Kolumbia ma nową strategię ochrony ptaków

Kolumbia ma nową strategię ochrony ptaków

Zgodnie z teką, społeczności lokalne i etniczne, przedstawiciele sektorów produkcyjnych, liderzy młodzieżowi i kobiety oraz społeczność naukowa przyczynili się do zdefiniowania ENCA 2030,

Proces, który trwał około dwóch lat, był prowadzony przez National Audubon Society, Instytut Badań nad Zasobami Biologicznymi im. Aleksandra von Humboldta, Krajową Sieć Obserwatorów Ptaków oraz Departament Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju.

Nowy dokument jest aktualizacją ENCA, która powstała w 2000 roku i jej strategiczną aktualizacją, ponieważ po 20 latach dokonano oceny osiągnięć, sukcesów i wyzwań oraz wyznaczono odnowione cele na kolejne 20 lat, dostosowując je do nowej krajowej rzeczywistość.

Wielkim osiągnięciem ENCA 2030 było opracowanie propozycji, która zwiększa możliwości ochrony ptaków i ich siedlisk.

Minister środowiska Kolumbii, Susana Muhammad, stwierdziła, że ​​„Bycie krajem ptaków numer jeden na świecie nakłada na nas wielką odpowiedzialność za ochronę tego ogromnego bogactwa”.

„Z tego powodu ta narodowa strategia ochrony ptaków pozwala nam podążać drogą promowania rozwoju lokalnego wraz ze społecznościami poprzez ptasią turystykę” – dodał.

Dodał, że ta inicjatywa dodatkowo wpisuje się w cele rządu polegające na powstrzymaniu wylesiania i promowaniu odbudowy różnych ekosystemów w kraju, zwłaszcza w regionie Amazonii.

ENCA 2030 poszukuje ptaków, które wykroczą poza podejście ekologiczne i ułatwią Kolumbii podróż w kierunku bardziej zrównoważonej gospodarki. Podobnie, w przeciwieństwie do strategii z 2000 r., obecna strategia zawiera jasne wskaźniki, dzięki którym można monitorować postępy w każdym z określonych kierunków działania.

W Kolumbii występuje 1966 gatunków ptaków. Według ostatnich szacunków co najmniej 84 z nich to gatunki endemiczne lub typowe dla terytorium kraju, a 131 z nich jest zagrożonych.

Mając na uwadze ten potencjał i wartość, jaką ptaki zapewniają w utrzymaniu różnorodności biologicznej i zdrowia ekosystemów, Kolumbia ponosi ogromną odpowiedzialność za ich zachowanie.

Z tego powodu ENCA 2030 ma 11 obiektów ochrony skupiających się na różnorodności ptaków osiadłych i wędrownych oraz różnorodności ptaków związanych z różnymi siedliskami, w tym środowiskami naturalnymi i antropogenicznymi.

m/otf

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *