Kostaryka ma politykę dotyczącą starzenia się i starzenia się

Papież Franciszek wzywa do piękna opartego na różnorodności wszystkich

Bezpieczeństwo ekonomiczne, wysokiej jakości leczenie, życie bez przemocy, opieka zdrowotna, rozwój społeczny oraz wzmocnienie instytucji chroniących i promujących prawa osób starszych to pięć filarów tego nowego narzędzia.

Drugi wiceprezydent Kostaryki Marvin Rodriguez podczas swojej prezentacji w czwartek w Domu Prezydenckim podkreślił, że jako kraj podjęto ważne działania, aby zapewnić osobom starszym realizację ich praw człowieka.

Podobnie, kontynuował, stały się one centralnym punktem wszelkich działań państwa, aby ludzie mogli znaleźć szybką i natychmiastową odpowiedź na swoje potrzeby i wymagania.

Rodriguez zauważył, że biorąc pod uwagę przyspieszone starzenie się kraju, niezbędne są dalsze postępy.

Podkreślił, że Pierwsze Krajowe Badanie Percepcji Osób Starszych (Enapam 2021) posłużyło jako cenny wkład do diagnozy stanu tej populacji, podstawy tej polityki i jej planu działania.

Sformułowanie tej krajowej polityki jest wynikiem trwającego półtora roku procesu, którego celem jest zagwarantowanie i promowanie praw człowieka 663 000 osób starszych, co ma dotrzeć do ponad miliona osób w ciągu dekady, co stanowi ważne wyzwanie dla całej struktury instytucjonalnej kraju.

Zwrócił uwagę, że Krajowa Rada ds. Osób Starszych (Konapam) otrzymała wsparcie w tym zadaniu od różnych sektorów społeczeństwa obywatelskiego, zwłaszcza tych związanych z osobami starszymi, instytucji publicznych i organizacji międzynarodowych.

Dyrektor generalny Konapam, Denis Angulo, potwierdził, że poczynili ogromne postępy w uznawaniu praw i wolności osób starszych, ale przed nami jeszcze długa droga.

Ważne jest sformułowanie konkretnej polityki publicznej dla tej grupy ludności, wynikającej z udziału osób starszych, jak również z publicznym aparatem instytucjonalnym i organizacjami, które im służą, i wyjaśnił: „To jest droga, którą należy obrać”.

Minister ds. Rozwoju Społecznego i Integracji Społecznej Juan Luis Bermúdez podkreślił, że starzenie się naszej populacji jest uosobieniem sukcesu modelu rozwoju, ale jednocześnie przyspiesza wyzwania związane ze zrównoważonym rozwojem i równością w systemach zabezpieczenia społecznego i ochrony.

Z tego powodu podkreślił, że postęp nowej polityki narodowej ma dwie zasadnicze zalety: Po pierwsze, kładzie podwaliny pod trajektorię praw człowieka i godności dla pracy instytucji publicznych i organizacji prywatnych w nadchodzących latach. Po drugie, zapewnia solidne ramy dla połączeń z innymi strategicznymi narzędziami kraju.

jcm / ale

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *