Kubański minister spraw zagranicznych określił uchwałę Rady Bezpieczeństwa w sprawie Gazy jako godną pożałowania – Escambray

Bruno Rodriguez wyraził ubolewanie, że nowy dokument nie wzywa do natychmiastowego zaprzestania działań wojennych, aby ułatwić dostarczanie pomocy humanitarnej ludności w Gazie.

W poprawionym tekście pominięto początkowe żądanie pilnego zaprzestania działań wojennych.

Bruno Rodríguez Parrilla, minister spraw zagranicznych Kuby, w piątek określił jako godny ubolewania fakt, że zatwierdzona przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucja w sprawie sytuacji w Palestynie nie zawiera wezwania do natychmiastowego zaprzestania działań wojennych.

Z jego konta dalej

Nowy dokument nie wzywa jednak do natychmiastowego zaprzestania działań wojennych, aby ułatwić dostarczanie pomocy humanitarnej ludności Gazy.

„Rada Bezpieczeństwa zatwierdza drugą rezolucję w sprawie sytuacji w Palestynie, po ogromnych wysiłkach, aby uniknąć weta USA. Szkoda, że ​​nie zawiera ona wezwania do natychmiastowego zaprzestania działań wojennych, aby ułatwić dostarczanie ludności pomocy humanitarnej w Gazie.”

Po intensywnych negocjacjach prowadzonych przez cały tydzień członkowie najwyższego organu bezpieczeństwa zgodzili się głosować nad tekstem proponowanej rezolucji promowanej przez Zjednoczone Emiraty Arabskie, w której wzywa się do pilnego zaprzestania działań wojennych, co umożliwiłoby bezpieczny i niezakłócony dostęp do zwiększonego dostarczania pomocy ludności cywilnej. W Strefie Gazy.

Stany Zjednoczone, główny sojusznik Izraela, zagroziły zawetowaniem uchwały, ostatecznie jednak wstrzymały się od głosu po wprowadzeniu poprawek do tekstu dotyczących zaprzestania działań wojennych i monitorowania pomocy, które umożliwiły jej zatwierdzenie.

Tym samym w piątek Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych ostatecznie zatwierdziła, po raz pierwszy od wybuchu konfliktu na Bliskim Wschodzie, konsensusową rezolucję w sprawie zwiększenia pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy i poszukiwania środków zapewniających stworzenie warunków niezbędnych do zakończenia do konfliktu. Koniec walk.

W rezolucji wzywa się do podjęcia pilnych działań w celu ułatwienia bezpiecznego, niezakłóconego i powszechnego dostępu pomocy humanitarnej oraz do stworzenia warunków niezbędnych do trwałego zaprzestania działań wojennych.

Jednak w poprawionym tekście pominięto pierwotny wniosek o pilne zaprzestanie działań wojennych w celu umożliwienia nadejścia pomocy.

Ponadto decyzja utrzymuje kontrolę Izraela nad dostawami pomocy do Gazy i nadzoruje ograniczone dostawy z Egiptu przez przejścia graniczne w Rafah i Kerem Shalom.

Według Ministerstwa Zdrowia Gazy od 7 października w izraelskich atakach zginęło ponad 20 000 Palestyńczyków, a 53 320 innych zostało rannych.

Około 85 procent populacji (1,9 miliona osób) zostało wysiedlonych i koncentruje się na kurczącym się obszarze.

Organizacje międzynarodowe ostrzegają, że ryzyko głodu rośnie z każdym dniem w miarę utrzymywania się lub pogarszania obecnej sytuacji polegającej na brutalnych starciach i ograniczonym dostępie pomocy humanitarnej.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *