Kiedy lepiej kupować akcje spółki matki, a kiedy spółki zależnej

Kiedy mówi się, że firma jest wielonarodowa, zwykle odnosi się to do faktu, że sprzedaje, produkuje lub jest w jakiś sposób obecna w więcej niż jednym kraju. Spośród wymienionych dużych hiszpańskich firm większość spełnia tę prostą definicję. Jednak w niektórych z nich wykracza to poza rynek giełdowy i podejmowanie decyzji przez inwestorów. Istnieją przypadki, w których spółki zależne lub spółki inwestycyjne tych spółek są notowane na giełdzie całkowicie oddzielnie, dlatego dodaj kolejną opcję przy inwestowaniu we wspomnianą wartość. Jednak w zależności od wartości najlepiej pływać z cielęciem, a inne z matką.

Iberdrola

Oprócz Ibex, grupa jest obecna w Stanach Zjednoczonych poprzez awangarda A w Brazylii z nowa energia (ponieważ można już inwestować w EUR za pośrednictwem Latibex). Co jest bardziej atrakcyjne? Jeśli chodzi o fundamenty, Neoenergia otrzymuje poradę kupna, jest o 60% tańsza w przeliczeniu na PER i ma znacznie większy potencjał. Oczywiście dla inwestora łowcy dywidend inwestor hiszpański jest bardziej interesujący, ponieważ jego wypłaty zapewniają wyższy zwrot: 4,6%.

Santander

Jest to najbardziej międzynarodowy podmiot finansowy w Hiszpanii i jeden z najbardziej ekspansywnych w Europie, z oddziałami między innymi w Ameryce Łacińskiej, Polsce, Stanach Zjednoczonych i Meksyku. W tym przypadku inwestor oprócz spółki macierzystej ma do wyboru tylko Polskę i Meksyk, czyli spółkę z jedyną rekomendacją kupuj iz najwyższym prawdopodobieństwem (23%). Jednak największe przychody uzyskuje się za pośrednictwem meksykańskiej filii. W przypadku Brazylii zawiera rekomendację sprzedaży.

BBVA

Podobnie jak Cantabrian Bank, BBVA jest obecny w ponad 30 krajach i jest notowany w trzech z nich. adresy gwarancja I BBVA Argentyna W oczach analityków mają więcej czasu na rynku, jednak zmienność tych rynków i trudność w dostępie do nich dla europejskiego inwestora sprawia, że ​​lepszym wyborem jest spółka matka. Podmiot, który notuje wielokrotność dywidendy 6,6x, ma potencjał 10% i zapewnia stopę dywidendy na poziomie 7%.

telefon

Hiszpańska firma może poszczycić się tym, że jest jedną z największych grup telekomunikacyjnych na świecie, obecną w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Ameryce Łacińskiej, a zwłaszcza w Brazylii ze swoją spółką zależną Vivo, jedyną firmą, która otrzymuje porady kupna od konsensusu analityków. o największym potencjale. Jednak tutaj musimy pamiętać o ryzyku związanym z walutą, która była zachętą dla Telefóniki przez te lata. Wręcz przeciwnie, spółka matka w Hiszpanii jest najtańsza i zapewnia najwyższą stopę dywidendy.

Operator

Czasami rynek bardziej ceni pracę oddzielnej firmy niż sumę części. Oba notowane są po 19-krotności PER, chociaż Acciona Energía jest lepszą opcją od samego początku, zarówno z rekomendacji, jak i wyceny. Atrakcyjniejsza jest natomiast stopa dywidendy Acciony. Z drugiej strony grupa działa również w Polsce poprzez Mostostalu Warszawa.

Endesa

W przypadku Endesa spółka hiszpańska nie jest spółką dominującą, ale spółką dominującą większej grupy, włoskiej spółki w tymktóra posiada 70% udziałów. Oba dostają znak kupna i choć porównanie wyceną na pierwszy rzut oka faworyzuje włoskiego, który jest tańszy, z większym potencjałem i wyższą stopą dywidendy, to dla hiszpańskiego inwestora lepiej wybrać dywidendę z Endesy, z rentownością ok. 6%, aby uniknąć podwójnego opodatkowania we Włoszech i Hiszpanii.

prosegur

Grupa Prosegur składa się z kilku spółek, z których wszystkie związane są z bezpieczeństwem. Kilka lat temu postanowili oddzielić zarządzanie gotówką i transport, aby oszacować, co było i jest ich główną działalnością. Jeśli matryca została zakupiona, jest również w zestawie pieniądze, oprócz sektora bezpieczeństwa, sektora technologii i sektora alarmów. Z drugiej strony, jeśli inwestor zdecyduje się na gotówkę, dostanie biznes bardziej skoncentrowany na gospodarkach wschodzących. Spółka zależna jest notowana z 14% dyskontem w stosunku do spółki dominującej. Zasadniczo obaj otrzymują rekomendację w postaci komentarza, chociaż krytyka jest nieco lepsza.

CWU

Firma budowlana utrzymuje międzynarodową sieć z obecnością w połowie świata. Oprócz samego ACS jest właścicielem 68% niemieckiej firmy hochtief, która z kolei jest spółką matką australijskiej firmy Cimic. Co więcej, wraz z Atlantią dzielą 50% Abertis, chociaż ta ostatnia nie jest już uwzględniona. Gdzie lepiej wejść do holdingu? Hochtief jest kupowany taniej za PER, ale ma bardzo mały potencjał. Pod względem rekomendacji obie powinny być zachowane, choć rekomendacja matrycowa jest nieco lepsza.
You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *