Komisarz ds. sprawiedliwości przybywa do Madrytu, aby wymusić odnowienie CGPJ
The Komisarz ds. Sprawiedliwości Unii Europejskiej (Unia Europejska), belgijski liberał Didier Reenderes, Przyjedzie do Madrytu w najbliższą środę, aby Próba zniesienia zakazu odnowienia składu Generalnej Rady Sądownictwa (CGPJ), w toku od prawie czterech lat. Wyjazd potrwa trzy dni i obejmie kontakty polityczne w celu rozpoczęcia negocjacji, a także spotkania z sędziami i instytucjami wymiaru sprawiedliwości.

Oczekiwane podczas tej wizyty Spotyka się z pięcioma członkami władzy wykonawczej Pedro Sánchez, w tym starszy wiceprezes i dyrektor ds. ekonomicznych, Nadia Calvino; Minister spraw zagranicznych Jose Manuel Albarez. Minister Sprawiedliwości Pilar Loeb; Minister Prezydenta Republiki Felix Bolanos; oraz minister ds. konsumentów Alberto Garzon, według różnych oficjalnych źródeł.

Rząd ma nadzieję, że PPP „spadnie ze wstydu” przed komisarzem UE ds. sprawiedliwości „kiedy będzie musiał udzielić wyjaśnień” w sprawie blokady CGPJ

Również, Będzie rozmawiał z głównymi ugrupowaniami opozycyjnymi. W ten sposób spotka się z zastępcą sekretarza PP ds. Przedsiębiorczości, eurodeputowanym Estebanem Gonzálezem Ponsem, który po raz kolejny wyjaśni propozycję sądową wysłaną przez Alberto Núñeza Feijóo do Moncloa, która według „Popularności” dąży do dalszego „postępu”. . Profesjonalizm i niezależność wymiaru sprawiedliwości, odbędzie się spotkanie z Przewodniczącą KC Ines Arimadas oraz Rzecznikiem Parlamentarnym Partii Pomarańczowej Edmundo Ballem.

Reynders weźmie również udział w konferencji New Economic Forum i weźmie udział w posiedzeniu Wspólnej Komisji (Kongresu-Senatu) Kongresu Unii Europejskiej, aby omówić raport UE na temat praworządności w 2022 r., który został opublikowany w lipcu ubiegłego roku. .

Spotkania z sędziami

też się spotkam Z Prezesem Sądu Najwyższego i CGPJ, Carlosem LesmesemZ prezesem Trybunału Konstytucyjnego Pedro Gonzalezem Trevigano i prokuratorem stanowym Alvaro Garcíą Ortizem.

czwartkowy poranek Wystąpi z dwoma Stowarzyszeniami Czterech SędziówStowarzyszenia Zawodowego Sądownictwa (APM) i Stowarzyszenia Sądownictwa Francisco de Vitoria (AJFV), aby zająć się stanem oblężenia doświadczanego przez CGPJ, który obowiązuje od grudnia 2018 r.

Podróż Reyndersa nadchodzi zaledwie dwa tygodnie później Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Odpowiedzialna za rządy prawa Vera Jourova, która w czerwcu była już w Madrycie, Wsparcie w liście do Lesmes Ostrzegł, że „prawidłowe funkcjonowanie instytucji państwowych” – takich jak organ administracyjny sędziów – „nie powinno być częścią debaty politycznej, a tym bardziej być zakładnikiem tej debaty”.

The Odnowienie CGPJ to „priorytet” na lata dla Brukseliktóry uważa również za pilne „natychmiastowe” zreformowanie systemu powoływania członków organu, tak aby byli oni w większości wybierani przez samych sędziów, zgodnie ze standardami europejskimi.

Tak to przedstawia się co roku w raporcie ocenianym przez Dyrektora Wykonawczego Wspólnoty Demokratycznej Zdrowia Unii Europejskiej i tak mówił sam Reynders – publicznie i w swoich bezpośrednich kontaktach z rządem i opozycją, jak Jourovą.

Pomimo wielokrotnych wezwań do dialogu z Brukseli, brak postępów doprowadził do tego, że służby społeczne zgłosiły swoje obawy w specjalnym „zaleceniu” w rocznym raporcie dotyczącym Hiszpanii.

Unia Europejska prowadzi dialog

„Możemy również zaangażować się w dialog, a nie tylko prosić o dialog” – dodał Ale spróbuj się do nich zbliżyć. Już to zrobiliśmy i postaram się to zrobić podczas tej wizyty” – potwierdził we wtorek w wypowiedziach dla różnych mediów, w tym Europa Press, na marginesie 27-osobowego spotkania na temat praworządności w Unii Europejskiej.

Komisarz wyjaśnił: „Próbujemy zorganizować dialog między siłami politycznymi, ponieważ zmiana CGPJ wymaga większości, która wymaga współpracy między głównymi siłami politycznymi”. Bardzo pilne jest „uruchomienie” nowych pracowników Naprawa systemu przebiega „bardzo szybko”.

W każdym razie w swoich wezwaniach do uwagi Reynders stara się podkreślić, że sytuacja w Hiszpanii jest „absolutnie nieporównywalna” z sytuacją w innych państwach członkowskich, w których Bruksela, podobnie jak w Polsce, podejmuje kolejne, bardziej rygorystyczne działania, za kolejnymi „odwrotem”. w swoim systemie demokratycznym.

Kary są wykluczone

Z drugiej strony źródła społecznościowe konsultowane przez Europa Press potwierdzają, że w oczach prezesa społeczności Nie ma podstawy prawnej do działania przeciwko Hiszpanii Ponieważ w istniejącym prawodawstwie nie ma cofania się, jak ma to miejsce w przypadku reform budapeszteńskich i warszawskich, które ingerują w system sądownictwa.

Nie uważają też, że sytuacja ma wpływ na wypłatę środków windykacyjnych z Unii Europejskiej Dla Hiszpanii natomiast parametry i warunki zostały już wynegocjowane.

Kilka dni przed wyjazdem został zapytany o konsekwencje kontynuacji oblężenia HiszpaniiReynders wykluczył również możliwość nałożenia sankcji na operacje”. Jak art. 7, który został aktywowany przeciwko Węgrom i Polsce w związku z systemowymi zagrożeniami dla praworządności. Tylko w przypadku, gdy „sytuacja nie uległa poprawie od lat”, powiedział komisarz, „władza gminy powinna „pomyśleć o innych narzędziach”, aby wywrzeć nacisk na Hiszpanię.

Oprócz tego komisarz chce omówić z władzami wykorzystanie oprogramowania szpiegującego „Pegasus”, programu rzekomo służącego do szpiegowania przywódców niepodległościowych i premiera Pedro Sancheza, którego używa w różnych państwach członkowskich. W Parlamencie Europejskim powołano komisję śledczą.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.