Kostaryka i Francja wzmacniają swoje zaangażowanie w walkę ze zmianami klimatu

Kostaryka i Francja wzmacniają swoje zaangażowanie w walkę ze zmianami klimatu
Zdjęcie w aktach francuskiego ministra spraw zagranicznych Jean-Yvesa Le Driana (po prawej). EFE / Ewa Hermann / Paweł

San Jose, 22 grudnia (EFE). Prezydent Kostaryki Carlos Alvarado i francuski minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian pogłębili w środę swoje zaangażowanie w rozwiązywanie globalnych wyzwań i przeciwdziałanie zmianom klimatycznym.
W ramach dwudniowej oficjalnej wizyty francuskiego dyplomaty w Kostaryce obie strony dyskutowały m.in. o solidarności w globalnej walce z COVID-19, współpracy na rzecz rozwoju, zmianach klimatu, ochronie uchodźców czy współpracy naukowej.
„Francja i Kostaryka mają wspólne ważne cele i ambicje w sprawach środowiskowych, dlatego jestem bardzo zadowolony z dalszego wzmacniania tych więzi, które pozwolą nam chronić nasze ekosystemy, nasze morza i nasze ziemie” – powiedział prezydent Kostaryki.
Ze swojej strony francuski minister skorzystał z okazji, by podkreślić doskonałe stosunki między dwoma krajami i uzgodnić główne kwestie wielostronne podniesione przez prezydenta Alvarado i jego francuskiego odpowiednika Emmanuela Macrona w kwestiach takich jak walka ze zmianami klimatycznymi i obrona. Prawa człowieka, demokracja i wolność wypowiedzi.
Podczas spotkania poruszono także tematy niepokojące oba kraje, takie jak zwiększenie liczby partnerów w sojuszu High Ambition Alliance, na czele z Kostaryką, Francją i Wielką Brytanią, który proponuje ochronę 30% ekosystemów morskich i lądowych do 2030 roku.
„Niezbędne jest poczynienie postępów w zakresie zrównoważonego rozwoju i zmian klimatycznych, nasza północ musi zmierzać w kierunku bardziej ekologicznej, odpornej i integracyjnej gospodarki, a posiadanie Francji jako sojusznika to zaszczyt” – powiedział Alvarado.
Alvarado podziękował im za wspieranie wysiłków państwa na rzecz zaszczepienia ludności przeciwko COVID-19, za zainteresowanie wzmocnieniem porozumień o wymianie naukowej i akademickiej oraz za promowanie ambitnych programów gwarantujących prawa imigrantom.
Le Drian odwiedził również Uniwersytet Kostaryki, gdzie Francja oficjalnie przekazała krajowi 200 070 dawek szczepionki przeciwko COVID-19 za pośrednictwem mechanizmu Covax.
W ramach agendy w czwartek kanclerz Francji odwiedzi kampus Centrum Badań i Edukacji w Rolnictwie Tropikalnym (CATIE), aby zapoznać się z pracami związanymi z sekwestracją dwutlenku węgla i walką ze zmianami klimatycznymi, a na koniec spotka się z urzędnikami École Normale Supérieure. Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców i organizacje społeczeństwa obywatelskiego do udzielania pomocy migrantom.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.