Jedyny film, w którym pracował Jorge Luis Borges, miał swoją premierę w Buenos Aires

Opiera się na jego historii. Sfotografowali go w 1976 roku i chociaż był już prawie całkowicie ślepy, powiedział, że lubi „dźwięk i żółty kolor”.

Trzydzieści lat przechowywane w szafie. Tak pozostało, niepublikowane, Jedyny film, w którym pracował Jorge Luis Borges. W ten weekend miał swoją premierę w prowincji Buenos Aires i nie mógł być nigdzie indziej W Casa Borges, w Adrog, Gdzie pisarz spędził lato.

dany film W połowie drogi między filmem dokumentalnym, biograficznym i adaptacją jednego z jego słynnych opowiadań, Nosi tytuł „Borges, przeznaczenie Ameryki Południowej” i został nakręcony w 1976 roku.

Dopiero 9 maja 2007 roku uda się go uratować Zostało to pokazane kilka razy Na przykład na Festiwalu Registrando Olvidos w Madrycie. W końcu przybywa na południe Buenos Aires i w środowisku, które Borges dobrze zna, jego dom rodzinny został przekształcony w muzeum, mieszczące się przy Diagonal Brown 301.

Wyświetl całkowity czas trwania filmu 30 minut, W sobotę uczestniczył Maria Kodamawśród innych gości i widzów.

Borges jest miejscem docelowym w Ameryce Południowej

Uczestniczyli w nim także zastępca regionalny Mariano Cascalares, prezes Instytutu Studiów Historycznych Emilio Clobos i dyrektor ds. dziedzictwa kulturowego Sandra Agis, a także inni urzędnicy, artyści i pisarze. Obecny był Carlos Greco, jeden z właścicieli filmu dokumentalnego.

Sandra Agis, dyrektor ds. Dziedzictwa kulturowego w Almirante Brown, potwierdziła: „Film definiujący ma bardzo ważne cechy autobiograficzne, ponieważ porusza szereg pytań, przemyśleń, pytań i ostatecznie walczy z przeznaczeniem”. Odrestaurowali ten ważny utwór audiowizualny”.

Film składa się z kilku części. Najpierw wywiady z Bortnowskim (reżyserem) i José Luisem Di Zeo (producentem). z Borgesem jako bohaterem adaptacji własnej historii „południe”.


W programie wystąpiła Maria Kodama, urzędnicy i pisarze.

Ta historia, uznana przez samego autora za jedno z jego najlepszych dzieł, splata się z bardzo konkretnym momentem z życia Borgesa. Po raz pierwszy została opublikowana w 1953 roku w gazecie La Nación. aw 1956 w Artifices, drugiej części powieści.

W 1938 roku Borges miał wypadek, kiedy uderzył w okno, przez co był bliski śmierci z powodu posocznicy, uogólnionej infekcji. Mówi się, że ten epizod całkowicie zmienił go w literaturę. Bohater „El Sur” przeżywa podobny wypadek, historię zaadaptowaną z omawianego filmu, w której główną rolę gra Borges, Bibliotekarz o nazwisku Juan Dallmann.

Jeśli chodzi o odkrycie dokumentu, lata temu w Europa Press wspomnieli o innym zaskakującym szczególe dotyczącym filmu. Ślepota, która towarzyszyła mu w ostatnich latach życia Nie pozwól mu zobaczyć wyniku na dużym ekranie”, ale miał rację, mówiąc, że uwielbia „dźwięk i żółty kolor”, który ledwo dostrzegał.

Ponowne otwarcie Casa Borges w Adrog.
Ponowne otwarcie Casa Borges w Adrog.

Reżyser De Sieux opowiadał wówczas, że po raz pierwszy przeczytał tę historię podczas podróży do Polski i skontaktował się z Borgesem w sprawie adaptacji filmowej. Obecnie zapowiedź filmu można zobaczyć na YouTube, już za półtorej minuty.

Ogłosili z gminy, że mogą być przyszłe pokazy filmu: „Chodzi o to Że to wyjątkowe znalezisko jest prezentowane w większych przestrzeniach swobodnie, aby społeczeństwo mogło się nim cieszyć, na pewno w sierpniu, w przeddzień urodzin Borgesa”.

Tymczasowy burmistrz Almirante Brown, Juan Fabiani, zauważył, że Borges „oprócz tego, że jest postacią światowej literatury i kultury, jest częścią ogromnego dziedzictwa historycznego i kulturowego regionu, a dla nas prawdziwą dumą jest eksponowanie takich materiałów ”.

Zobacz też

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.