Argentyna czyni postępy w budowaniu ram przemysłowych wokół uprawy konopi. Ma na celu zwiększenie wartości włókien do stosowania w produktach tak różnych, jak: celuloza, chemikalia, energia, samochody i tekstylia.
W lutym argentyńska firma Industrial Hemp Solution (IHS) rozpoczęła wysiew nasion importowanych z polskiego programu konopnego, pod nadzorem polskiego Ministerstwa Rolnictwa, w celu wytworzenia biomateriałów, które służą jako wsad do działalności produkcyjnej.
Już we wrześniu 2022 r. IHS zawarł umowę z Wydziałem Rolniczym Uniwersytetu w Buenos Aires na przeprowadzenie oceny różnych próbek w tym domu studiów. Aby poznać właściwości ich pochodnych i zrozumieć rzeczywisty wpływ, jaki mogą wywrzeć na branże, które decydują się na migrację w kierunku wykorzystania tych ważnych materiałów.
– skomentował Maximiliano Baranov, dyrektor ds. innowacji i nowych biznesów w Industrial Hemp Solutions Firma posiada doświadczenie w Santa Fe „Prowincja ma jedną z najsilniejszych gospodarek w kraju. Dlatego przeprowadziliśmy walidacje w dwóch obszarach pilotażowych w Santa Fe: Murphy’s i San Giusto, z których oba dały bardzo zachęcające wyniki częściowe.
Jednocześnie twierdzi, że siła robocza zajmująca się tymi produktami może „rosnąć wykładniczo”. Jednak dzisiaj nie można podać liczby, ponieważ wszystko „zależy od branż, w jakich łączony jest ten ważny materiał i od objętości, w jakich jest łączony” – powiedział reżyser.
Jeśli produkcja włókien uda się zintegrować z przestrzeniami produkcyjnymi, Baranov twierdzi, że przyczyni się to do przyciągnięcia obcej waluty „Pochodne, które zapewnia nam uprawa konopi, mają wysoką wartość dodaną i są poszukiwane w krajach rozwiniętych. Oleje, mąkę i białka można wydobywać z jej ziarna, które ze względu na swoje właściwości odżywcze uznawane są za superżywność”.
Konopie mają również duże zalety w zakresie odporności na klimat. Dyrektor zauważa, że „w kontekście dekarbonizacji, w której się znajdujemy, konieczne jest przyspieszenie tego przejścia i przedstawienie konopi jako globalnie skalowalnego rozwiązania, ponieważ mieści się w bardzo poszukiwanym programie rolnictwa regeneracyjnego”.
„Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia.”