Korupcja i „antyestablishment” w Europie Wschodniej i poza nią

Drodzy czytelnicy, drodzy czytelnicy,

Zdefiniowanie korupcji to złożone zadanie. Istnieje wiele podmiotów, które mogą w nią interweniować i wiele praktyk – ekonomicznych, prawnych, politycznych itp. – które są zawarte w ramach tego działania. Niejednoznaczność jego znaczenia staje się bardziej złożona w miarę, jak termin ten zyskał przyczółek w opinii publicznej, środowisku akademickim i mediach, ale możemy powiedzieć, że korupcja w swoim najbardziej trafnym i oryginalnym sensie ma zmienić naturalny cel rzeczy. Prawda jest taka, że ​​nie ma tygodnia, abyśmy nie słyszeli o tym zjawisku. Jest to rzeczywiście jedno z powtarzających się i endemicznych zła każdego systemu politycznego, które od kilkudziesięciu lat rozprzestrzenia się na arenie międzynarodowej.

Jednym z mechanizmów stworzonych do pomiaru praktyk korupcyjnych jest tzw. Indeks Percepcji Korupcji (CPI), który klasyfikuje 180 krajów i terytoriów według ich poziomu postrzegania korupcji w obecnym sektorze publicznym i punktuje w skali od zera (bardzo zgniłe(do 100)bardzo czysto). W raporcie ogólnym 2021, opublikowanym przez Transparency International w styczniu, zauważono, że poziom korupcji na całym świecie w ciągu ostatnich 10 lat utrzymywał się na stałym poziomie, przy czym postęp był niewielki lub żaden. Ta stagnacja zbiega się z erozją praw indywidualnych i zbiorowych ludzi. Należy zauważyć, że wskaźnik ten ogranicza się do pomiaru postrzegania przejrzystości politycznej w zainteresowanych krajach poprzez oceny ekspertów oraz biznesmenów i kobiet, ale pozwala przyjrzeć się ogólnym trendom, które zasługują na uwzględnienie.

Wśród krajów, które doświadczyły w ostatnim czasie znacznego spadku CPI, są Węgry i Polska. Mianowicie w tym tygodniu skupiamy się na Europie Wschodniej wraz z artykułem Sary Engler o stanie demokracji w regionie i nacisku na Bułgarię, która wraz z Serbią, Macedonią i Ukrainą zajmuje ogon tej Europy. indeks.

Bez zbędnych ceregieli, oto podsumowanie tygodnia.


Nowy! Demokracja wschodnioeuropejska w obliczu „wielkiej nieufności”
W listopadzie ubiegłego roku Bułgaria po raz trzeci w ciągu roku poszła do urn i wygrała nową partię, inną niż zwycięzcy dwóch poprzednich konkursów. Ale wszystkie trzy miały jedną wspólną cechę: były, jasne i proste, antykorupcyjne. Sarah Engler analizuje profil swoich chwiejnych wyborców oraz nieobecność lub brak ideologicznej subtelności dla tych często efemerycznych formacji. Tutaj oryginalna wersja angielska.

Artykuły z agendy publicznej w „El País”

W jakim stopniu wspieramy Ukrainę? Wielki myśliciel Habermas podejmuje dylemat Europy
„Argument, że Putin nie powinien być osaczony, bo w tym przypadku byłby w stanie zrobić wszystko, jest przeciwstawiany argumentem, że właśnie to Polityka strachu daje przeciwnikowi swobodę dalszego rozszerzania konfliktu krok po kroku” – podkreśla w tej refleksji, której nie można przegapić.

Irlandia Północna: od Unii do pojednania
Po powolnym liczeniu głosów wybory w Irlandii Północnej dały zwycięstwo Sinn Féin, podczas gdy powolny upadek związkowców trwa. Ale stało się to bez zmiany równowagi między nimi i bez scenariusza sugerującego możliwość referendum. analiza Ignacego Moliny.

Johnson przegrywa, ale Partia Pracy jeszcze nie wygrała
Matta Bevingtona Analizuje wybory lokalne przeprowadzone w Wielkiej Brytanii, w których prawie jedna trzecia mandatów samorządowych została wybrana w Anglii, Szkocji i Walii.

Koniec Partii Socjalistycznej Ebenai
Francuska Partia Socjalistyczna ratyfikowała porozumienie z liderem La France Insumisa Jean-Luc Mélenchonem. Powód jest jasny: 1,7% głosów uzyskała kandydatura socjalistów w wyborach prezydenckich i ryzyko zniknięcia w kolejnych wyborach parlamentarnych. Gerard Grunberg analizuje szczegóły programowe i znaczenie francuskiego socjalizmu.

Niekontrolowana ciemna siła
Odkrycie nielegalnych działań i braków predykcyjnych było głównym impulsem do reformy służb wywiadowczych w krajach takich jak Wielka Brytania, Włochy i Niemcy; Ale cytuję Miguel Revenga, w Hiszpanii wszystko robi się powierzchownie i lekko.

Yolanda Diaz po Andaluzji
Podemos zbudowano w oparciu o strategię ekspansji terytorialnej, która wyznaczała sposób, w jaki partia powinna stawić czoła swoim decyzjom, będąc źródłem lokalnych podziałów i podziałów. Czy wicepremier ma wystarczające przywództwo, aby wywołać efekt oporu i przezwyciężyć problemy organizacyjne Sojuszu Port Andalusia? do Juana Rodrigueza Teruela.

CNI i Cezar
Warto zagłębić się w formacje instytucjonalne i decyzje, które zaostrzyły kryzysy Narodowego Centrum Wywiadu. Alberto Bueno zwraca uwagę na dwie kwestie: podporządkowanie polityczno-administracyjne i jego kontrolę przez władzę wykonawczą i ustawodawczą. Wyjaśnienie sytuacji jest pilne w czasie konfliktu zbrojnego i na kilka tygodni przed gospodarzem szczytu NATO w Madrycie.

demokracja

O Habermasie, o wojnie na Ukrainie
Pałac Wincentego Zastanawiając się nad tekstem niemieckiego filozofa i socjologa, celebrując jego odwołanie do realizmu i przywrócenia postaci Henry’ego Kissingera, stwierdza, że ​​„jego ramy teoretyczne były zaprojektowane raczej na czas normalizacji demokratycznej w Niemczech i Europie (po wojnie światowej). II) w porównaniu do świata, który imploduje, jakim jest teraz”.

ekonomia vs. Zdrowie w ostatnim z tych mimowolnych w Madrycie
Rok temu Isabel Díaz Ayuso przeprowadziła wybory we Wspólnocie Madrytu, które obracały się wokół dychotomii między gospodarką a zdrowiem. Dwanaście miesięcy później znajdujemy się w sytuacji politycznej niepodobnej do tej, którą mieliśmy. Jaime Colbois Bernardo i Alejandro Solís Rodriguez piszą o przebiegu tych wyborów.

Zapomniane pytanie o zaufanie
Hiszpański model parlamentarny od samego początku niesie ze sobą istotne obciążenia w jego przygotowaniu, które przejawiają się w praktyce i opierają się wszelkim reformom. Jeśli sugestia winy jest niepraktyczna, kwestia zaufania nie ma znaczenia. dookoła tego Jose Maria Morales Arroyo.

Kostaryka: Nowy prezydent udzielił wywiadów, aby utworzyć swój rząd

Chavez Robles objął prezydenturę Kostaryki 8 maja. Ten ekonomista, który zrobił karierę w Banku Światowym (z którego odszedł pod zarzutem nękania), wkroczył na arenę wyborczą z wzorową antypolityczną retoryką. CSKA Ravintos porównuje swoje wyborcze obietnice i działania z pierwszymi deklaracjami i przytacza jego bardzo nietypową formułę, zastosowaną do utworzenia rządu.

Koniec „Roe vs. dolina
W Stanach Pedro Soriano powiedział, że dzięki uregulowaniu aborcji Stany Zjednoczone mogą zostać podzielone na dwie części. Analiza zagłębia się w powody, dla których zaszedł tak daleko, koncentrując się na strategiach każdej ze stron dotyczących nominacji sędziowskich.

Zielony Rozkaz
We współpracy z Hiszpańska sieć energetyczna

Dobra i zła polityka niezależności energetycznej

Włochy muszą szybko zmniejszyć zużycie gazu; Rosyjski też. Dlatego musiała schronić się w Kongo, Angoli…, Mozambiku, a zwłaszcza Algierii. a Stefano Parazzetta i Andrea Roventini nie zgadzają się z tym zakładem, ani z tym, że ich rząd przekształcił się w kraje z problemami demokracji i stabilności.

Integracja społeczna

Jak mierzy się ubóstwo na Kubie?
Rosa M. Fogon Hernandez Dokonuje przeglądu trendów w pomiarach ubóstwa i przygląda się karaibskiej wyspie, gdzie wskaźniki takie jak Oxford University Index plasują wskaźnik ubóstwa jako jeden z najniższych na świecie, podczas gdy Annual Misery Index plasuje ją jako najbardziej nieszczęśliwą.

Biuletyny

Hiszpanom nie zależy na konflikcie ukraińsko-rosyjskim
Inwazja na Ukrainę ożywiła poczucie patriotyzmu. Jednak, ponieważ Hiszpania jest daleko od spornego obszaru, a może także ze względu na jej mniejszą zależność od energii, dla ludności hiszpańskiej wojna nie jest jednym z głównych problemów. Uczestniczyć.

„Daleki Zachód”. Niechęć też się formuje
Pogarszająca się sytuacja gospodarcza, korupcja (znowu) i rozprzestrzenianie się teorii spiskowych stworzyły podatny grunt, na którym współistnieją polaryzacja i resentyment. Dobrym tego przykładem jest Kostaryka. Kiedy zacząłeś? Jakie były jego skutki? do Yanina Welp. Uczestniczyć.

zielony interes. Szansa Europy. – Z Maroka i Algierii „okręty podwodne” i dostawy
Europa zawsze była regionem wysoce zależnym od energii i oderwanym. Potem przybył Putin i dokonał inwazji, ale w 2020 r. dziewięć państw członkowskich UE nie spełniło swojego zobowiązania do uzyskania 10% swoich połączeń międzysystemowych z sąsiadami. do Guillermo Sancheza Herrero.

Dobry weekend i dobra lektura,

Paula Alonso

ogólny porządek obrad

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.