Koniec wyborów parlamentarnych, w Hiszpanii rozpoczyna się długi koszmar instytucjonalny

Koniec wyborów parlamentarnych, w Hiszpanii rozpoczyna się długi koszmar instytucjonalny

Zabawa się kończy i zaczyna się długi instytucjonalny koszmar Hiszpanii, szorstka lektura Kaca Wybory powszechne są w niedzielę.

Na dzień dzisiejszy przeważa rząd zastępczy i tak będą nazywać się wszystkie stanowiska, prezydent i minister, aż do osiągnięcia konsensusu co do dwóch możliwości na horyzoncie: zatwierdzenia jednego lub drugiego kandydata na urząd parlamentarny w ciągu kilku tygodni; Albo blokada ogłoszenia nowego wezwania do wyborów w tym roku lub w styczniu 2024 r.

W zaproszeniu do urn 23-go wzięło udział 70,4 procent obywateli, z 1,4 milionami głosów wysłanych pocztą, i oczekuje się, że w następny piątek dodani zostaną nadawcy z zagranicy.

Wiadomość granicząca z zaskoczeniem jest taka, że ​​konserwatywna Partia Ludowa wygrała wybory parlamentarne w Hiszpanii, zdobywając 136 mandatów, ale rządzenie byłoby dla niej prawie niemożliwe (potrzebuje 176).

Jej przywódca, Alberto Núñez Viejo, powiedział wczoraj wieczorem: „Będę próbował negocjować ze wszystkimi siłami politycznymi, aby przejąć rząd, ponieważ Partia Ludowa jest zwycięzcą”.

Z drugiej strony Pedro Sanchez, obecny szef władzy wykonawczej i przewodniczący Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej, która zdobyła 122 mandaty, był zachwycony wynikiem, mówiąc, że „zamach stanu, którego spodziewała się Partia Ludowa z Voxem (skrajna prawica), został pokonany przez obywateli”.

Yolanda Diaz, druga wiceprezydent i czołowa postać ruchu Sumar, również była podekscytowana i „gotowa do jutrzejszego wyjazdu, aby negocjować, aby postępowy rząd w Hiszpanii mógł trwać”.

Sumar zdobył 31 miejsc w parlamencie, o dwa mniej niż Vox, na czele z Santiago Abascalem, który nie krył złości i rzucał strzałami w Partię Ludową.

-mapa drogowa

Święta mapa drogowa dla kolejnych etapów instytucjonalnych w Hiszpanii wskazuje, że negocjacje zostaną ujawnione w najbliższy piątek, z ideą utworzenia rządu w przyszłości.

W połowie sierpnia zakończy się formowanie Kortezów Generalnych, które 17 tego samego miesiąca oficjalnie przejmą swoje obowiązki. Wcześniej król Filip VI jako głowa państwa otrzymywał formacje świadczące o zamiarze sprawowania władzy.

Już na przełomie sierpnia i września zostanie poddana pod głosowanie na sesji inwestytury nad propozycją Jego Królewskiej Mości, która wymaga większości bezwzględnej.

Jeśli żadnemu kandydatowi się nie powiedzie, odbywa się drugie głosowanie, które wymaga zwykłej większości, ale jeśli nie zgłoszą się, monarcha może zaproponować drugą alternatywę, aby utworzyć inną władzę wykonawczą.

Jest prawdopodobne, że te opcje nie zostaną zrealizowane, aw takim przypadku Parlament będzie musiał rozpisać nowe wybory parlamentarne w październiku w ciągu 47 dni, które przypadną w środku Bożego Narodzenia, chociaż mogłyby się odbyć w pierwszym miesiącu 2024 r.

Istniejące alternatywy są bardzo złożone i zróżnicowane. Z jednej strony Partia Ludowa będzie negocjować z Voxem, ale też z małymi ugrupowaniami z Wysp Kanaryjskich, Nawarry i Kraju Basków, z kolei PSOE popiera Sumara, by później rozmawiał m.in. z EH Bildu i baskijskim PNV, niepodległościowymi organizacjami z Katalonii.

Z informacjami od Fausto Triana / Prensa Latina

Kąt promienia
Najnowsze wpisy Radio Angulo (widzieć wszystko)

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *