Junta i rebelianci zgadzają się na włączenie 26 000 rebeliantów do armii malijskiej

Ponad 4 miliony szczepionek przeciwko Covid-19 przybyło z Kovacs do Wenezueli
Ta treść została opublikowana 06 sierpnia 2022 – 17:36

Bamako, 6 sierpnia (EFE). Malijska Rada Wojskowa i ruchy zbrojne Tuaregów, sygnatariusze Porozumienia Algierskiego z 2015 r., zgodziły się zintegrować 26 000 bojowników walczących w tych grupach w szeregi malijskich sił rządowych.

Decyzję tę ogłoszono wczoraj po spotkaniu w Bamako przedstawicieli rządu i ugrupowań zbrojnych działających w północnym Mali, m.in. Koordynatora Ruchu Azawad (CMA, niezależnego) oraz milicji związkowej Jatia.

Uczestnicy tego spotkania, które trwało pięć dni, postanowili zintegrować tych bojowników z państwowymi instytucjami wojskowymi i bezpieczeństwa w dwóch fazach przed 2024 r., zgodnie z kontyngentami odpowiadającymi każdej z tych grup rebeliantów.

Zgodzili się również na powołanie wyspecjalizowanego komitetu w celu zintegrowania wyższych urzędników cywilnych i wojskowych tych ruchów z różnymi dziedzinami administracji państwowej.

Tak zwane „porozumienia algierskie” zostały podpisane w Algierze w maju 2015 r. i doprowadziły do ​​podpisania pokoju między rządem Bamako a bojownikami Tuaregów, którzy kontrolują duże obszary na północy kraju.

Pomimo porozumienia pokojowego CMA pozostaje de facto głównym organem na dużych obszarach Azawadu (północne Mali) i świadczy podstawowe usługi na kontrolowanych przez siebie obszarach, zwłaszcza w regionie Kidal.

Rebelianci Tuaregów warunkują powrót armii malijskiej do Azawadu, tworząc siły, które będą działać na północy z większością miejscowej ludności pod względem liczebności i przywództwa.

Decyzja o integracji bojowników rebeliantów z siłami rządu malijskiego pojawia się wraz z rozwojem grup dżihadystycznych po wycofaniu zagranicznych sił działających w kraju, takich jak francuski antyterrorystyczny Berkhane. EFE

identyfikator ms / amg

EFE 2022. Redystrybucja i redystrybucja całości lub części treści Usług EFE bez uprzedniej i wyraźnej zgody Agencia EFE SA jest wyraźnie zabroniona.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.