Kostaryka i Stany Zjednoczone ratyfikowały sojusz strategiczny

Sekretarz Wykonawczy ALBA-TCP na Kubie na 22. Szczyt

Chavez powiedział w wypowiedziach dla prasy, bez możliwości zadawania pytań, po spotkaniu, które trwało prawie dwie godziny w pałacu prezydenckim: „Omawialiśmy kwestie będące przedmiotem wspólnego zainteresowania, kwestie, w których Stany Zjednoczone są naturalnym sojusznikiem Kostaryki i Kostaryka jako naturalny sojusznik Stanów Zjednoczonych, mamy wspólne interesy”.

Prezydent Kostaryki powiedział, że mówimy o nowym kierunku w polityce USA w celu zapewnienia łańcuchów wartości i dystrybucji, zaangażowaniu Kostaryki w walkę z handlem narkotykami, demokracji i wolności.

Kontynuował także o szczodrym sercu Kostaryki w zapewnianiu schronienia ludziom, którzy tego potrzebują, a także o nieuchronnej potrzebie przywrócenia porządku w naszym systemie azylowym i imigracyjnym.

Chavez zaznaczył, że rozmawiali także o możliwości rozszerzenia współpracy gospodarczej i odniósł się do chęci Kostaryki do przyłączenia się do strefy handlowej między Stanami Zjednoczonymi, Kanadą i Meksykiem.

Potwierdził, że Kostaryka i Stany Zjednoczone będą współgospodarzami zbliżającego się Szczytu na rzecz Demokracji. „To był bardzo bogaty program” – podsumował prezydent Kostaryki spotkanie ze specjalnym doradcą prezydenta Bidena dla obu Ameryk.

Ze swojej strony Dodd zaznaczył, że w ciągu ostatnich czterdziestu lat kilkakrotnie podróżował do Kostaryki i zauważył, że jego brat Thomas był tu ambasadorem za rządów byłego prezydenta USA Billa Clintona.

Podkreślił, że mamy szczęście, że znaleźliśmy w Kostaryce strategicznego partnera, który tworzy sprzyjające włączeniu społecznemu możliwości gospodarcze, stawia czoła wyzwaniom, takim jak regularna migracja, oraz promuje prawa człowieka i demokrację w Ameryce Środkowej.

Ujawnił również, że dzisiejsze rozmowy koncentrowały się na współpracy gospodarczej i wyraził przekonanie, że Kostaryka będzie miała wiele do wniesienia do Sojuszu Ameryk na rzecz Dobrobytu Gospodarczego, który Biden ogłosił w czerwcu.

Zauważając, że region może się wiele nauczyć z dobrych praktyk Kostaryki w zakresie ochrony środowiska i produkcji czystej energii, Dodd podkreślił, że Stany Zjednoczone cenią sobie relacje gospodarcze z Kostaryką, krajem odgrywającym ważną rolę w gospodarce USA.

ro / ale

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.