Kalendarium kryzysu migracyjnego między Białorusią a Unią Europejską

Tysiące migrantów było przez kilka dni blokowane na otwartej przestrzeni na granicy białorusko-polskiej, w opłakanych warunkach humanitarnych, podczas gdy temperatury w tej części Europy spadają do zera.

To kluczowe momenty kryzysu migracyjnego, który od miesięcy zatruwa stosunki Białorusi z Unią Europejską.

Zemsta kary

Pod koniec czerwca 2021 r. Białoruś zawiesiła swój udział w Partnerstwie Wschodnim zawartym między Unią Europejską a sześcioma byłymi republikami sowieckimi, w odwecie za sankcje nałożone na prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę i członków jego rządu zamieszanych w brutalne tłumienie Białoruś. Protestowanie wyników wyborów prezydenckich 9 sierpnia 2020 r.

Położona u bram Unii Europejskiej i na granicy z Polską, Łotwą i Litwą Białoruś również milcząco zagroziła zaprzestaniem współpracy w walce z nielegalną imigracją i przestępczością zorganizowaną.

Litwa zapowiada budowę muru

9 lipca Litwa ogłosiła budowę muru na granicy z Białorusią po „mrożącym” wzroście liczby imigrantów, głównie z Bliskiego Wschodu i Afryki, pochodzących z tego kraju.

Napięcia między dwoma krajami wzrosły po tym, jak Litwa stała się rajem dla białoruskiej opozycji w 2020 roku.

10 sierpnia Łotwa ogłosiła stan wyjątkowy na swojej granicy z Białorusią.

Polska wprowadza stan wyjątkowy

2 września, po rozpoczęciu budowy ogrodzenia z drutu kolczastego i rozmieszczeniu 2000 żołnierzy, Polska wprowadziła stan wyjątkowy na swojej granicy z Białorusią i zabroniła wjazdu na ten obszar nierezydentom, w tym mediom.

Kilka organizacji pozarządowych oskarża Polskę o nielegalne deportowanie migrantów, uniemożliwiając im ubieganie się o azyl i zmuszając do powrotu na Białoruś. Polska podjęła tę kontrowersyjną praktykę w połowie października.

Zginęli pierwsi imigranci

20 września Polska obwiniła Białoruś i Rosję za falę nielegalnej imigracji na jej granicach. Dzień wcześniej w okolicy znaleziono martwych czterech migrantów.

Według Gazety Wyborczej od początku kryzysu życie straciło co najmniej 10 migrantów.

Ściana antyimigrancka

8 października dwanaście krajów Unii Europejskiej, w tym Austria, Grecja, Polska i Węgry, zwróciło się do Brukseli o sfinansowanie budowy „barier” na ich granicach. Unia Europejska odpowiedziała, że ​​nie sfinansuje instalacji drutu kolczastego ani ścian.

25 października Polska ogłosiła, że ​​rozmieściła 10 tys. żołnierzy na swojej granicy z Białorusią. Wkrótce polski parlament zatwierdził budowę muru mającego powstrzymać napływ imigrantów.

Francja potępia handel ludźmi

27 lutego Francja oskarżyła Łukaszenkę o „sprytnie zorganizowaną” operację przemytu ludzi z krajami trzecimi do Unii Europejskiej przez Turcję i Dubaj.

Na początku listopada Polska wezwała białoruskiego chargé d’affairs po najeździe określanym jako „prowokacja” uzbrojonych osób w mundurach na jej terytorium z Białorusi.

Strach przed eskalacją

8 listopada polskie władze poinformowały, że obawiają się eskalacji „zbrojnej natury” na granicy z Białorusią, gdzie według Warszawy skoncentrowanych jest od 3000 do 4000 migrantów.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zażądała nowych sankcji wobec Mińska, podczas gdy Stany Zjednoczone ostro potępiły „polityczne wykorzystywanie i manipulowanie bezbronnymi ludźmi” przez Białoruś.

9 listopada Polska potępiła „mieszany atak” zagrażający Unii Europejskiej, a Łukaszenko rozmawiał telefonicznie z Putinem.

Putin wzywa do dialogu

10 listopada Polska oskarżyła Putina o zorganizowanie kryzysu migracyjnego, a Białoruś o „terroryzm państwowy”.

Jedenastego Białoruś zagroziła odcięciem gazu do Europy w przypadku nowych sankcji, a Putin wezwał do dialogu.

12 grudnia Kreml potwierdził, że dostawy gazu będą kontynuowane.

Ze swojej strony Turcja zakazała obywatelom trzech krajów Bliskiego Wschodu wjazdu na Białoruś ze swojego terytorium.

Armie rosyjska i białoruska zapowiedziały wspólne ćwiczenia powietrzne w pobliżu polskiej granicy.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *