Klucze do wojny rosyjskiej na Ukrainie

Wydaje się, że siły rosyjskie przenoszą swoją uwagę ze stolicy Ukrainy na sporny region Donbasu, co może być sygnałem nowej fazy wojny.

Wydaje się, że Rosjanie przedkładają to, co Moskwa nazywa wyzwoleniem regionu Donbasu, nad ofensywę lądową na Kijów. Od 2014 roku wspierani przez Rosję separatyści kontrolują część Donbasu we wschodniej Ukrainie.

Tymczasem ukraińskie władze twierdzą, że w zeszłym tygodniu w teatralnym ataku w oblężonym mieście Mariupol zginęło prawie 300 osób, w najbardziej śmiertelnym ataku od czasu inwazji sprzed miesiąca.

Oddzielnie Associated Press niezależnie udokumentowała co najmniej 34 ataki sił rosyjskich na ukraińskie placówki medyczne.

Podczas nocnego przekazu wideo prezydent Wołodymyr Zełenski ponownie wezwał Rosję do negocjacji zakończenia wojny, ale powiedział, że Ukraina nie zgodzi się na oddanie żadnego ze swoich terytorium w zamian za pokój.

Prezydent USA Joe Biden był w piątek w Polsce, aby oddać hołd krajowi, który przyjął ponad dwa miliony ukraińskich uchodźców zmuszonych do opuszczenia swoich domów.

Oto kilka kluczy, które warto wiedzieć o konflikcie między Rosją a Ukrainą:

Co wydarzyło się w Mariupolu?

Władze w Mariupolu poinformowały w piątek, że rosyjski nalot lotniczy w zeszłym tygodniu na teatr używany jako schron zabił około 300 osób, poinformowali świadkowie. Nie jest od razu jasne, czy pracownicy służb ratunkowych zakończyli wykopywanie terenu ani w jaki sposób świadkowie przybyli na przerażające żniwo śmierci.

Ponad 1300 osób schroniło się w budynku przed atakiem 16 marca, a teatr miał na zewnątrz ogromny napis z napisem „Dzieci”, aby był widoczny z nieba.

Dziesiątki tysięcy ludzi uciekło z Mariupola w ciągu ostatniego tygodnia, większość w prywatnych samochodach przez dziesiątki rosyjskich punktów kontrolnych. Miasto Zaporoże, najbliższe centrum miejskie, stało się swego rodzaju stacją drogową, zanim nadal byli bezpieczni.

„Niestety nic nie zostało z Mariupola” – powiedział Jewgienij Sokirkko. „W zeszłym tygodniu miały miejsce eksplozje, o których nigdy wcześniej nie słyszałem”.

Co jeszcze dzieje się na polu bitwy?

Skala rozlewu krwi na Ukrainie podsyciła oskarżenia, że ​​Moskwa popełnia zbrodnie wojenne poprzez zabijanie ludności cywilnej, celowo lub przez masowy ogień. Przedstawiciel NATO określił wojnę rosyjskiego prezydenta Władimira Putina jako „nieuzasadnioną, nielogiczną, a także barbarzyńską”.

Siły rosyjskie wielokrotnie atakowały ukraińskie placówki medyczne, uderzając w szpitale, karetki pogotowia, lekarzy, pacjentów, a nawet noworodki. Associated Press niezależnie udokumentowała co najmniej 34 ataki.

Lokalny urzędnik w mieście Czernigow na północy Ukrainy powiedział, że siły rosyjskie celowo atakują miejsca przechowywania żywności. Szacuje się, że w mieście, które przed wojną liczyło 285 tys. mieszkańców, pozostało ponad 130 tys. osób.

W piątek lokalny gubernator powiedział, że Czernigow był jeszcze bardziej odizolowany po tym, jak pociski uszkodziły most dla pieszych nad rzeką Desna. Długi i wąski betonowy most stał się ważnym łącznikiem ze światem zewnętrznym po tym, jak główny most drogowy na rzece Desna został zniszczony w tym tygodniu przez rosyjski nalot. Utrudniło to starania o zaopatrzenie i zaopatrzenie ludności cywilnej na autostradzie na południe do stolicy Kijowa.

Co robią przywódcy krajów zachodnich?

Stany Zjednoczone i Unia Europejska ogłosiły w piątek ruch w celu dalszego stłumienia rosyjskiej gospodarki: partnerstwo mające na celu zmniejszenie zależności Europy od rosyjskiej energii i ograniczenie miliardów dolarów sprzedaży paliw przez Kreml.

Niemiecki minister gospodarki powiedział, że jego kraj zawarł kontrakty z nowymi dostawcami, co pozwoli mu w najbliższych tygodniach znacząco zmniejszyć uzależnienie od węgla, gazu i rosyjskiej ropy naftowej.

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział, że wysiłki Zachodu, by nałożyć sankcje na Moskwę na szczeblu międzynarodowym, sprowadzają się do „wojny totalnej”. W piątek powiedział, że celem jest „zniszczenie, złamanie, unicestwienie, zaduszenie rosyjskiej gospodarki i całej Rosji”.

Tymczasem sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podkreślił w piątek, że jakiekolwiek użycie broni chemicznej lub nuklearnej „zmieniłoby całkowicie charakter wojny na Ukrainie. Byłoby to absolutnie nie do przyjęcia”.

Co robi Biden w Polsce?

Biden pochwalił w piątek Polskę za przyjęcie ponad dwóch milionów uchodźców, którzy uciekli przed rosyjską inwazją. Następnie spotkał się z ekspertami pomocy humanitarnej w terenie, aby ustalić, co jest potrzebne, aby złagodzić narastające cierpienie.

Wizyta w Polsce jest jego ostatnim przystankiem w Europie w tym tygodniu, aby podkreślić zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w ochronę kluczowego członka NATO na granicy z Ukrainą. Prezydent odwiedził także część z tysięcy żołnierzy amerykańskich, którzy zostali wysłani w pobliżu granicy z Polską, aby wesprzeć sytuację humanitarną i wzmocnić amerykańską obecność wojskową po wschodniej stronie NATO.

Według ONZ od rozpoczęcia inwazji 24 lutego z kraju uciekło ponad 3,5 miliona Ukraińców, z czego około 2,2 miliona uciekło do Polski. Exodus to największy kryzys uchodźczy w Europie od czasów II wojny światowej.

Co mówi Rosja?

Wydaje się, że siły rosyjskie na Ukrainie przesunęły się z ofensywy lądowej mającej na celu zdobycie Kijowa na priorytetowe traktowanie tego, co Moskwa nazywa wyzwoleniem spornego regionu Donbasu, co wskazuje na nową fazę wojny.

Wydaje się zbyt wcześnie, by stwierdzić, czy oznacza to, że prezydent Władimir Putin ograniczył swoje ambicje na Ukrainie, ale rosyjskie posunięcia wojskowe w tym tygodniu sygnalizują uznanie zaskakująco potężnego oporu ukraińskiego.

W wielu częściach kraju siły Putina znajdują się pod silną presją, a Stany Zjednoczone i inne kraje przyspieszają dostawy broni i zaopatrzenia na Ukrainę. W ostatnich dniach urzędnicy amerykańscy powiedzieli, że widzą oznaki, że ukraińscy obrońcy kontynuują ograniczone ataki w niektórych obszarach.

Odważnie konfrontując się z sytuacją, zastępca szefa rosyjskiego Sztabu Generalnego powiedział, że jego siły w dużej mierze osiągnęły „główne cele” pierwszej fazy, nazywanej przez Moskwę, „specjalną operacją wojskową” na Ukrainie.

Co mówi Ukraina?

Zełenski ponownie wezwał w piątek do pokoju, ale ostrzegł, że negocjacje nie oznaczają rezygnacji Ukrainy ze swojego terytorium.

„Trzeba zagwarantować integralność terytorialną Ukrainy” – powiedział w swoim wieczornym przemówieniu do narodu. Oznacza to, że warunki muszą być uczciwe, w przeciwnym razie Ukraińcy ich nie zaakceptują” – powiedział.

Zełenski wydawał się odpowiadać generałowi pułkownikowi Siergiejowi Rudskojowi, zastępcy szefa rosyjskiego sztabu generalnego, który powiedział, że siły rosyjskie skupią się teraz na „głównym celu, wyzwoleniu Donbasu”.

Wspierani przez Rosję separatyści kontrolowali część regionu Donbasu od 2014 roku, a siły rosyjskie walczą o przejęcie kontroli nad większą częścią regionu, w tym oblężonym miastem Mariupol, z Ukrainy.

Wypowiedź Rudskiego była także wskazówką, że Rosja może wstrzymywać się z próbą zajęcia Kijowa i innych dużych miast, w których jej ofensywa utknęła w martwym punkcie. Zełenski zauważył, że siły rosyjskie straciły tysiące żołnierzy, ale nie zdołały jeszcze zdobyć Kijowa i Charkowa, drugiego co do wielkości miasta.

Co AP zostało bezpośrednio udowodnione lub potwierdzone?

Associated Press niezależnie udokumentowała co najmniej 34 ataki sił rosyjskich na ukraińskie ośrodki medyczne.

Dziennikarze Associated Press na Ukrainie na własne oczy byli świadkami śmiertelnych konsekwencji rosyjskich ataków na cele cywilne, w tym ostatnich chwil dzieci poćwiartowanych odłamkami i dziesiątek ciał ułożonych w masowych grobach.

Dziennikarze agencji prasowych spoza Ukrainy potwierdzili szczegóły innych ataków poprzez wywiady z ocalałymi oraz niezależną weryfikację zamieszczonych w Internecie filmów i zdjęć ze strefy działań wojennych. Konto jest częścią projektu „War Crimes Watch in Ukraine”, szerszego przedsięwzięcia Associated Press i „Frontline” w PBS.

Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka potwierdził, że w ciągu czterech tygodni od rozpoczęcia wojny na Ukrainie zginęło co najmniej 1035 cywilów, w tym 90 dzieci. 1650 cywilów zostało rannych. Te liczby są z pewnością niedoszacowane.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.