Kim jest populista Robert Fico, który wygrał wybory na Słowacji?

Kim jest populista Robert Fico, który wygrał wybory na Słowacji?

Robert Fico, zwycięzca wyborów na Słowacji.AP

Pięć lat po odejściu od władzy pośrodku Fala protestów po zamordowaniu dziennikarza śledczegopopulistyczny socjaldemokrata Roberta Fico Mógłby zostać premierem Słowacji po raz trzeci, jeśli uda mu się znaleźć sojuszników do utworzenia rządu. 59-letni doświadczony polityk zwyciężył w sobotnich wyborach wraz ze swoją partią „Samir”, zdobywając 23% głosów. 42 ze 150 mandatów w parlamencie.

Teraz z listem Nacjonalistyczny, prorosyjski ruch antyimigracyjny, podobny do ruchu węgierskiego przywódcy ultranacjonalistycznego Viktora Orbána, Fico potrafił wykorzystać niezadowolenie wywołane inflacją i złym zarządzaniem centroprawicowej koalicji wśród klas znajdujących się w najbardziej niekorzystnej sytuacji, która w grudniu ubiegłego roku przegrała wniosek o wotum nieufności.

Socjaldemokrata Słowacja obiecała wycofanie wsparcia wojskowego dla swojego sąsiada, Ukrainy I zacieśnienie stosunków z Rosją. „Ludzie na Słowacji mają większe problemy niż na Ukrainie” – powiedział. 5,5-milionowy kraj, który powstał w 1993 roku po rozpadzie Czechosłowacji, od początku inwazji stanowczo wspiera Ukrainę, przekazując broń i otwierając jej granice uchodźcom uciekającym przed wojną.

Uniemożliwienie Ukrainie wejścia do NATO

Fico sprzeciwia się unijnym sankcjom wobec Rosji i chce uniemożliwić Ukrainie wejście do NATO. Sugeruje, że zamiast wysyłać broń do Kijowa, Unia Europejska i Stany Zjednoczone powinny wykorzystać swoje wpływy, aby tak się stało Zmusić Rosję i Ukrainę do osiągnięcia porozumienia pokojowego.

Krytycy Ficy obawiają się, że jego powrót do władzy skłoni Słowację do porzucenia obranego kursu, podążania drogą Węgier i, w mniejszym stopniu, Polski pod rządami PiS. „Nie można wykluczyć, że szuka partnerki posługującej się podobną retoryką i „Tym partnerem będzie Viktor Orbán”.Radoslav Stefancic, analityk Uniwersytetu Ekonomicznego w Bratysławie, powiedział The Associated Press.

Orbán świętował zwycięstwo Fico. „Zawsze dobrze jest współpracować z National„Węgry to jedyny kraj UE, który utrzymuje bliskie stosunki z Moskwą i sprzeciwia się dostawom broni dla Ukrainy oraz pomocy gospodarczej” – napisał na starym serwisie Twitter X.

Przemówienie przeciwko imigracji i homoseksualistom

Doświadczony polityk Sprzeciwia się proponowanym przez Brukselę kwotom solidarnościowym UE dla uchodźców. W przeszłości mówił już, że przybycie imigrantów z krajów islamskich stwarza ryzyko przedostania się terrorystów i obiecał wówczas ściśle monitorować każdego muzułmanina mieszkającego na Słowacji. Sprzeciwia się także zrównywaniu praw homoseksualistów z prawami innych obywateli poprzez odmowę akceptowania małżeństw osób tej samej płci.

Fico, który rządził krajem od 2006 do 2010 r., a następnie od 2012 do 2018 r., kiedy podał się do dymisji po protestach w związku z zabójstwem dziennikarza śledczego Jana Kuciaka i jego narzeczonej. Kuciak bardzo krytycznie odnosił się do rządu i ujawniał powiązania włoskiej mafii z partią Samira. W swoim dziedzictwie politycznym wyróżnia się Słowacja weszła do strefy euro w styczniu 2008 r., Wyprzedzają Czechy, które wciąż pozostają poza wspólną walutą.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *