Kim jest Rodrigo Chavez, teraz wybrany na prezydenta Kostaryki?

Kim jest Rodrigo Chavez, teraz wybrany na prezydenta Kostaryki?

Pierwsza poprawka:

Kostaryka, najbardziej stabilny demokratyczny kraj Ameryki Środkowej, miała zupełnie spokojny dzień wyborów, a wielki protagonista wstrzymał się od głosu z 42,85%. Zwycięzcą wyborów został Rodrigo Chavez, który został 49. prezydentem kraju po przeprowadzeniu kampanii politycznej, która skupiła jego przesłanie na zmianach i walce z korupcją. W tym wydaniu El Debate analizujemy profil nowo wybranego prezydenta Kostaryki.

Nowo wybrany prezydent Kostaryki pochodzi z raczkującej centroprawicowej Socjaldemokratycznej Partii Postępu (PSDP) z 52,9% głosów, co pozwoliłoby mu objąć prezydenturę 8 maja na czteroletnią kadencję.

Ekonomista w latach 2019-2020 był ministrem finansów, wcześniej piastował różne stanowiska w Banku Światowym, gdzie w 2019 otrzymał karę wewnętrzną po tym, jak został skazany przez kilku współpracowników za molestowanie seksualne.

Te skargi i kary były hańbą dla jego kariery i największym skandalem. Nie przeszkodziło mu to jednak przekonać wielu Kostarykanów, którzy wybrali polityka i partię nie należącą do kostarykańskiej tradycji politycznej.

Chavez wita Kostarykę, której gospodarka jest poważnie uszkodzona i próbuje podnieść się po pandemii Covid-19, i stara się być bardziej atrakcyjna dla inwestorów i turystyki. Ale dla Kostarykanów są inne priorytety. Według sondażu przeprowadzonego przez Uniwersytet Kostaryki, 29,1% Kostarykanów wskazało na bezrobocie jako największy problem. Podczas gdy 17,8% to gospodarka kraju, a 10,6% niepokojącym problemem jest korupcja.

Wybrany prezydent, Rodrigo Chávez, stoi przed innymi wyzwaniami: rządzić w Izbie składającej się tylko z 10 deputowanych spośród 57 deputowanych popierających legislaturę, a co za tym idzie, będzie musiał zawiązywać sojusze; zwiększyć środki w skarbcu publicznym; zajmowanie się napływem imigrantów z Nikaragui; poprawia system dobrego samopoczucia; Postaw na rozwój regionów, zwłaszcza wybrzeży kraju i handel narkotykami, wśród innych tematów, które przeanalizujemy z naszymi gośćmi:

– Eugenia Aguirre Raftaco, politolog i badacz w National Policy Observatory of the University of Costa Rica

–Maria Fernanda Bustamante, profesor nauk politycznych w Obserwatorium Polityki Narodowej Kostaryki.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.