Kolumbia zaczyna ponownie otwierać się gospodarczo w obawie przed wzrostem liczby przypadków

Kolumbia zaczyna ponownie otwierać się gospodarczo w obawie przed wzrostem liczby przypadków

Rząd Kolumbii ogłosił 8 czerwca ponowne otwarcie gospodarcze niektórych sektorów, co zaalarmowało społeczność medyczną z powodu rosnącej liczby infekcji i zgonów, z jakimi boryka się ten kraj. Z kolei Marcelo Quiroga, brazylijski minister zdrowia, ogłosił, że nie ma dowodów na skuteczność chlorochiny w leczeniu Covid-19, podczas gdy w Europie świadectwo zdrowia posiada już co najmniej milion osób.

Pandemia Covid-19 wywarła wpływ gospodarczy na całym świecie. Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) w 2020 r. gospodarka obniżyła się o 3,3% w wyniku m.in. zamknięcia i zaprzestania głównej działalności produkcyjnej.

Z drugiej strony, według tej samej organizacji, skurcz w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach wyniósł -7%. Spadek ten wynika głównie z ograniczeń w podróżowaniu, które wpłynęły na jedną z głównych działalności gospodarczych w regionie, taką jak turystyka, spadek cen ropy naftowej i ograniczony marketing surowców.

Według Banco de la República w Kolumbii, trzecim najbardziej dotkniętym kraju w Ameryce Łacińskiej, odnotowany spadek gospodarki wyniósł 6,8%. Podobnie stopa bezrobocia w pierwszych miesiącach epidemii i późniejszego porodu wyniosła 15,9%, choć aż do zamknięcia spadła, w grudniu 2020 r. wyniosła 13,4%, wynika z raportu Narodowego Urzędu Statystycznego Administracji Administracyjnej (duński). . W styczniu 2021 r.

Świat wciąż jest dotknięty chorobą i obecnie, według niezależnych statystyk z Johns Hopkins University, całkowita liczba infekcji wynosi 173,7 miliona infekcji, z 3,7 zgonów związanych z chorobą. Nadzieją stały się jednak szczepienia i do tej pory zastosowano 2169,6 mln dawek, dlatego Międzynarodowy Fundusz Walutowy spodziewa się, że do 2021 r. światowa gospodarka wzrośnie o 6%.

Oto najważniejsze wiadomości o epidemii z 8 czerwca:

  • Kolumbia ponownie otwiera swoją gospodarkę w obliczu rosnących infekcji i obłożenia szpitali

W ramach procesu przywracania zatrudnienia i powrotu do tego, co jest znane jako nowa normalność, rząd kolumbijski, przy wsparciu niektórych lokalnych władz, podjął decyzję o otwarciu gospodarki, przy jednoczesnym utrzymaniu ograniczeń w niektórych przypadkach, zwłaszcza w te lokalizacje, w których wzrasta obłożenie oddziałów intensywnej terapii, około 85%.

Ponowne otwarcie gospodarcze zbiega się z wybuchem społecznym, którego kraj jest świadkiem od 28 kwietnia, kiedy to tysiące ludzi wyszło na ulice, by zademonstrować przeciwko planowanej przez rząd reformie podatkowej, która została później zawieszona, choć do tego nie doszło. uspokoić powszechne niezadowolenie.

Rząd kolumbijski jest przekonany, że wznowi proces szczepień, który, choć rozpoczął się w wolnym tempie, nabrał tempa w ostatnich dniach. Według oficjalnych danych władze szacują, że do końca czerwca zostanie podanych 17 milionów dawek, czyli średnio 300 000 szczepionek dziennie.

Ogłoszenie ponownego otwarcia wywołało zaniepokojenie w części społeczności, a zwłaszcza w stowarzyszeniu medycznym kraju Ameryki Południowej. Według kolumbijskiej gazety „El Pais”, około 130 instytucji i stowarzyszeń naukowych, akademickich, związkowych i zdrowotnych zwróciło się do rządu krajowego o anulowanie Rezolucji 777, która stwarza warunki do wznowienia działalności gospodarczej i społecznej, argumentując, że jest to najgorszy moment epidemia.

4 czerwca Kolumbia odnotowała najgorszy dzień od początku pandemii, z 30 000 nowych infekcji i 537 zgonami związanymi z chorobą w ciągu jednego dnia. Według biuletynu epidemiologicznego, wydanego 7 czerwca, w kraju odnotowano 21 949 nowych zakażeń, co daje łączną liczbę 3,5 miliona przypadków i 92 496 zgonów, z czego 535 w ciągu ostatnich 24 godzin.

Stolica kraju, Bogota, należy do miast o najwyższym obłożeniu oddziałów intensywnej terapii (97,3%), co uniemożliwi jej ponowne otwieranie klubów nocnych i posiadanie kibiców na profesjonalnych meczach piłki nożnej czy koncertach.

Burmistrz miasta Claudia Lopez uzasadniła jednak otwarcie i nie wyklucza wzrostu liczby zgonów w najbliższych dniach. „Możemy zostać w domu w ścisłej kwarantannie w całym mieście, ale infekcja już wystąpiła. Z otwarciem lub bez, będziemy mieli dwa lub trzy tygodnie wysokiego obłożenia”, powiedział prezydent w komentarzach zebranych przez hiszpańską gazetę „El Pais „.

  • Francja przyspiesza krajowy plan szczepień i rozpoczyna trzecią fazę elastyczności

Według francuskich organów ds. zdrowia w ramach procesu szczepień, który od kilku tygodni jest otwarty dla wszystkich mieszkańców, zaszczepiono ponad połowę dorosłych w tym kraju.

Według statystyk w kraju europejskim podano łącznie 41,4 mln dawek, z czego 28,6 mln stanowiły pierwsze szczepienia przeciwko chorobie. W ujęciu procentowym, wskaźnik szczepień w kraju wynosi 54,6% zaszczepionych dorosłych.


Ta wiadomość pojawia się, gdy naród przygotowuje się do wejścia w trzecią fazę deeskalacji, która między innymi pozwala klientom cieszyć się posiłkami w budynku i opóźnia harmonogram od 21:00 do 23:00.

Francja, kraj dotknięty trzecią falą chorób obciążających system szpitalny, zarejestrowała 2394 osoby na oddziałach intensywnej terapii po odejściu 78 pacjentów w ciągu ostatnich 24 godzin. Ogólnie rzecz biorąc, kraj ma 5,7 miliona skumulowanych infekcji, z czego 6018 w ciągu ostatnich 24 godzin, z 110 166 zgonami, z których 72 miały miejsce między 7 a 8 czerwca.

  • Brazylijski minister zdrowia: „Nie ma skuteczności chlorochiny w leczeniu Covid-19”

Minister zdrowia Brazylii, Marcelo Quiroga, podkreślił podczas swojego wystąpienia na kongresie swojego kraju, że „nie ma udowodnionych dowodów na skuteczność chlorochiny w leczeniu Covid-19”.

„Ta kwestia (zastosowanie hydroksychlorochiny i iwermektyny przeciwko Covid), która od początku była obecna w walce z epidemią, wytworzyła silny podział wśród klinicystów. Z jednej strony są tacy, jak ja, bardziej związani z środowiska naukowego, a z drugiej strony jest pomysł lekarzy Terapeuci na pierwszej linii, którzy przy pomocy tych terapii przekazują historie sukcesu (…) To ja, jako Minister Zdrowia, muszę spróbować pogodzić w tym kontekście, abyśmy mieli spokojniejszy stan profesji medycznej i mogli iść do przodu” – wyjaśnił Quiroga.

Wypowiedzi Quirogia, czwartego ministra zdrowia za kadencji prezydenta Jaira Bolsonaro, zaprzeczają stanowisku głowy państwa, która broniła używania tego narkotyku od początku choroby.

Jego wystąpienie przed Senatem jest częścią prac parlamentarnej komisji śledczej (w skrócie CPI) badającej domniemane zaniedbania prezydenta podczas pandemii.

Brazylia jest trzecim najbardziej dotkniętym krajem na świecie pod względem liczby obrażeń, z łączną rejestracją 16,9 miliona przypadków. Jest to jednak drugi kraj o największej liczbie zgonów związanych z tą chorobą z 474 414 zgonami, wyprzedzając tylko Stany Zjednoczone.

  • Meksyk przekaże Hondurasowi 100 000 szczepionek

Meksyk dołącza do Izraela i Salwadoru i przekaże Hondurasowi 100 000 szczepionek przeciwko Covid-19, mówi Juan Orlando Hernandez, prezydent kraju Ameryki Środkowej. I choć nie sprecyzował, jaki lek trafi do jego kraju, podziękował tym krajom za darowizny.

Za pośrednictwem Twittera Hernandez powiedział: „Chciałbym podziękować rządowi i mieszkańcom Meksyku za potwierdzenie ostatniej nocy darowizny 100 000 dawek szczepionek, które wkrótce dotrą do kraju. Dziękuję również innym krajom, takim jak Salwador i Izrael, które wspierali nas w zdobyciu szczepionki dla naszych ludzi”.

Według źródeł medycznych Izrael wysłał w lutym tego roku łącznie 5 tys. szczepionek Moderna. Z drugiej strony Salwador zgodził się przekazać 34 000 dawek AstraZeneca w maju, a dodatkowe 44 000 jednostek miało zostać wysłane na terytorium Hondurasu, zgodnie z oficjalnymi źródłami.

Według Our World in Data z ponad 9,5 miliona ludzi w Hondurasie tylko 56 960 osób zostało w pełni zaszczepionych. Stanowi to 0,6% całej populacji. Organizacja twierdzi jednak, że 421 000 osób otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki, zakupionej przez państwo lub przekazanej przez kraje trzecie.

  • Ponad milion osób uzyskało świadectwo zdrowia w Unii Europejskiej

Didier Reynders, europejski komisarz ds. sprawiedliwości w Unii Europejskiej (UE), poinformował, że ponad milion osób w Europie uzyskało cyfrowe świadectwa zdrowia. Ułatwi to życie obywatelom Europy. Cyfrowy certyfikat Covid pomoże im podróżować po Unii Europejskiej, zarówno w celach zawodowych, rodzinnych, jak i wypoczynkowych” – powiedział Reynders.

Według urzędnika dokumenty potwierdzają, że nosiciel został w pełni zaszczepiony przeciwko Covid-19, uzyskał wynik negatywny lub jest odporny po zakażeniu. Programy te rozpoczęły obecnie nadawanie w dziewięciu krajach: Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Danii, Niemczech, Grecji, Polsce, Litwie i Hiszpanii.

Certyfikat ten musi zostać uznany przez wszystkie kraje Unii Europejskiej (UE) od 1 lipca na mocy rozporządzenia, które zostanie zatwierdzone przez Parlament Europejski w głosowaniu, którego wyniki zostaną ogłoszone 9 czerwca. Państwa członkowskie zastrzegają jednak możliwość nałożenia dodatkowych środków restrykcyjnych, np. w przypadku pojawienia się pewnego rodzaju koronawirusa.

Z Reuters, EFE, AFP i mediami

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *