Kuba: Rodriguez jest brzydki dla Urugwaju i Brazylii za wspieranie protestów opartych na „ignoracji rzeczywistości”

Kuba: Rodriguez jest brzydki dla Urugwaju i Brazylii za wspieranie protestów opartych na „ignoracji rzeczywistości”

Madryt, 13 lipca (prasa europejska) –

Kubański minister spraw zagranicznych Bruno Rodriguez rozpieszczał we wtorek rządy Urugwaju i Brazylii, które w wyniku antyrządowych protestów poparły sytuację w kraju, bo opierają się one na „ignoracji rzeczywistości”.

W tym sensie Rodriguez był „zaskoczony” wypowiedziami prezydenta Urugwaju Luisa Lacalle Po, które wskazują na jego „ponowne nieznajomość naszej rzeczywistości”, i zarzucił to w komunikacie emitowanym na jego koncie w serwisie społecznościowym Twitter .

„Odwagę i wolność narodu kubańskiego demonstrowano przez sześć dekad w obliczu amerykańskiej agresji i prowokacji” – dodał.

Podobnie odrzucił słowa prezydenta Brazylii, Jaira Bolsonaro, który zauważył, że „musi zreformować swój zaniedbany czyn, który przyczynia się do niefortunnej śmierci setek tysięcy Brazylijczyków z powodu COVID-19 i rosnącego ubóstwa”.

Rodriguez powiedział także Bolsonaro, że „powinien zdawać sobie sprawę z aktów korupcji, w które jest zamieszany, i nie rozpraszać się powierzchownym spojrzeniem na Kubę.

Bolsonaro okazał swoje poparcie dla protestujących, którzy wyszli na kubańskie ulice, domagając się „odwagi, by zakończyć okrutną dyktaturę” i życzył sobie, by „demokracja rozkwitła na Kubie i przyniosła lepsze dni jej mieszkańcom”. Ze swojej strony Lacalle Pou podkreślił „chlubną odwagę” osób zaangażowanych w mobilizację.

We wtorek Chile przyłączyło się również do apelu różnych krajów Ameryki Łacińskiej, które zwróciły się do rządu kubańskiego o zagwarantowanie wolności słowa i możliwości pokojowych demonstracji.

„Nie ma uzasadnienia dla wzmacniania środków represyjnych, które próbują uciszyć obywateli, którzy pokojowo domagają się większej wolności, terminowego i godnego zdrowia oraz lepszej jakości życia” – stwierdziło chilijskie ministerstwo spraw zagranicznych. Władze kubańskie „nie próbują wyeliminować uzasadnionych wypowiedzi obywateli i pozwolić im na swobodne i bez zastraszania demonstracje”.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *