Konferencja podkreśla istotną rolę kubańskiego pielęgniarstwa w narodowym systemie opieki zdrowotnej

Konferencja podkreśla istotną rolę kubańskiego pielęgniarstwa w narodowym systemie opieki zdrowotnej

Od tego czwartku, 12 maja do 3 czerwca, odbywa się w całym kraju Kubański Dzień PielęgniarstwaOkazja do zapoznania się z pracą wykonywaną przez tych profesjonalistów i przedyskutowania większej dyscypliny.

Pielęgniarki odgrywają zasadniczą rolę w budowaniu odpornych systemów opieki zdrowotnej. Na całym świecie, nie zaniedbując innych usług zdrowotnych, byli na pierwszej linii walki z COVID-19 i byli duchem szczepień, aby zapobiec tej chorobie i innym” – podkreślił minister zdrowia publicznego, dr José Angel Portal Miranda, stanowiący przykład altruizmu i poświęcenia tych profesjonalistów.

Pracownicy ci są obecni we wszystkich scenariuszach krajowego systemu opieki zdrowotnej i składają się z ponad 85 000 KubańczykówOkoło 70% absolwentów i ponad 40% pracuje w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, powiedziała Anahi Velasquez, szefowa departamentu pielęgniarstwa w Ministerstwie Zdrowia Publicznego.

W wypowiedziach dla prasy zwracał uwagę na osiągnięcia tych specjalistów w zakresie osiągnięć zdrowotnych w ciągu ponad 60 lat rewolucji, zwłaszcza w fazie stawiania czoła epidemii COVID-19, od podstawowej opieki zdrowotnej, próbek PCR, wykrywania przypadków, monitorowania pasażerów, strefa czerwona, bataliony medyczne i strategia szczepień.

Specjalista wskazał, że wśród wyzwań jest osiągnięcie większej specjalizacji, poprawa wyników w programie opieki nad matką i dzieckiem oraz w programie lekarza i pielęgniarki rodzinnej oraz zwiększenie zarządzania opartego na innowacjach i nauce.

Adamis Infante, prezes Kubańskiego Stowarzyszenia Pielęgniarstwa, zauważył w związku z tym, że w 1976 roku pielęgniarstwo zaczęło być uważane w kraju za zawód uniwersytecki i od tego czasu dyscyplina ta rozwinęła się w produkcji naukowej.

Wyjaśnił, że obecnie na archipelagu przebywa około 2300 specjalistów, ponad 5200 stopni magisterskich i 75 doktorów nauk.

W ramach działań Kubańskiego Dnia Pielęgniarstwa podali, że w najbliższy czwartek odbyła się wideokonferencja z udziałem przedstawicieli z całego kraju, w której uczestniczył dr José Angel Portal Miranda, Minister Zdrowia Publicznego, gdzie zainaugurowano pierwsze seminarium na rozwój kompetencji.

W maju odbędą się również warsztaty metodyczne, wystawa pierwszej wystawy pielęgniarskiej, spotkanie młodzieży z członkami awangardowego ruchu Mario Muñoza oraz debata Barrio, zorganizowana przez Komitety Obrony Rewolucji w celu uznania praca pielęgniarstwa kubańskiego.

Dzień zaczyna się Międzynarodowym Dniem Pielęgniarstwa, datą wybraną dla upamiętnienia urodzin Florence Nightingale, założycielki nowoczesnego pielęgniarstwa, a kończy Kubańskim Dniem Pielęgniarstwa, upamiętniającym narodziny Victorii Pro Sanchez, pierwszej męczennicy kubańskiej pielęgniarki.

(z informacjami z MINSAP)

Od lewej do prawej: Anahi Velazquez, szefowa Departamentu Pielęgniarstwa Ministerstwa Zdrowia Publicznego i Edalmis Infante, prezes Kubańskiego Stowarzyszenia Pielęgniarstwa. Zdjęcie: Minsap.

Ta brygada, 58. działająca od początku pandemii, składa się z 50 absolwentów pielęgniarstwa. Zdjęcie: Ariel Cecilio Lemos

Zdjęcie: Minsap.

Pielęgniarka przechodzi przez zaimprowizowany boisko do piłki, by dotrzeć do Szpitala Regionalnego Comandante Benares w San Cristobal, Artemisa.  Zdjęcie: Irene Perez / Cubadepat.

Pielęgniarka przechodzi przez zaimprowizowany boisko do piłki, by dotrzeć do Szpitala Regionalnego Comandante Benares w San Cristobal, Artemisa. Zdjęcie: Irene Perez / Cubadepat.

Lc. Yarisvi Rodriguez, pielęgniarka zajmująca się szczepieniami. Zdjęcie: Irene Perez / Cubadepat.

Zobacz też:

Pielęgniarstwo: wartość bycia

Odwaga: pielęgniarki też płaczą, twarz i historia Jose Espino (+ wideo)

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *