Kuba nie jest świadoma żadnego zbliżenia między Kolumbią a ELN w celu ożywienia rozmów pokojowych

Kuba nie jest świadoma żadnego zbliżenia między Kolumbią a ELN w celu ożywienia rozmów pokojowych

BOGOTA, 25 listopada (Sputnik) – Ambasador Kuby w Kolumbii, Jose Luis Pons, potwierdził w środę, że jego kraj nie jest świadomy żadnego zbliżenia między rządem Ivana Duque a Armią Wyzwolenia Narodowego (ELN) w celu wznowienia procesu pokojowego. rozmów, po tym jak były prezydent Juan Manuel Santos (2010-2018) powiedział wcześniej, że rozumie, iż obecna administracja dąży do wznowienia negocjacji.

„Musisz zapytać byłego prezydenta Juana Manuela Santosa, skąd wziął te informacje” – powiedział Ponce w komentarzach kolumbijskiego radia RC Radio.

Według ambasadora „żadny delegat” rządu kolumbijskiego nie udał się do Hawany, gdzie pozostaje dowództwem partyzanckim, ale podkreślił, że „Kuba zawsze była gotowa wspierać każde zbliżenie, które oznacza całkowity pokój z Armią Wyzwolenia Narodowego”.

Zauważył również, że ostatnim razem, gdy dowiedział się o jakichkolwiek poszukiwaniach przez administrację Duque w celu wznowienia dialogów z tymi gangami, miał miejsce w maju zeszłego roku, kiedy ówczesny Wysoki Komisarz ds. Pokoju, Miguel Ceballos, ujawnił to.

Wcześniej, z okazji piątej rocznicy podpisania Ostatecznego Porozumienia Pokojowego między państwem a nieistniejącym już FARC, z siedziby Specjalnej Jurysdykcji Pokoju (JEP, Sąd Pokoju) w Bogocie, Santos powiedział, że Duque rząd zbada sposoby wznowienia rozmów pokojowych z Armią Wyzwolenia Narodowego.

„Rozumiem, że prezydent Ivan Duque bada również sposoby wznowienia rozmów pokojowych z Armią Wyzwolenia Narodowego, co daje nam nadzieję” – powiedział Santos, który obiecał współpracę w poszukiwaniu zakończenia konfliktu z tymi gangami.

Jednak po tym oświadczeniu Duque powtórzył, że jego rząd nie wznowi rozmów pokojowych z Armią Wyzwolenia Narodowego, dopóki ta ostatnia nie zaprzestanie swoich zbrodniczych działań.

Wiadomość, którą wysłaliśmy do Armii Wyzwolenia Narodowego, była spójna. „Osiągnięcie pokoju wymaga zaangażowania, które nie jest ani werbalne, ani dyskursywne, a to oznacza uwolnienie wszystkich porwanych i położenie kresu czynom przestępczym” – powiedział prezydent.

Dla Duque: „Udawanie, że rozmawiasz o pokoju podczas morderstwa i porwania, to kpina z Kolumbii, która codziennie buduje pokój”. (Sputnik)

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *