Kryzys więzienny w Ekwadorze trwa

Według Krajowej Kompleksowej Opieki Społecznej dla Dorosłych Pozbawionych Wolności i Nieletnich Przestępców (SNAI), podczas zamieszek więźniowie palili materiały z aresztu śledczego i rzucali koktajlami Mołotowa w funkcjonariuszy policji.

A lokalne media ujawniły, że krzyki i strzały na dziedzińcu więziennym w tym mieście obudziły mieszkańców we wczesnych godzinach piątkowego poranka.

Agencja uruchomiła protokoły bezpieczeństwa w związku z odmową osadzonych na operację policyjną zaplanowaną w więzieniu.

W 2022 r. rząd prezydenta Guillermo Lasso zachęcał do restrukturyzacji aresztów, a w odpowiedzi na ulice różnych prowincji wybuchły zamieszki i fala terroru w związku z ogłoszeniem stanu wyjątkowego.

W ciągu niespełna dwóch lat masakry więzienne w Ekwadorze spowodowały śmierć ponad 400 osób pozbawionych wolności w aresztach państwowych, chociaż władze utrzymują, że winne są waśnie między gangami przestępczymi.

Z aresztów handel narkotykami w Ekwadorze jest zdominowany przez gangi, takie jak Los Chone Killers, Los Choneros, Los Lobos i Los Tiguerones, podczas gdy funkcjonariusze organów ścigania twierdzą, że w tym roku skonfiskowali ponad 150 ton narkotyków.

W obliczu kryzysu więziennictwa rząd rozpoczął proces pacyfikacyjny, ale wydaje się, że na razie nie przynosi on rezultatów, gdyż według władz trwają starcia na tle sporów między gangami przestępczymi.

Wielu obywateli obwinia dyrektora wykonawczego prezydenta Guillermo Lasso za brak polityki przeciwko przemocy i braku bezpieczeństwa w kraju.

l/nta

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *