Według Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) Polska, Portugalia i Kolumbia odnotowały najwyższe wzrosty PKB w pierwszym kwartale tego roku, odpowiednio o 3,9%, 1,6% i 1,4%. % w raportowanym okresie Przeanalizuj to.
Wpływ, między styczniem a marcem, gospodarka kolumbijska wzrosła o 3,0% w pierwszym kwartale 2023 r., czyli o 1,4%, co stanowi liczbę, która choć pozytywna, wzmacnia trend spowolnienia, którego kraj doświadcza od ostatnich miesięcy ubiegłego roku.
Według dyrektora DANE, Piedada Urdinoli, indeks wykazał roczne wyniki na poziomie 3%.
Jak wspomniał DANE, w pierwszych trzech miesiącach roku, w porównaniu z tym samym okresem w 2022 r., trzy sektory, które wniosły największy wkład, to działalność finansowa i ubezpieczeniowa; działalność artystyczna i rekreacyjna oraz administracja publiczna i obrona, które łącznie przyczyniły się do 2,0 punktów procentowych do wariancji 3%.
Kategorie te należą do kategorii o największym wzroście danych w pierwszym kwartale, przy czym sektor finansowy wzrósł o 22,8%, największa wariancja spośród wszystkich linii, a działalność techniczna zapewnia wariancję na poziomie 18,7%.
Ordinola wyjaśnił, że „wszystkie gałęzie działalności gospodarczej odnotowały dodatni wzrost, z wyjątkiem budownictwa, które jako jedyne odnotowało spadek, co tłumaczy się w szczególności spadkiem robót budowlanych, a inne gałęzie są nadal dynamiczne. ” Sektor budowlany spadł o 3,1%.
inne kraje
Według raportu OECD wśród krajów członkowskich spadek odnotowano na Litwie (-3%), Irlandii (-2,7%) i Holandii (-0,7%). Tymczasem Hiszpania odnotowała wzrost o 0,5% w porównaniu z ostatnim okresem 2022 r.
Od pierwszego kwartału 2022 r. gospodarki krajów OECD odnotowały wzrost o 1,5%. Dla porównania, w pierwszym kwartale ubiegłego roku PKB OECD wzrósł o 4,6%, głównie ze względu na wpływ ożywienia po pandemii.
W pierwszym kwartale 2023 r. wzrost PKB w krajach wzrósł rok do roku o 1,2%, co oznacza przyspieszenie ze wzrostu o 0,8% na koniec 2022 r., w wyniku pozytywnych danych z Kanady (2,1%). i we Włoszech (1,8%), Stanach Zjednoczonych (1,6%) i Japonii (1,3%), a także słabszy wzrost we Francji (0,8%) i Wielkiej Brytanii (0,2%). Z drugiej strony Niemcy dały odwrotną notę, ze spadkiem o 0,1%.
W ujęciu rocznym ponownie wyróżnia się rekord Columbii, który wzrósł o 3%.
Organizacja wielostronna wskazała, że wzrost w Stanach Zjednoczonych odzwierciedla spadek inwestycji w zapasy, pomimo ożywienia konsumpcji prywatnej. Ponadto Japonia polegała na konsumpcji krajowej, chociaż ograniczyła eksport. Następnie we Francji głównym motorem wzrostu była sprzedaż zagraniczna, podczas gdy w Wielkiej Brytanii wydatki publiczne były ograniczane w miarę pogłębiania się deficytu handlowego, odejmowanego od wzrostu PKB.
Ze swojej strony Włochy odnotowały wzrost napędzany silnym popytem wewnętrznym i eksportem netto, podczas gdy Niemcy odnotowały spadek konsumpcji prywatnej i publicznej, którego nie można było zrekompensować poprawą inwestycji i eksportu.
zatrudnienie
OECD potwierdziła również ożywienie PKB sprzed pandemii, które jest już o 4,5% wyższe niż odnotowane w IV kwartale 2019 r.
W grupie G7 liczba ta spadła do 3,2%, choć Niemcy i Wielka Brytania nadal nie osiągnęły poziomu PKB z roku poprzedzającego pandemię. Do tych dwóch krajów dołączają Hiszpania i Czechy, które tego osiągnięcia jeszcze nie odzyskały.
W marcu Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju opublikowała dane dotyczące bezrobocia za marzec w jej państwach członkowskich, w tym w Kolumbii. W związku z tym ogólny wskaźnik wśród krajów osiągnął 4,8%, który pozostał na tym poziomie trzeci miesiąc z rzędu i nadal jest na najniższym poziomie od 2001 r.
Jeśli chodzi o Kolumbię, kraj ten odnotował znaczny spadek o 10,1%, co odzwierciedla spadek o 2,09 punktu procentowego w porównaniu z marcem 2022 r. To po tym, jak w lutym wyniósł 10,6% i 11,4% w styczniu.
„Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia.”