Kino światowe. Drugi Tydzień Filmu Polskiego w Meksyku zaprezentuje twórczość reżyserek

Kino światowe.  Drugi Tydzień Filmu Polskiego w Meksyku zaprezentuje twórczość reżyserek

Podczas II Tygodnia Filmu Polskiego w Meksyku zaprezentowana zostanie twórczość młodych i profesjonalnych reżyserów, podczas której od 23 do 28 maja w Kinie Narodowym, a następnie w 10 miastach w głębi kraju można będzie oglądać sześć filmów fabularnych, sześć filmów dokumentalnych i 21 niedawno wyprodukowanych filmów krótkometrażowych. Meksyk. Republika. .

„Polska: Kino Kobiet” to tytuł kinowego wydarzenia i właśnie w tym sensie podkreśla w tekście Melinia Fiedler, pedagog i dyrektor Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi; „Jestem bardzo szczęśliwy, że ten wspaniały zbiór filmów wyreżyserowanych przez polskich twórców na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat może być przy tej okazji zaprezentowany w Meksyku”.

Fiedler podsumowuje: „…to dobra okazja, aby usłyszeć mocny głos polskich filmowców. Myślę, że było to również bardzo ciekawe i poruszające przeżycie”.

Pokazane zostaną filmy fabularne: „Światło w ciemności” (2011) reżyserki Agnieszki Holland, zapamiętanej dzięki filmowi „Europa Europa” (1990); „Twarz”, Polska, 2018) Małgorzaty Szumowskiej, która zdobyła Srebrnego Niedźwiedzia i Wielką Nagrodę Jury na Berlinale w 2018 roku; Wieża „Jasny dzień” (2017) w reżyserii Jagody Szelc to dramat rodzinny o ponownym spotkaniu zaginionej osoby.

Programowanie trwa. „Party, imprezy” (Zabawa, Zabawa, Polska, 2018) Kingi Dubskiej opowiada historię trzech kobiet na różnych etapach życia, które mają problemy z alkoholem; „Nic do stracenia” (Nick ni jenny, Polska, 2019) Kaliny Alabrodzinskiej, reżyserki tej komedii romantycznej, której celem jest propagowanie zdrowia psychicznego; „Kobieta na dachu” (Kopita na Daczow, Polska-Francja-Szwecja, 2022), w którym reżyserka Anna Jadowska krytykuje traktowanie starszych kobiet w społeczeństwie.

filmy dokumentalne

Filmy dokumentalne to; „Mów mi Mariana” (Mo Mi Mariana, Polska, 2015) twórczość Karoliny Bielawskiej traktuje o życiu kobiety, która o swoje szczęście walczy nawet przeciwko rodzinie;

„Nauka latania” (Nawka Latania, Polska, 2021) w reżyserii Katarzyny Trzaski, w której prześledzimy życie dwojga ludzi, którzy dorastali w miejscach schronionych i jak starają się integrować ze społeczeństwem; „Bezgwiezdne niebo” (Niebo bez gwiazd, Polska, 2018) Katarzyna Dubkowska-Kowach w tej pracy bada miłość ojca i syna.

Kończą kurs. „Stado” (Stadow, Polska, 2021) Moniki Koticy i Karoliny Burizali przedstawia wzloty i upadki amatorskiej drużyny woltyżerki; „Pływająca wioska krów” (Polska) W tym komiksowym dokumencie Katarzyna Trzaska eksperymentuje z trzema mieszkańcami miasta, którzy znaleźli się na polskiej wsi, próbując myśleć o przyszłości; „The Voice” (Goss, Polska, 2022) Dominiki Muntean-Pankow wprowadza nas w życie klasztoru, w którym młodzi ludzie przechodzą testy sprawdzające, czy nadają się do życia kapłańskiego.

21 filmów krótkometrażowych, które zostaną zaprezentowane na międzynarodowych festiwalach, powstałych w latach 2012-2022, a wyprodukowanych przez studentów Wydziału Filmu Animowanego Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Na zewnętrznym forum Cineteca za darmo.

Tym samym Drugi Tydzień Filmu Polskiego w Meksyku zaprezentuje najnowsze dzieła znanych reżyserów, takich jak Agnieszka Holland, okazję do zobaczenia kina Starego Kontynentu, kinematografii, która odcisnęła swoje piętno.

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *