Kubański prezydent przyjmuje siedmiu nowych ambasadorów. • Pracownicy

Kubański prezydent przyjmuje siedmiu nowych ambasadorów. • Pracownicy

We wtorek w Pałacu Rewolucji Pierwszy Sekretarz Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Kuby i Prezydent Republiki Miguel Díaz-Canel Bermudez przyjął listy uwierzytelniające siedmiu nowych ambasadorów na Wielkich Antylach.

Zdjęcie: Studia nad rewolucją

Głowa państwa w towarzystwie członka Biura Politycznego i ministra spraw zagranicznych Bruno Rodrigueza Bareli przyjęła przedstawiciela Malezji Mohameda Radhibina Jamaluddina, który oświadczył, że w 2025 r. przypada 50. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między obydwoma krajami. Powód do świętowania.

Díaz-Canel podkreślił więzi braterstwa między Kubą a Malezją oraz „relacje oparte na szacunku, podziwie i przyjaźni”; Mówił także o poszerzaniu i wzmacnianiu relacji politycznych, gospodarczych i handlowych.

Ian Charles Anthony Douglas, nowy ambasador Wspólnoty Dominiki Zdjęcie: Revolution Studies

Następnie prezydent Ian Charles Anthony Douglas przyjął nowego Ambasadora Wspólnoty Dominiki, kraju, który określił jako kraj siostrzany. Díaz-Canel przesłał pozdrowienia premierowi Rooseveltowi Skerritowi i przypomniał swoją wizytę na Kubie w 2022 r., kiedy został odznaczony Medalem José Martí „za historyczną solidarność z wyspą”.

Przedstawiciel Dominiki przypomniał, jak Kuba pomogła swojemu krajowi podczas niszczycielskiego huraganu w 2017 r., a następnie „hojnie” w środku pandemii Covid-19. Powiedział, że nasze ożywienie było w dużej mierze zasługą Kuby, która jest „jednym z naszych najlepszych przyjaciół na półkuli i na świecie”.

Admirał Damith Nishantha Sirisuma Ulugitin, Demokratyczno-Socjalistyczna Republika Sri Lanki, Zdjęcie: Revolution Studies

Podczas tej ceremonii, która odbyła się wczesnym rankiem w siedzibie prezydencji, admirał Damith Nishantha Sirisuma Olugetini z Demokratyczno-Socjalistycznej Republiki Sri Lanki wręczył swoją oficjalną akredytację. Kubańska głowa państwa uznała, że ​​między obydwoma krajami płynie dobra przyjaźń i podkreśliła udział prezydenta Sri Lanki Ranila Wickremesinghe w szczycie Grupy 77-Chiny, który odbył się we wrześniu ubiegłego roku w Hawanie.

Nowy przedstawiciel Sri Lanki skomentował, że oba kraje utrzymują stosunki od 1959 r. i nawiązał do zaproszenia skierowanego przez prezydenta jego kraju do Diaz-Canela do odwiedzenia tego wyspiarskiego kraju położonego na południe od Indii. Obiecaliśmy, że pojedziemy – odpowiedział kubański prezydent na krótko przed zrobieniem oficjalnego zdjęcia.

Ambasador Republiki Gwatemali, Luis Fernando Carranza Cifuentes Zdjęcie: Estudios Revolución

We wtorek w Pałacu Rewolucji przyjęto także Ambasador Republiki Gwatemali Luis Fernando Carranza Cifuentes, gdzie Prezydent zapewnił go o wsparciu Kuby dla jego kraju. Díaz-Canel przesłał pozdrowienia prezydentowi Bernardo Arevalo i zauważył, że jest świadomy sytuacji panującej w kraju. Mówił także o „obszarach współpracy, w których możemy osiągnąć dalszy postęp”.

Ambasador Rachel Elizabeth Moseley ze Wspólnoty Australijskiej. Zdjęcie: Studia nad rewolucją

Następnie przyszła kolej na ambasador Rachel Elizabeth Moseley ze Wspólnoty Australijskiej, która w dobrym języku hiszpańskim określiła złożenie listów uwierzytelniających Prezydentowi jako zaszczyt. Podziękowała Kubie za pomoc dla rdzennej ludności w jej kraju, zwłaszcza za pośrednictwem kubańskiego programu alfabetyzacji „Tak, mogę”, którego wyniki uznała za „bardzo dobre”.

Prezydent Díaz-Canel zauważył, że wkrótce będzie obchodzona 35. rocznica stosunków dyplomatycznych między Kubą a Australią, co jest kolejnym powodem do wzmocnienia i rozszerzenia stosunków z tym krajem Oceanii.

Musa Hamdan Al-Tai, nowy przedstawiciel Sułtanatu Omanu Fotografia: Studia nad rewolucją

W tym dniu odbyło się także powitanie Musy Hamdana Al Tai, nowego przedstawiciela Sułtanatu Omanu, kraju na Półwyspie Arabskim, z którym Kuba utrzymuje stosunki od trzydziestu lat. Głowa państwa wyraziła gotowość wyspy do rozszerzenia i wzmocnienia tych stosunków. Ambasador, który właśnie rozpoczął pracę w Hawanie, powiedział: „Naród Omanu przyjaźni się z Kubą”.

Ambasador Kennedy Mbulobi Chibande, Republika Zambii Zdjęcie: Revolution Studies

Wreszcie ambasador Kennedy Mbulobi Chibande z Republiki Zambii, „siostrzanego kraju Kuby”, został przyjęty na oficjalnym przyjęciu we wtorek, powiedział Diaz-Canel.

Mbulobi Chibande uznał, że „Kuba jest starym przyjacielem Afryki” i przypomniał rolę Fidela i Kubańczyków w afrykańskich walkach wyzwoleńczych. Dyplomata skomentował, że Kuba cieszy się na naszym kontynencie dużym szacunkiem, zwłaszcza wśród młodych ludzi, którzy dziękowali za stypendia studenckie, jakie wyspa zapewnia jego obywatelom, zwłaszcza w naukach medycznych, o których zwiększenie nawoływał.

W dialogu Prezydenta i Sekretarza Stanu z nowymi ambasadorami widać było wdzięczność za wsparcie wyspy w walce z blokadą nałożoną przez Stany Zjednoczone; A także gotowość rządu i Ministerstwa Spraw Zagranicznych, aby każdy mógł pomyślnie realizować swoją misję dyplomatyczną na Wielkich Antylach.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *