Kuba odrzuca „niedopuszczalne” wykluczenie ze Szczytu Ameryk

Ponad 4 miliony szczepionek przeciwko Covid-19 przybyło z Kovacs do Wenezueli
Ta treść została opublikowana 06 czerwca 2022 – 16:33

Hawana, 6 czerwca (EFE). – Rząd kubański odmówił dziś formalnego wykluczenia go ze Szczytu Ameryk i oskarżył Stany Zjednoczone o utrzymywanie „dyskryminacyjnego i niedopuszczalnego” stanowiska wobec Kuby, Wenezueli i Nikaragui.

Rząd kubański potwierdził w oświadczeniu, że Stany Zjednoczone, które „nadużywały przyznanego im przywileju jako kraju goszczącego”, wykluczyły trzy kraje ze szczytu odbywającego się w Los Angeles od dziś do dziesiątego dnia.

Po tygodniach kłótni o zaproszenia Stany Zjednoczone ogłosiły w niedzielę, że nie zaproszą na spotkanie przedstawicieli Kuby, Wenezueli i Nikaragui, które, jak twierdziły, nie spełniają standardów demokratycznych.

Według Hawany środek ten jest „dyskryminacyjny i niedopuszczalny”, a także „antydemokratyczny i antyarbitralny” i pokazuje, że Stany Zjednoczone „wymyśliły i wykorzystują ten mechanizm dialogu wysokiego szczebla jako instrument swojej półkuli”. dominujący reżim”.

Jego zdaniem „nie można mówić o Amerykach bez objęcia wszystkich krajów tworzących półkulę”.

Rząd kubański potępił również „niemoralną presję, szantaż, groźby i manewry brudnego oszustwa”, twierdząc, że ucierpiały od Stanów Zjednoczonych, aby pomóc niektórym krajom w regionie, które odmówiły wyjątków.

Oświadczenie wzywa do „współpracy”, „solidarności”, „szacunku” i „suwerenności” dla kontynentu zamiast „wykluczenia” i „podłości”. Arogancja i zależność.

Dodaje, że „Kuba cieszy się powszechnie uznanym poparciem dla każdej uzasadnionej propozycji i jej bezwarunkowym wkładem w znalezienie rzeczywistych i namacalnych rozwiązań najbardziej palących problemów” w regionie.

Rząd kubański podziękował za oferty wsparcia otrzymane przez Kubę, Wenezuelę i Nikaraguę w ostatnich dniach od krajów regionu i uznał, że Stany Zjednoczone „nie doceniły wsparcia dla Kuby w regionie”.

Oświadczenie mówi, że debata na temat wykluczonych pokazała Waszyngtonowi, że jego „polityka antykubańska jest jednostronna i globalna” nie jest stanowiskiem konsensualnym na kontynencie amerykańskim.

Rząd kubański podziękował w szczególności prezydentom Meksyku Andrésowi Manuelowi Lópezowi Obradorowi; Boliwia, Luis Arce i Honduras, Xiomara Castro, a także członkowie Wspólnoty Karaibskiej (CARICOM).

Podobnie rząd kubański uważa, że ​​jego wykluczenie wynika z „arogancji, strachu przed usłyszeniem niewygodnych prawd i wysiłków, aby uniknąć”, odnosząc się do „najpilniejszych problemów” i „samych sprzeczności” amerykańskiego systemu politycznego.

„Mamy też pełne przekonanie, że przywódcy regionu, którzy zdecydowali się wyjechać, będą potrafili z godnością uzasadnić, że Stany Zjednoczone nie mogą traktować naszego narodu tak, jak to robiły w XX wieku” – dodaje tekst. EFE

jpm / fpa

EFE 2022. Redystrybucja i redystrybucja całości lub części treści Usług Efe bez uprzedniej i wyraźnej zgody Agencia EFE SA jest wyraźnie zabroniona.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.