Kiedy wojna się skończy, świat już nigdy nie będzie taki sam.

Kiedy wojna się skończy, świat już nigdy nie będzie taki sam.

Mapy mówią same za siebie. Podobnie liczby. A mając jedno i drugie w ręku, kiedy widzimy, jak każdy kraj na świecie jest ustawiony przeciwko rosyjskiej inwazji na Ukrainę, przychodzi zdziwienie: Moskwa nie wypada źle…

Eksperci są zgodni. A wyjaśniając dlaczego, mówi się już o zmianie czasów.

Jak widać na mapie, Wschód wydaje się przechylony głównie na korzyść Moskwy. Zachód, niemal równolegle, występuje przeciwko Rosji. Po raz kolejny Afryka służy jako wybitne miejsce dla przemiana w sporze.

Potem obraz zmienia się w szczegółach: ci, którzy sprzeciwiają się Rosji, to ci, którzy skupiają ponad dwie trzecie światowego bogactwa, według grupy Ekonomista i opublikuj to plik awangarda. Są to głównie kraje zachodnie. I odwrotnie, prorosyjscy, ci, którzy skłaniają się ku stronie rosyjskiej lub ci, którzy mimo niebezpiecznej sytuacji na Ukrainie pozostają neutralni, ze swej strony stanowią prawie dwie trzecie ludności świata.

Więcej: Centrum Wilsona w Waszyngtonie, założone przez Kongres USA, twierdzi, że kraje, które przeszły od słów do czynów i nałożyły sankcje na Rosję, reprezentują zaledwie 16% ludności całego świata. Wytwarzają 61% światowego bogactwa.

Tłumaczenie: Świat potępia wojnę, ale większość nie podejmuje przeciwko niej żadnych działań.

Dlatego wojna z perspektywy globalnej i historycznej nabiera innego znaczenia – podkreśla Mira Milosevic, specjalistka ds. polityki międzynarodowej w Elcano Royal Institute. Zachód wygrał zimną wojnę, ale przegrał pokój. Kiedy wojna się skończy, świat już nigdy nie będzie taki sam. To przejście od polityki bezpieczeństwa do polityki obronnej i przejście w kierunku dwóch bloków, zachodniego i reszty, choć to nigdy nie jest czarne ani białe – spójrz na Trumpa w USA, czy Orbána na Węgrzech czy w Polsce – i nigdy nie będzie . Podobny do zimnej wojny, bo współzależność gospodarcza jest większa – stwierdza.

Nowe mocarstwa, takie jak Chiny, Indie i inne mocarstwa regionalne, takie jak Brazylia i Turcja, powtarzane w kółko, zwiększyły swoje wpływy. W przeciwieństwie do tego, co jest omawiane w kontekście samego Zachodu: jego względna dekadencja.

Jeremy Shapiro, dyrektor ds. badań w Europejskiej Radzie Stosunków Międzynarodowych, dawniej w Departamencie Stanu USA, podsumowuje to w następujący sposób: awangarda– Nie wydaje mi się, aby uczciwe było twierdzenie, że te kraje wspierają Rosję lub najeżdżają ją. Należy podkreślić, że są one neutralne, co oznacza, że ​​nie przejmują się zbytnio tym, co dzieje się w odległych krajach, co zachęca Zachód do Globalne wsparcie systemowe To znaczy mniej niż nic dla tych, którzy czują, że to, narzucone przez Zachód, uciskało ich zbyt długo. Wojna ukraińska, bez względu na wynik, przyspieszy tę erozję. Pokazała, że ​​hegemonia Zachodu staje się coraz bardziej pusta. Ale wojna nie zapoczątkowała dryfu, a wojna nie była konieczna do kontynuowania tej erozji.

Zachód wygrał zimną wojnę, ale przegrał pokój



Zobacz MiloszeviciaKrólewski Instytut Elcano

W rzeczywistości neutralne obejmują wschodzące potęgi, takie jak Brazylia, Indie, RPA i prawie wszystkie kraje Półwyspu Arabskiego.

Na przykład wśród krajów wschodzących Francja jest stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ, a Indie nie, kiedy Indie mają dwudziestokrotnie większą populację, większą gospodarkę i równoważny arsenał nuklearny.

Zachód w tamtych latach był naiwny i zdyskredytowany swoimi błędami – mówi Milosevic – takimi jak wiara, że ​​włączenie Chin do WTO zdemokratyzuje go. Albo chęć narzucenia demokracji po wojnie, jak na Bliskim Wschodzie. Głupi. Historia pełna jest historycznych doświadczeń, które mówią, że gdy zwyciężeni się jednoczą, zawsze panuje pokój, a obecny układ międzynarodowy to ekspansja na wschód od lat dziewięćdziesiątych po II wojnie światowej. nie zmieniło się. Ani Rosja, ani Chiny nie zostały włączone, a teraz są zarówno recenzentami, jak i krytykami. Rosja została pozostawiona na marginesie, bez głosowania. Ale uwaga, jedyną osobą odpowiedzialną za wojnę jest ten, kto ją wywołuje: Rosja” – podsumowuje.

Broń dostarczana do Kijowa przez Stany Zjednoczone i kraje europejskie jest niezbędna w wojnie na Ukrainie. Na zdjęciu ukraińscy żołnierze przygotowujący się z nim do ataku na rosyjską placówkę w Charkowie.

Jewgienij Małoletka / AP

Napoleońska Francja czy Japonia i Niemcy po II wojnie światowej były tu przykładami sukcesu. Wręcz przeciwnie, porażka Niemiec po pierwszej wojnie światowej, która doprowadziła do Hitlera.

„Zachód lubi myśleć o porządku światowym jako o konsensualnej ludzkiej kreacji mającej na celu utrzymanie pokoju i stabilności, ale w rzeczywistości jest to zachodnie stworzenie, którego istnienie zawsze zależy od zachodniej potęgi i wspiera zachodnie interesy. Nic więc dziwnego, że system jest wspierany przez bogatych iw mniejszym stopniu przez biednych” – dodaje Shapiro.

Równolegle Pekin i Moskwa również szukają zagranicy i rozwijają alternatywne dyskursy oparte na historycznym kolonializmie, traktując te kraje jako wzmacniacz Nie tak jak w byłych koloniach i bez proszenia o kroki demokratyczne czy coś. To twoja strategia. s To działao czym świadczy rosyjska ekspansja w Afryce czy Chinach.

Wojna na Ukrainie pokazała, że ​​hegemonia Zachodu staje się coraz bardziej pusta



Jeremiego SzapiroEuropejska Rada Stosunków Zagranicznych

Chociaż istnieją również praktyczne powody, analitycy są zgodni, ponieważ niektóre są zależne od Moskwy gospodarczo lub militarnie (jak Chiny, Algieria, RPA i niektóre kraje Ameryki Łacińskiej), inne dyplomatycznie (jak Izrael w obliczu ustaleń w syryjskiej i mówić o irańskim programie nuklearnym), albo dlatego, że wielu uważa ją za wojnę europejską i lepiej nie dać się na nią nabrać np. brakiem rosyjskich nawozów, co jest niezbędne w obszarze tak wrażliwym jak żywność.

Z perspektywy czasu analitycy przedstawiają Ukrainę nie jako całkowity przystanek, ale bardziej dramatyczny punkt tarcia w zmianach w systemie międzynarodowym. Ale nie jedyny. Innym zajął się analityk ekonomiczny W Bestseller Nouriel Roubini w A Ostatni wywiad W tej gazecie: „7 października eksport zaawansowanych półprzewodników do Chin został ograniczony, wojna technologiczna ma uniemożliwić ich rozwój. Przed II wojną światową Stany Zjednoczone zakazały eksportu złomu i ropy do Japonii. Zaatakowali Pearl Harbor”.

Jeśli przed Ukrainą naprawdę zaczęła się wojna o inny porządek międzynarodowy, teraz strony są wyraźniej zaznaczone na mapie.


You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *