the Krwiodawstwo Wolontariat to akt hojności, który pomaga ratować życie pacjentów, którzy potrzebują transfuzji krwi w ramach leczenia. Według niego Ministerstwo Zdrowia (MENSA), Osoba oddająca krew może uratować życie trojgu pacjentów. Podobnie, pamiętając, że nie ma substytutu krwi i nie można go zrobić, proces dawstwa staje się jeszcze ważniejszy i konieczny.
Według Mensy każdego roku w Peru potrzeba około 400 000 dawców krwi. Jednak do tej pory, według Social Health Security (EsSalud), w 2021 roku tylko 1,03% Peruwiańczyków przekazało datki, co daje łącznie 344 112 osób. Z tej sumy 21,10% (72 295) zrobiło to dobrowolnie.
Patrzeć: Mensa: W tym roku zebrano już ponad 136 000 jednostek krwi
Przekazywanie darowizn jest proste, szybkie i wygodne. Ten proces, który może zająć do 45 minut, może uratować życie. Podobnie oferuje dawcy szereg korzyści zdrowotnych, ponieważ poprawia przepływ krwi, pomaga oczyszczać trójglicerydy, zmniejsza ryzyko zawału serca i wypadków sercowo-naczyniowych, stymuluje produkcję nowych krwinek w organizmie i równoważy poziom żelaza w organizmie . krew i pomaga poznać ogólny stan zdrowia, potwierdza autoryzację. Specjalista Centrum Chirurgicznego Luz Zapatero Choi, profesor pielęgniarstwa w Instytucie Carrion.
Mając to na uwadze, specjalista ujawnia w Światowy Dzień Krwiodawcy główne mity i fakty dotyczące krwiodawstwa, aby więcej Peruwiańczyków mogło przyłączyć się do tego aktu solidarności:
Mit: Krew należy oddawać tylko w przypadku katastrof lub wojen
- rzeczywistość: Nie tylko w takich czasach krew jest potrzebna każdego dnia, aby opiekować się rannymi, chorymi i innymi. Co więcej, altruistyczna krew jest bezpieczniejsza niż krew zastępcza lub krew ratunkowa.
Mit: Diabetycy lub chorzy na serce nie mogą być dawcami
- rzeczywistość: Tak, mogą, o ile poziomy są kontrolowane i nie spożywają leków ani insuliny.
Mit: Ludzie z tatuażami lub kolczykami nie mogą być dawcami
- rzeczywistość: Tak, mogą, po roku robienia tego.
Mit: Aby oddać krew, musisz pościć
- rzeczywistość: Zaleca się, aby nie jeść tylko w ciągu ostatnich dwóch godzin przed oddaniem krwi.
Mit: To boli
- rzeczywistość: Próg bólu każdej osoby jest inny. Materiał, z którego jest pozyskiwany, powoduje jak najmniejsze szkody.
Mit: Oddawanie krwi prowadzi do utraty lub przybrania na wadze
- rzeczywistość: to nie jest prawda. Podczas dawstwa podaje się od 400 do 450 ml. krwi, ilość, która nie powoduje żadnych zmian w organizmie.
Mit: Dawanie osłabia
- rzeczywistość: podrobiony. Jest stres, ale trzeba tylko trochę odpocząć i unikać czynności wymagających dużego nakładu sił. Po 24 godzinach organizm przywraca utraconą objętość płynu.
Mit: Nie możesz zostać dawcą po operacji
- rzeczywistość: Na pewno nie możesz oddać od razu, musisz poczekać rok, żeby to zrobić, a to zależy od zaleceń lekarskich.
Mit: Ci, którzy mieli zapalenie wątroby, nie mogą być dawcami.
- rzeczywistość: Ci, którzy mieli wirusowe zapalenie wątroby typu A przed 10 rokiem życia, mogą to zrobić, ale ci, którzy mieli wirusowe zapalenie wątroby typu B lub C, z pewnością nie.
Mit: Krew jest przetaczana bezpośrednio od pacjenta do pacjenta
- rzeczywistość: podrobiony. Jest analizowany i dzielony według elementów, a jego jakość jest gwarantowana. Następnie stosuje się go w razie potrzeby: między innymi anemię, białaczkę, hemofilię, krwawienie.
Romulo Mucho w sprawie zdolności administracyjnych w samorządach regionalnych
„Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem.”