- Norbert Paredes
- BBC News World
Rosyjski gigant energetyczny Gazprom ogłosił w zeszłym miesiącu, że kontrowersyjny gazociąg Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec jest już gotowy.
Jest to ogromny projekt, który przecina Morze Bałtyckie, jego długość wynosi około 1225 km, jego budowa trwała pięć lat, kosztem 11 miliardów dolarów.
Nord Stream 2 ma na celu podwojenie eksportu gazu z Moskwy do Niemiec, bez konieczności przechodzenia przez Ukrainę Dochody z innych gazociągów które już działają i przechodzą przez jej terytorium.
Chociaż musi najpierw zostać zatwierdzony przez niemieckiego regulatora i Komisję Europejską, co może zająć miesiące, presja, by dać mu zielone światło, jest silna.
Europa aktualnie nagrywaStandardowe ceny gazuI Że we wrześniu przekroczyła 1000 dolarów za tysiąc metrów sześciennych i dopiero w tym tygodniu zaczęła spadać, według danych z rynku holenderskiego, europejski standard dla tego paliwa.
Ponadto w ostatnich tygodniach rezerwy magazynowe osiągnęły rekordowo niski poziom.
Z Moskwy Kreml przenosi swoje chipy, by przyspieszyć otwarcie kontrowersyjnego gazociągu.
Rosyjski wiceprezydent Alexander Novak ponownie podkreślił w środę, że szybka ratyfikacja i autoryzacja Nord Stream 2 może pomóc „ochłodzić” ceny gazu w Europie.
Aleksiej Iljin, dziennikarz rosyjskiego serwisu BBC, zgadza się jednak: „Ropociąg jest ważny dla Europy, ponieważ UE znajduje się obecnie w niebezpiecznej sytuacji energetycznej… Europa może stanąć w obliczu niedoboru paliwa. Tej zimy (północny)”.
„Rosnący popyt na gaz obniża ceny tego paliwa w Europie i mogą nadal rosnąć. Oczekuje się, że Nord Stream 2 pomoże rozwiązać niedobór w Europie” – dodaje.
Nowy gazociąg zwiększy ilość gazu przepływającego pod Bałtykiem do 55 miliardów metrów sześciennych rocznie.
Ale inni eksperci nie widzą tego w ten sposób.
Wielu w Europie oskarża Moskwę o celowe ograniczanie dostaw w celu zwiększenia kosztów paliwa i obawia się, że Nord Stream 2 pozwoli jej zwiększyć i wykorzystać swoją siłę rynkową, a także wykorzystać go jako narzędzie polityczne do dyspozycji rosyjskiego prezydenta. . , Władimir Putin.
„Ważniejsze dla Rosji niż dla Europy”
Kraje takie jak Polska, która również uzyskuje dochody z tranzytu gazociągów, stwierdziły, że projekt zagraża bezpieczeństwu Europy Środkowo-Wschodniej.
Ze swojej strony Ukraina obawia się kolejnej rosyjskiej inwazji, gdy gazociąg będzie już w pełni operacyjny. Kijów walczy z grupami separatystycznymi wspieranymi przez Rosję od 2014 roku, w którym był świadkiem Moskwa ja wiem Aneksja Krymu.
– Rzeczywistość jest taka, że gazociąg jest ważniejszy dla Rosji niż dla Europy – mówi BBC Mundo Stephen Beaver, analityk Brookings Institution i były ambasador USA na Ukrainie.
Kontynuuje: „Rosja ma możliwość przesłania wystarczającej ilości gazu do Europy istniejącymi rurociągami, które przechodzą przez Białoruś, Polskę, Ukrainę i Morze Czarne”.
„To, co robi Nord Stream 2, to daje Rosji możliwość uniknięcia przesyłania gazu przez Ukrainę. Dlatego ludzie tacy jak ja myślą, że Główną siłą napędową Nord Stream 2 jest geopolityka”.
Utrata opłat tranzytowych może być poważnym ciosem dla ukraińskiej gospodarki, która może stracić około 3 mld USD rocznie.
Wielu ekspertów, m.in. Stephen Beaver, uważa, że Putin zamierza wykorzystać alternatywny gazociąg do: Przetwarzanie Na Ukrainę i inne kraje europejskie.
Jednak kanclerz Niemiec Angela Merkel zagroziła nałożeniem dalszych sankcji na Rosję, jeśli użyje ona kontrowersyjnego gazociągu jako „broni” przeciwko Ukrainie.
Rosja nie potrzebuje Nord Stream 2, by przesyłać więcej gazu.
Ceny gazu w Europie znacznie wzrosły z dwóch głównych powodów: zeszłorocznej mroźnej północnej zimy, która zmniejszyła dostawy i obniżyła poziom magazynowanego gazu, oraz zwiększonego popytu na LNG w Azji.
W efekcie od stycznia ceny gazu róża 250%
Piver twierdzi, że „ceny w Europie są wysokie, ponieważ popyt jest większy niż podaż, ale Rosja może przesyłać więcej gazu do Europy już istniejącymi rurociągami. Nie potrzebuje do tego Nord Stream 2”.
Jako próbkę tego, co mówi, Putin dał rynkowi przerwę W środę ogłoszono zwiększenie dostaw gazu do Europy.
Jego słowa wystarczyły, aby obniżyć ceny z 1969 dolarów za 1000 metrów sześciennych do mniej niż 1000 dolarów.
Wcześniej rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zaprzeczył zarzutom, jakoby Rosja nie zrobiła wystarczająco dużo, by zwiększyć dostawy, co spowodowało wzrost cen gazu w Europie.
Rosnąca zależność od rosyjskiego gazu
Aleksiej Iljin z BBC Rosji zwraca uwagę, że Nord Stream 2 jest ważny dla Putina, ponieważ pomoże wzmocnić pozycję Rosji w Europie.
„To wzrośnie Zależność Unii Europejskiej od rosyjskiego paliwa. Jest to źródłem wielkiego niepokoju dla władz USA, które wielokrotnie groziły nałożeniem sankcji na gazociąg”.
Stany Zjednoczone sprzeciwiają się również Nord Stream 2, ponieważ zwiększony eksport rosyjskiego gazu do Europy osłabia sankcje wobec Rosji od 2014 roku.
Rosja już zaopatruje 40% gazu UE, tuż przed Norwegią, która nie jest członkiem unii, ale jest częścią jej jednolitego rynku.
Mimo wszystkich sprzeciwów wobec projektu, Gazprom w poniedziałek rozpoczął napełnianie gazem pierwszej nitki gazociągu, jak informuje spółka odpowiedzialna za jego eksploatację.
Rosjanie nie są jedynymi, którzy zainwestowali w Nord Stream 2. Niemieckie firmy, takie jak Uniper i europejscy giganci energetyczni, jak anglo-holenderski Shell i francuski Engie, również zainwestowały dużo pieniędzy, aby tak się stało.
Przyszłość gazu ziemnego w Niemczech
Niemiecki rząd szacuje, że gaz ziemny będzie nadal znacząco przyczyniał się do zaopatrzenia kraju w energię przez kolejne dziesięciolecia, argumentując, że jest „bardziej przyjazny dla środowiska” niż inne paliwa kopalne, ponieważ wytwarza mniej dwutlenku węgla.
Ale grupy ekolodzy W kraju, podobnie jak Deutsche Umwelthilfe, sprzeciwiają się Nord Stream 2, ponieważ postrzegają go jako niezgodny z celami emisji Niemiec w walce ze zmianami klimatu.
Na początku września niemiecka Federalna Agencja ds. Sieci (Bundesnetzagentur) otrzymała dokumenty niezbędne do procesu certyfikacji Nord Stream 2 AG – spółki eksploatującej gazociąg – jako niezależnego operatora na rynku gazu.
Po zakończeniu procedury akredytacyjnej decyzja musi zostać zatwierdzona przez Komisję Europejską.
Po obu operacjach gazociąg może zacząć transportować gaz z Rosji do Niemiec.
Ale w Unii Europejskiej wciąż jest wielu, którzy sprzeciwiają się dawaniu zielonego światła Nord Stream 2, nawet teraz, gdy jest gotowy.
Nie możemy zgodzić się na rozwiązanie omijające prawo UE Zagrażające bezpieczeństwu energetycznemu From the Union” – napisała grupa członków pięciu największych grup politycznych w Parlamencie Europejskim w liście do europejskiego komisarza ds. energii Kadriego Simsuna – informuje agencja. Bloomberg.
Parlamentarzyści, na czele z Paulem Jerzym Buzkiem, stwierdzili, że „UE nie narazi swojego ustawodawstwa na szwank z krajem trzecim”.
Tymczasem Stephen Beaver zastanawia się, dlaczego Gazprom nie wysyła więcej gazu do Europy, gdy ceny rosną: „Z ekonomicznego punktu widzenia powinno to leżeć w ich interesie”.
Spekuluje, że jak twierdzi Rosja, może to wynikać z jego wykorzystania na potrzeby konsumpcji krajowej, ale mówi, że bardziej skłania się ku swojej drugiej hipotezie: Moskwa chce wzrostu cen gazu i pokazuje, że Europa potrzebuje Nord Stream 2.
Możesz teraz otrzymywać powiadomienia od BBC Mundo. Pobierz i aktywuj nową wersję naszej aplikacji, aby nie przegapić naszych najlepszych treści.
„Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia.”