Siedziba Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w Paryżu |
Dane Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju z czwartku pokazały, że Korea Południowa pozostaje daleko w tyle za głównymi krajami pod względem ostatniego wzrostu gospodarczego.
Według francuskiej organizacji PKB Korei wzrósł w trzecim kwartale 2021 roku o 0,3% w porównaniu z poprzednim kwartałem.
To plasowało Azję jako czwartą co do wielkości gospodarkę w 32 z 38 krajów OECD pod względem kwartalnego wzrostu PKB, ponownie wskazując na słaby trend po tym, jak zajęła 33 miejsce w drugim kwartale.
W okresie lipiec-wrzesień Korea spadła poniżej średniej Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) na poziomie 1,1 proc., 20 grup spadło poniżej 1,7 proc., Unia Europejska spadła o 2,1 proc., a gospodarki strefy euro o 2,2 proc.
Wśród przedłużających się protokołów COVID-19 gospodarki wszystkich sześciu państw członkowskich wzrosły o 3% lub więcej: Kolumbia (nr 1) o 5,7%, Chile 4,9%, Kostaryka 3, 9%, Austria 3,8%, Norwegia 3,8% i Francja 3 proc.
Kraje z 2% wzrostem to Portugalia (7. miejsce z 2,9%), Grecja, Turcja, Włochy, Hiszpania, Polska, Holandia, Belgia i Szwecja.
Członkami, które zwiększyły się o 1-2% są Niemcy (16,1,7%), Szwajcaria, Czechy, Kanada, Słowenia, Wielka Brytania i Dania.
Gospodarki wschodzące, w tym Węgry, Estonia, Łotwa i Słowacja, również uplasowały się wyżej niż Korea. Stany Zjednoczone również wyprzedziły Koreę ze wzrostem 0,6%.
Korea uzyskała również lepsze wyniki niż niektóre kraje spoza OECD: Indie 12,7 procent, Arabia Saudyjska 5,8 procent, Argentyna 4,1 procent i Bułgaria 0,6 procent.
Pod względem wzrostu gospodarczego w 2020 r. Korea zajęła stosunkowo wysokie miejsce, wyprzedzając średnią światową o 0,9% w porównaniu do minus 3,4%. Analitycy szacują, że duże gospodarki w Europie, Ameryce i Azji ucierpią bardziej z powodu COVID-19 w 2020 roku niż Korea.
Jednak opinie światowych naukowców na temat wzrostu kraju w 2021 r. pozostają w tyle za ich szacunkami dla świata i głównych gospodarek.
W grudniowej prognozie Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju przewiduje, że koreańska gospodarka wzrośnie w 2021 r. o 4 proc.
Z kolei organizacja przewiduje roczny wzrost na poziomie 5,6 proc. na całym świecie, 5,2 proc. w strefie euro i 5,9 proc. w G20.
Jego prognozy wzrostu dla USA, Chin i Wielkiej Brytanii wyniosły odpowiednio 5,6%, 8,1% i 6,9%. Oczekuje się, że Francja i Włochy wzrosną o 6,8%, a Włochy o 6,3%.
Autor: Kim Yon-se ([email protected])
„Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia.”