Komisja Europejska otrzymuje od Polski plan naprawy

Ta treść została opublikowana 03 maja 2021-19: 57

Bruksela, 3 maja (EFE). – Komisja Europejska (KE) otrzymała w poniedziałek polski plan naprawy, z którym jest już czternaście krajów Unii Europejskiej, w tym Hiszpania, które formalnie szczegółowo przedstawiły reformy, które zamierzają podjąć, aby otrzymać swój udział w wysokości 800 mln euro przeznaczony do przezwyciężenia W obliczu kryzysu wywołanego epidemią Covid-19.

Rządy Włoch, Austrii, Belgii i Słowenii przedstawiły swoje plany w sobotę, podczas gdy Hiszpania, Dania, Luksemburg i Łotwa przedstawiły swoje plany w piątek, kiedy upłynął oficjalnie wyznaczony przez Komisję Europejską termin; Słowacja i Francja złożyły w czwartek swoje dokumenty; Niemcy i Grecja uczyniły to w środę, a Portugalia, która sprawuje w tym rozdziale rotacyjną prezydencję w Unii Europejskiej, otworzyła rejestr 22 kwietnia.

Polska zażądała łącznie 23,9 mld euro dotacji na mocy rozporządzenia finansowego FRR i 12,1 mld euro pożyczek inwestycyjnych do 2026 r., Zgodnie z oświadczeniem władz wykonawczych Wspólnoty.

Ze swojej strony Hiszpania zażądała łącznie 69,500 mln euro na reformy między 2021 a 2023 rokiem.

Najważniejszą pozycją hiszpańskiego planu będzie przejście na samochód elektryczny w celu ułatwienia zrównoważonej mobilności (13,203 mln euro), drugą będzie odnowa mieszkań i odnowa miast (6820 mln), a następnie modernizacja administracji publicznej (4315 mln euro). ) oraz cyfryzację małych i średnich przedsiębiorstw (4 066 mln) oraz mapę drogową 5G (3 999 mln).

Bruksela ma teraz dwa miesiące na analizę planów i ostateczne zatwierdzenie, ale kraje – na czele z Niemcami, Francją, Włochami i Hiszpanią – proszą je o przyspieszenie terminów, ponieważ w ostatnich miesiącach odbywały poprzednie spotkania ze wszystkimi rządami w celu przygotowania reform i utorować drogę.

Jednak władza wykonawcza gminy wyklucza możliwość solidnej oceny planów w czasie krótszym niż spodziewane dwa miesiące.

Jednak portugalski premier Antonio Costa powiedział w czwartek, że jego kraj, który sprawuje kwartalną prezydencję w Unii Europejskiej, „zdecyduje o zatwierdzeniu pierwszych planów” 18 czerwca na kolejnym spotkaniu ministrów gospodarki i finansów. , Przekonani, że „nie mamy więcej czasu do stracenia”.

Wyraził gotowość do promowania drugiego wyjątkowego spotkania w ostatnim tygodniu czerwca w celu zatwierdzenia drugiej rundy pakietów krajowych.

Po uzyskaniu zgody Komisji i ministrów finansów kraje te będą mogły wybrać zaliczkę w wysokości 13% płatności, co w przypadku Hiszpanii wyniesie nieco ponad 9 000 mln euro.

Bruksela ma nadzieję udzielić tej pierwszej pomocy w lipcu, ale w tym celu konieczne jest, aby 27 krajów Unii Europejskiej najpierw ratyfikowało ustawę, która pozwoli im wyemitować 800 miliardów euro (po obecnych cenach).

Jeśli spełnią wymagania przed końcem maja, prowizja może trafić na rynki na początku czerwca.

Oprócz 13% z góry, pomoc będzie wypłacana dwa razy w roku, jeśli kraje udowodnią, że osiągnęły cele i harmonogram uzgodniony z Brukselą. EFE

Cat-drs-lpc / may

(Więcej informacji o Unii Europejskiej na euroefe.euractiv.es)

© EFE 2021. Redystrybucja i redystrybucja całości lub części zawartości Usług EFE jest wyraźnie zabroniona bez uprzedniej i wyraźnej zgody EFE SA.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *