Karawana 400 migrantów z Wenezueli, Kuby i Haiti zdemontowana w Gwatemali

Karawana 400 migrantów z Wenezueli, Kuby i Haiti zdemontowana w Gwatemali

Pierwsza poprawka:

Źródło imigracyjne poinformowało, że władze Gwatemali zdemontowały w sobotę karawanę około 400 nielegalnych migrantów na granicy z Hondurasem, z których większość to obywatele Wenezueli, Kuby i Haiti, próbujący dostać się do Stanów Zjednoczonych.

Alejandra Mina, rzeczniczka Gwatemalskiego Instytutu Migracyjnego, powiedziała dziennikarzom, że migranci, w tym dzieci i kobiety w ciąży, zostali przechwyceni przez policję na posterunku granicznym Corinto w prowincji Izabal (północny wschód).

„Większość przemieszczających się osób pochodzi z Wenezueli, Haiti i Kuby” – powiedział urzędnik. Dodał, że grupa została aresztowana na przejściu granicznym, gdzie rozmieszczono oddział policji i wojsko, a kilka instytucji rozpoczęło dialog „w celu poszukiwania rozwiązań dla imigracji i udzielenia niezbędnej pomocy”.

Mina powiedziała, że ​​po kilku godzinach dialogu rząd międzynarodowy zezwolił „121 osobom na wjazd ze względów humanitarnych”, które będą mogły kontynuować tranzyt w kraju, podczas gdy reszta będzie musiała wrócić do Hondurasu, co jest procesem dla migrantów wjeżdżających Gwatemala nielegalnie. …

„Zostali poinformowani o procesie azylowym, ale mówią, że muszą tylko przejść, aby dotrzeć do Meksyku, a później do Stanów Zjednoczonych” – dodał.

Rząd uruchomił protokół, aby przyciągnąć uwagę migrantów po przechwyceniu karawany, podejrzewając, że inna duża grupa może w ten sam sposób wejść na terytorium Gwatemali z Hondurasu, chociaż mobilizacja nie została jeszcze potwierdzona.

Oprócz tego, że Gwatemala jest krajem pochodzenia imigrantów starających się nielegalnie wjechać do Stanów Zjednoczonych, Gwatemala jest także kanałem dla tysięcy obywateli innych narodowości, którzy twierdzą, że uciekają przed ubóstwem, przemocą i brakiem szans w swoich krajach i próbują dotrzeć do Amerykańska ziemia…

W 2018 roku masowa migracja rozwinęła się wraz z wyjazdem karawan, zwłaszcza z północnego Hondurasu. Ostatni masowy wiec, w którym wzięło udział 7500 członków, został przymusowo rozwiązany przez policję i armię gwatemalską na początku zeszłego roku w prowincji Chiquimula, na granicy z Hondurasem.

praca w meksyku

Władze meksykańskie poinformowały, że ponad 3200 nielegalnych imigrantów z 50 krajów przebywało w Meksyku podczas różnych operacji przeprowadzonych w ciągu jednego dnia w 20 prowincjach kraju.

W czwartek, 22 września, „3 263 migrantów zostało uratowanych w ciągu jednego dnia (…), ponieważ odmówiono im zagrożenia, ponieważ nielegalnie przejeżdżali przez terytorium Meksyku” – wyjaśnił Narodowy Instytut Migracji (INM). To szczegółowe stwierdzenie. .

Władze wskazały, że wśród osób, które nie posiadają wymaganych dokumentów, 377 to nieletni, a 777 to kobiety.

Największa grupa pochodzi z Wenezueli (1259), a następnie Gwatemali (616), Nikaragui (364), Kolumbii (228), Hondurasu (192) i Peru (129), a także innych krajów Ameryki Łacińskiej. Są też tubylcy z innych regionów, zwłaszcza Europy Wschodniej i Afryki.

Wielu uratowanych migrantów jest repatriowanych, podczas gdy inni rozpatrują wnioski o azyl, aw niektórych przypadkach są w stanie uzyskać bezpieczne zezwolenia z terminem opuszczenia Meksyku.

Wenezuelscy imigranci biegną, gdy przekraczają Rio Grande lub Rio Grande, jak nazywa się to w Stanach Zjednoczonych. Ciudad Juarez, stan Chihuahua, Meksyk, 12 września 2022 r. Agence France-Presse – Herica Martinez

W stanie Chiapas (południowym), na granicy z Gwatemalą i bramie do większości nielegalnych migracji do Meksyku, zidentyfikowano ponad połowę niezarejestrowanych cudzoziemców.

Każdego roku tysiące imigrantów z różnych krajów stara się dotrzeć do Stanów Zjednoczonych, aby uciec od ubóstwa i przemocy. W drodze przez Meksyk często padają ofiarą wymuszeń ze strony władz meksykańskich, ale także gangów przestępczych. Liczba osób próbujących przekroczyć granicę do Stanów Zjednoczonych z Meksyku wzrosła wraz z przybyciem demokraty Joe Bidena do Białego Domu w styczniu 2021 roku.

Meksyk wzmocnił swoje operacje wojskowe w celu zwalczania napływu nielegalnej migracji. Doprowadziło to do tego, że nielegalni imigranci uciekają się do coraz bardziej niebezpiecznych sposobów podróżowania po Meksyku, takich jak podróżowanie przepełnionymi ciężarówkami.

9 grudnia 2021 r. przyczepa przewożąca około 160 migrantów zderzyła się z kładką dla pieszych na autostradzie w Chiapas, zabijając 56 osób. 27 czerwca 2022 r. w San Antonio w Teksasie znaleziono ciała 53 imigrantów, głównie Meksykanów.

Według danych Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) od 2014 r. około 6430 migrantów zginęło lub zniknęło w drodze do Stanów Zjednoczonych, a 850 zginęło w wypadkach lub podróżowaniu w nieludzkich warunkach.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *