Japonia głosuje w kluczowych wyborach po zabójstwie Abe

Japonia głosuje w kluczowych wyborach po zabójstwie Abe

Tokio (AFP) – Japończycy udali się do urn w niedzielę w wyborach, które odbyły się po zabójstwie byłego premiera Shinzo Abe, który został zastrzelony podczas przemówienia wyborczego. Partia Abe, która rządzi krajem, wydawała się być na dobrej drodze do wielkiego zwycięstwa.

Podczas gdy ludzie głosowali, policja w zachodniej Japonii zabierała podejrzanego do prokuratury w celu dalszego śledztwa. Dzień wcześniej wysoko postawiony funkcjonariusz policji regionalnej przyznał, że istniały potencjalne luki w zabezpieczeniach, które pozwalały napastnikowi zbliżyć się i oddać strzał do wciąż wpływowego byłego prezydenta Japonii.

Wybory do Senatu, najmniej potężne w dwuizbowym systemie Japonii, rozpoczęły się w kraju, który jeszcze nie otrząsnął się z szoku, żalu i strachu przed śmiercią Abe, pierwszego prezydenta, sprawującego urząd lub nie, który został zamordowany po śmierci Abe. okres wojny. Japonia.

Pogrzeb Abe miał się odbyć w ciągu najbliższych kilku dni.

Abe został zastrzelony w piątek w Nara i przewieziony samolotem do szpitala, ale wykrwawił się na śmierć. Policja aresztowała na miejscu byłego członka japońskiej marynarki wojennej. Broń domowej roboty została skonfiskowana na miejscu, a później znaleziono inną broń w jego mieszkaniu.

Domniemany napastnik, Tetsuya Yamagami, powiedział śledczym, że zaatakował Abe z powodu pogłosek o jego powiązaniach z organizacją, do której żywi urazę, według policji, ale nie miał problemu z pozycją polityczną byłego prezydenta. Według doniesień medialnych mężczyzna miał niechęć do grupy religijnej, na punkcie której jego matka miała obsesję, która zniszczyła rodzinny biznes. Niektóre placówki identyfikowały kongregację jako Kościół Zjednoczenia.

Zbrodnia nadała wyborom nową symbolikę, a wszyscy przywódcy polityczni podkreślili znaczenie wolności słowa i obiecali nie ulegać przemocy przeciwko demokracji.

Chociaż sondaże przewidywały dużą wygraną rządzącej Partii Liberalno-Demokratycznej nad słabą i podzieloną opozycją, zabójstwo Abe może zdobyć więcej głosów i dać partii większą wygraną niż jej skromny cel większości w Izbie Reprezentantów.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *