W Meksyku delegacja Kostaryki wzięła udział w pięćdziesiątym spotkaniu koordynatorów, podczas którego omawiano także teksty deklaracji, które przywódcy podpiszą na szczycie Wspólnoty Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CELAC).
W przypadku wydarzenia na Saint Vincent i Grenadynach Kostaryka zaproponowała również zajęcie się takimi kwestiami, jak zmiana klimatu, łagodzenie skutków klęsk żywiołowych i międzynarodowa przestępczość zorganizowana.
W oświadczeniu Ministerstwa Spraw Zagranicznych wskazano, że delegacja podkreśliła potrzebę zapewnienia i wzmocnienia procesów demokratycznych w regionie, podkreślając ogromne wyzwania, przed którymi stoi obecnie, oraz ich przyszły wpływ na rozwój Ameryki Łacińskiej i Karaibów.
W skład delegacji Kostaryki wchodzili Ambasador Gina Guillén Grillo, Dyrektor Generalna ds. Polityki Zagranicznej, oraz Radca Minister Antonio Alarcón, Szef Departamentu Organizacji Międzynarodowych.
Ambasador Guillén podkreślił ważną rolę, jaką społeczność CELAC odgrywa w kształtowaniu dialogu z partnerami spoza regionu, takimi jak Unia Europejska i Chiny, oraz znaczenie wzmocnienia porozumień osiągniętych podczas szczytu CELAC-UE w lipcu 2023 r., zwłaszcza w ramach inicjatyw. Podobnie jak portal globalny.
Podczas spotkania omówiono także możliwości wyjaśnienia programu CELAC w kontekście niektórych działań G20 podczas prezydencji brazylijskiej.
Delegacje zgromadzone w Meksyku przeanalizowały także sytuację regionalną m.in. w takich obszarach jak zdrowie, edukacja, nauka, technologia, innowacje, transformacja energetyczna i współpraca kosmiczna.
Delegacja Kostaryki odbyła spotkania dwustronne z delegacjami Argentyny, Chile, Gwatemali, Hondurasu, Meksyku oraz Saint Vincent i Grenadyn w celu omówienia strategii integracji regionalnej w ramach dialogu politycznego i forów koordynacyjnych na kontynencie.
Zaproponował wszystkim członkom udział regionu w wydarzeniu wysokiego szczebla na temat akcji na rzecz oceanów: zaangażowani w zmiany, które odbędzie się w czerwcu przyszłego roku w San Jose.
CELAC to regionalny mechanizm koordynacji i integracji utworzony 3 grudnia 2011 r. w celu promowania jedności i integracji politycznej, gospodarczej, społecznej i kulturalnej, w perspektywie kompleksowej i opartej na współpracy, koncentrując się na obszarach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania.
rgh/alb
„Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem.”