Kuba bierze udział w Światowym Dniu Poezji

Hawana, 21 marca (Prensa Latina) Dzisiejszy Światowy Dzień Poezji stał się powodem do świętowania i zabawy dla jego zwolenników, którzy na Kubie prowadzą szeroko zakrojoną agendę promowania tej literackiej formy wyrazu.

Podczas gdy twórcy z różnych szerokości geograficznych promują ewolucję tej manifestacji, minister kultury wyspy, Albedo Alonso, zwrócił uwagę na wartość wersetów jako „najwyższego wyrazu duchowości i ludzkiej kreatywności”.

A na portalu społecznościowym Twitter pogratulował szefowi branży i pisarzowi, „zwłaszcza kubańskim poetom. Na Kubie poezja definiowała naród. Uprawiał też poezję i tworzył ojczyznę”.

W ciągu dnia karaibski kraj będzie teatrem dla poetów z utworami promowanymi przez Casa de la Poesía w tej stolicy, wśród nich poezja po ulicach i miejscach Hawany, a także czytania i recytacje wierszy.

W spotkaniu wezmą udział Andres Pérez-Vicedo, Lisette Núñez González, Victor Joel Ariosa i Senesio Verdesia Diaz, podczas gdy różne instytucje kultury będą gospodarzami przestrzeni do dialogu na ten temat.

Międzynarodowy Dzień, który obchodzony jest co roku 21 marca, został ustanowiony w 1999 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) w uznaniu siły poezji jako społecznego narzędzia podnoszenia świadomości problemów społecznych.

Cóż, „jako forma intymnej ekspresji, która pozwala jednostce otworzyć się na innych, poezja wzbogaca dialog, który stymuluje wszelki postęp ludzkości i jest bardziej potrzebny niż kiedykolwiek w burzliwych czasach” – powiedziała dyrektor generalna UNESCO Audrey Azoulay.

Podobnie, oznaczenie jest okazją do promowania różnorodności językowej, zachęcania do widoczności zagrożonych języków i upamiętniania tych ludzi, którzy z wiersza uczynili swoją broń z wyróżnieniem, takich jak narodowy poeta Kuby, Nicholas Guillén.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *