Japonia idzie do sondaży zszokowana zamachem

Japonia idzie do sondaży zszokowana zamachem

Tokio. Koalicja rządząca w Japonii wygrała wczoraj wybory do parlamentu w izbie wyższej, dwa dni po zabójstwie byłego premiera Shinzo Abe podczas wiecu wyborczego.

Zamach na byłego przywódcę, który został zastrzelony w piątek, przyćmił głosowanie, ale premier i następca Abe, Fumio Kishida, zapewnił, że zamieszki nie zatrzymają procesu demokratycznego.

Ciało Abe przybyło w sobotę do Tokio z regionu zachodniego, gdzie został zastrzelony.

Morderstwo wstrząsnęło archipelagiem i społecznością międzynarodową, która przesłała wiele kondolencji i potępień za zbrodnię, m.in. z krajów, z którymi Abe ma napięte stosunki, takich jak Chiny i Korea Południowa.

Mężczyzna oskarżony o morderstwo, Tetsuya Yamagami, lat 41, jest w areszcie i powiedział śledczym, że zaatakował Abe, ponieważ uważał, że polityk był powiązany z niezidentyfikowaną organizacją.

Lokalna prasa opisała podmiot jako organizację religijną i powiedziała, że ​​rodzina Yamagami doświadczyła problemów finansowych w wyniku darowizn jego matki na rzecz grupy.

Według doniesień podejrzany odwiedził prefekturę Okayama w czwartek, próbując zabić Abe w innym czynie, ale wycofał się, ponieważ uczestnicy musieli zarejestrować się podając swoje nazwiska i adresy.

Abe wygłaszał przemówienie w kampanii poparcia kandydata LDP w zachodniej dzielnicy Nara, kiedy podejrzany go postrzelił.

Bezpieczeństwo w lokalach wyborczych było jak zwykle, ale Takao Soike, 79-letni wyborca, powiedział, że głosuje z myślą o międzynarodowej niestabilności, w tym o inwazji Rosji na Ukrainę.

„Patrząc na sytuację na świecie, codziennie myślę o tym, jak Japonia poradzi sobie z tą sytuacją” – wyjaśnił.

W sobotę policja przyznała się do wad w zabezpieczeniach Abe i obiecała dokładne śledztwo.

„Myślę, że nie można zaprzeczyć, że istnieją problemy z procedurami bezpieczeństwa” – powiedział Tomoaki Onizuka, szef policji prefektury Nara.

Kierownictwo wyższego szczebla dodało, płacząc, że od czasu zostania klientem w 1995 roku „nigdy nie miał tak gorzkich wyrzutów sumienia i tak wielu wyrzutów sumienia”.

Przebudzenie publiczne i prywatny pogrzeb

Biuro Abego poinformowało, że przebudzenie nastąpi w poniedziałek wieczorem i tylko najbliższa rodzina i przyjaciele wezmą udział we wtorek na trzeźwym pogrzebie.

Lokalne media podały, że oba wydarzenia mają odbyć się w świątyni Zojoji w Tokio.

Formacja rządząca, Partia Liberalno-Demokratyczna (PLD), do której należą Abe i jego sojusznicy z Komeito, obejmie 75 ze 125 mandatów w Senacie, według prognozy sieci stanowej. NHK. Wskaźnik uczestnictwa wyniósł 52%.

Jeszcze przed zamachem, który wstrząsnął krajem, Partia Liberalno-Demokratyczna i Partia Komeito były na dobrej drodze do umocnienia swoich większości.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.