakładu.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *