Kastylia i León to druga gmina z najtańszymi gruntami ornymi w Hiszpanii

Kastylia i León Jest to druga wspólnota autonomiczna w Hiszpanii, która posiada najtańsze grunty orne. Średnia cena za hektar terytorium Kastylii i Leonii wynosi 7538 euro, czyli znacznie mniej niż średnia hiszpańska, która wynosi prawie 13 000 euro za hektar, i nieco wyższa niż cena za hektar regionu Kastylii-La Manchy z najniższymi cenami i Który rejestruje średnio 7177 euro.

Z drugiej strony są Wyspy Kanaryjskie, wynika z raportu Eurostatu, instytutu statystycznego Komisji Europejskiej. Jest to region w całej Unii Europejskiej, w którym ceny gruntów ornych są zdecydowanie najwyższe. Za hektar zapłacono w 2021 r. średnio 120 477 euro. Czyli około 16 razy drożej niż w Kastylii i León. Z drugiej strony Estremadura (7 871 EUR) i Asturia (8 096 EUR) są bardzo zbliżone pod względem cen pól.

W Hiszpanii jest już znacznie mniej wspólnot autonomicznych, takich jak Andaluzja, które ledwie przekraczają 25 000 euro za hektar, jak La Rioja, która zbliża się do 24 000 euro, czy Murcia, która dochodzi do 20 000. Bliżej średniej hiszpańskiej są regiony takie jak Katalonia ( 14.765) lub Comunidad Foral de Navarra (16.125).

Ceny gruntów ornych są nieco droższe niż rok wcześniej, kiedy to Eurostat zaczął gromadzić i publikować tego typu dane. W 2020 roku w Kastylii i León hektar łąki był wart około 7399 euro Była to również druga najniższa wspólnota autonomiczna, za ziemiami Kastylii-La Manchy (7155). Najdroższe były również pola na Wyspach Kanaryjskich, które nieznacznie przekraczały 120 tys. euro za hektar.

To samo badanie opublikowane dzisiaj przez Eurostat wskazuje na różne przyczyny poziomu cen. Oczywiście prawo podaży i popytu ma bardzo duży wpływ, ale także ustawodawstwo stanowe i regionalne, czynniki klimatyczne, jakość gruntów (jej produktywność, nachylenie lub odwodnienie), połączenia i infrastruktura w pobliżu pól oraz przemysł rolno-spożywczy sieci w regionie lub kraju.

Pod względem kosmopolityzmu dla krajów UE najniższą średnią odnotowano w Chorwacji, Za 3661 euro za hektar, a najwyższy w Luksemburgu, małym kraju Europy Środkowej, o wartości 47 290 euro. Hiszpania jest siódmym krajem z najdroższymi cenami gruntów ornych w bloku komunalnym; Za krajami wspólnotowymi, takimi jak Włochy, Irlandia, Słowenia czy Dania, a przed Francją, Polską, Grecją, Węgrami i Czechami.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.